Temperli Cam Bölme Nedir?

ofis bölme

Gereğinden fazla büyüklükteki kapalı mekanları daha işlevsel hale getirmek için kullanılabilecek en bilindik yöntem cam bölmedir. Cam bölmeler farklı ebatlardaki duvarlara benzetilebilir. Özellikle kamuya açık iş yerlerinde kullanılan bu sistem; bireyler arasındaki iletişimi güçlendirdiği gibi, denetim mekanizmasını da daha güçlü hale getirmesi açısından önem arz eder. Dolayısıyla bankalar, PR şirketleri, restoranlar, medya binaları ve bunlara benzer birçok iş yeri cam bölmelerden yararlanmaktadır. Bunun yanı sıra temperli camların kullanım alanları arasında araç camları, cam mobilyalar, duş ve küvet camları, fırın kapakları, pişirme malzemeleri de yer almaktadır.

Temperli Cam Nedir?

Cam bölmelerin dayanıklı ve uzun ömürlü olması için seçilen cam maddesinin temperli olması gerekmektedir. Temperli camların bir diğer ismi de güçlendirilmiş camdır. Şiddete ve ısıya karşı normalden beş kat daha yüksek dayanıklılığa sahiptirler. Üstelik kırılsalar dahi, küçük ve keskin olmayan parçacıklara ayrılırlar. Dolayısıyla ciddi yaralanmalara sebebiyet vermezler.

Temperli Cam Nasıl Üretilir?

Normal bir cam yüzeyi temperli hale getirmek için, öncelikle 600-650 derece ısıya sokmak ve aniden hava ile soğutmak gerekir. Bu şekilde yüzey sertleşir. Temperlenmiş camların en büyük avantajı yaklaşık 300 dereceye varan ısıl şok işlemlerinde dahi kırılmamalarıdır. Oysa ki normal cam yüzeyler 40 derecede bile ısıl şoklamada kırılmaktadırlar. İşlemden geçen camları test etmek için belirli bir ağırlığa sahip çelik bilyelerden yararlanılır. Temperlenmiş camlar ancak 2 metre yükseklikten atılan 500 gram ağırlığa sahip bilyeler tarafından kırılabilmektedir.

Temperli cam bölmeler için zaman zaman kısmi temperlenmiş camlar da kullanılmaktadır. Bu tür camları elde ederken yapılan tek farklı işlem, soğutmanın daha yavaş gerçekleşmesidir. Bu tür camlar da yine ısıya ve darbelere karşı dayanıklı olmasına karşın kırıldıklarında nispeten daha büyük parçacıklara ayrılırlar.

Temperli cam bölme fiyat, kullanılan camın ebatına ve işlevine göre değişmektedir. Örneğin iki çalışma odasını birbirinden ayırmak için kullanılan tam boy duvar kalıp temperli cam bölme fiyatı ile, yüksek bir binanın balkon zemininde extreme yürüyüş amacı ile hazırlanan temperli camın fiyatı farklı olacaktır. Dolayısıyla ilk yapılması gereken, doğru ölçü aldırtmak ve yarı temper-tam temper seçeneklerinden en uygun olanı seçmektir.

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir