the lord of the rings

 • yolgezer

  (bkz: fellowship of the ring)
  (bkz: the two towers)
  (bkz: the return of the king)

  isimli aslen altı kitaptan oluşan üç cilde bölünmüş seridir. yazarı j. r. r. tolkien'dir.

  2
 • orion

  ing. yüzüklerin efendisi.

 • kacakkat

  filmide çekilen seri

 • metalik aga

  hayal gücünün sınırlarını zorlayan insan yapıtı şey.
  isteyene kitabı da var filmi de.
  yalnız tiki kızlarımıza önerimiz kitapçılarda falan gördükleri zaman kitabı "aaa yüzüklerin efendisinin kitabı çıkmııış" diye pöykürmesinler zira kitaplar çıkalı baya oldu.

  1
 • pyrig

  defalarca izlenesi..bi daha izlenesi bi daha bi daha..
  o değil de filmin kesilen sahneleri izlemeli..kesilen sahnelerle izleyince şok etkisi geçirirsiniz..o sahneleri kesenleri boğasınız gelir..
  (bkz: yaşadım bunu ben)

  1
 • ali desidero

  the middle earth diye oyunları bulunan, lord of the rings in türkçe hali. harika bir filmdir. gerek efekt gerek kurgu sizi yer bitirir.

 • hilal jumanji

  su fılm 3 boyutlu cekılsın lan nolur lan dıye aglayarak dua edesımın geldıgı super fılm.. harikulade

 • yok

  bir daha böyle bir film gelir mi diye düşündürten film.

  1
 • kacakkat

  birdaha başka bir prdüksiyon tarafından çekilmesi gündemde olan film

  -ahhh keşke çekilse

 • mastertramp

  4 kitap serisi şeklinde j.r.r tolkien tarafından yazılmıştır. hobbit isimli kitabı oğlu tarafından bitirilmiştir.

 • feaverrond

  gelmiş geçmiş en sağlam kurgu karekterini (bkz: gandalf) barındıran gelmiş geçmiş en iyi kurgu.

 • scarlet

  (bkz: arwen)

 • magicalbronze

  tolkien'in muhteşem üçlemesi. bir çok yazara ilham kaynağı olmuş şaheser.

  yalnız.

  daha basit serilerden başlanıp fantastiğe adım atılması ve sonradan bu seriye geçilmesi tavsiye edilir. böylece kitaplardan alacağınız haz, kat be kat çoğalacaktır.

  1
 • ramirez

  aynı zamanda peter jackson ın sinemaya uyarladığı romanlardır. jackson çocukluğunda bir animasyon filmi izler ve burada yüzüklerin efendisiyle tanışır. 90 lı yılların sonunda kitapların telif haklarını almış ve 2 filmlik bir anlaşmaya imza atmıştır. fakat daha sonra işin içine giren film şirketi bunun bir üçleme olmasını istemiş ve yeni senaryo yazılmıştır. böylece hayran olunası eser ortaya çıkmıştır.

  1
 • mat cauthon

  --alinti--

  1996'da yüzüklerin efendisi'ni yayımlanmaya başladığında şöyle demişti metis yayın evi: 'dünya ikiye bölünmüştür, denir tolkien'ın yapıtı söz konusu olduğunda: yüzüklerin efendisi'ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar. artık türkiyeli okur da okumuş olanlar tarafına geçebilecek!'

  yüzüklerin efendisi son yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor; bilimkurgu, fantezi, polisiye, best-seller ya da ana akım demeden, tüm edebiyat türleri arasında tartışmasız bir önderliğe sahip. bir açıdan bakarsanız bir fantezi romanı, başka bir açıdan baktığınızda, insanlık durumu, sorumluluk, iktidar ve savaş üzerine bir roman. bir yolculuk, bir büyüme öyküsü; fedakarlık ve dostluk üzerine, hırs ve ihanet üzerine bir roman...

  --alinti--

 • samsam

  peter jackson'ın yönetmenliğinde, j. r. r. tolkien'in aynı adlı fantezi romanından (üçleme kitap) uyarlanmış olan film, üçleme halinde sırasıyla yüzük kardeşliği, iki kule filmleri ve kralın dönüşü, yeni zelanda'da çekilmiştir.birleşik bütçeleri yaklaşık 270 milyon $ olan filmlerin çekimleri 15 ay, çekim sonrası aşamaları da yaklaşık bir yıl sürmüştür. 11 dalda oscar ödülü kazanmıştır. en iyi film oscar'ını kazanan ilk ve tek fantastik filmdir.ayrıca dünya çapında toplam 1 milyar 200 milyona yakın kisinin izlenme oranı ile karsilasmistir ve tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilmektedir.

 • debdebe

  kesilmemiş haliyle 3 film 11 bucuk saatti sanırsam üç film peş peşe izlenmesi caiz değildir.

 • bulutatapangun

  tolkien amcanın yazdığı, kendisi vefat edince oğlunun yayımladığı muhteşem ve efsanevi 3lemedir.
  orta dünya kavramıyla bütün fantastik edebiyat camiasını sil baştan etmiştir.
  bu dünyada elfler, hobbitler, büyücüler, goblinler, orklar, insanlar, cüceler falan vardır.
  kırmızı kitap olarak da geçer.
  tapılası bir romandır.
  david eddings'in de dediği gibi '' dünyasını kaybedenler, yeni bir dünya kurmak zorundadır'
  tolkien de lord of the rings ile bize bu yeni dünyayı kurmuştur.

 • pcbt

  --alinti--

  j. r. r. tolkien'ın yazdığı bir fantastik edebiyat üçlemesidir. üçleme sırasıyla yüzük kardeşliği, iki kule, kralın dönüşü kitaplarından oluşmaktadır.

  bu üçleme, yazarın 1937'de yayımlanan hobbit isimli eserin devamı niteliğindedir. bir grup insan, hobbit, elf ve cücenin tek yüzük'ü yok etme maceraları anlatılmaktadır. edebiyat tarihinin gelmiş geçmiş en etkileyici hikayelerinden biridir. yazar bu üçlemedeki karekterleri üniversite yıllarında oluşturmuş daha sonra hikayeyi yazmıştır. karekterlerin bazılarını oluştururken (elfler troller gibi) orta avrupa mitolojisinde geçen peri masallarından etkilenmiştir. oluşturduğu tüm bu karakterleri aynı hikaye altında eşsiz bir hayalgücü ile birleştirmiş ve ortaya unutulmaz yapıtlardan biri çıkmıştır. daha sonra yazılan birçok fantastik hikaye bu eserden esinlenilerek yazılmıştır.

  --spoiler--

  hikaye kısaca şöyledir; kara efendi olarakta bilinen sauron kendi efendisi melkor'un görevini tamamlamak üzere orta dünya'daki halkların zaafiyetinden yararlanıp güç yüzüklerini yaptı. bu güç yüzüklerinden 3 tanesini yaratılmışların en erdemlileri olan elf krallarına, 7 sini dağların içinde yaşayan madencilikte ve demir işçiliğinde çok becerekli olan cüce krallarına ve 9 tanesini de yaratılmışlar içerisnde güce en düşkün olan insanlara verdi. daha sonra sauron bu 14 yüzüğe hükmedecek tek yüzük'ü yarattı. sonra tek yüzük diğer güç yüzüklerine hükmetmeye başladı ve çok geçmeden onları etkisi altına aldı. güç yüzükleri sahipleri kandırıldıklarını anladı fakat iş işten geçmişti. elfler saurona savaş açtı kara lord elflerle büyük bir savaşa girdi. birçok elf şehri yok oldu. daha sonra elf leri yenemeyeceğini anlayan sauron bir süre saklandı( bu kısımdaki detaylı bilgi için bkz. sauron). sonra tekrar yüzükten aldığı güçle iyice güçlenen sauron çok geçmeden orklar, haradrimler ve orta dünyanın diğer kötülüğün hizmetine girmeye hazır halklarla orta dünya nın tek hakimi olmak için işgale başladı. elfler ve insanlardan oluşan ve son ittifak olarak adlandırılan bir ordu sauron'u durdurmayı başardı. parmağındaki tek yüzük isuldur'un eline geçti. fakat güce düşkün olan insanlar yüzüğü yok etmedi. daha sonra yüzük efendisine ihanet etti ve isuldur un ölümüne sebep oldu. bir nehrin içinde kayboldu. böylece unutulmaması gereken değerler unutulup gitti. aradan yüzyıllar geçti ve yüzük shirelı bir hobbit olan smeagol'un eline geçti. smeagol yüzüğü 500 yıl boyunca sakladı. fakat yüzük çıkma zamanının geldiğini anlayınca efendisi sauron'un çağrısına cevap verdi ve smeagol u terketti. yüzük yine shirelı bir hobbit olan bilbo baggins in eline geçti. sonra yıllar boyunca mordor'daki barad-dûr'da gücünü yeniden toparlayan sauron kötülüğe hizmet eden tüm halkları yeniden birleştirerek tekrar saldırıya geçti. sauron nun orta dünya yı ele geçirmesi için ihtiyacı olan tek şey yüzük'tü. tüm bu olanların farkında olan ak büyücüler'den gandalf elf kralı elrond'un ülkesinde bir meclis toplamayı başararak yüzüğün yok edilmesi gerektiğine karar verdirdi. ve böylece serüven başlamış oldu.


  --spoiler--

  --alinti--

  3
 • lobanzot

  candır can.tolkien dedenin hayal gücüyle şaşırttığı eseri.

  1
 • legolomanyak

  (bkz: kuyumcu cevdet)

  2
 • manowar yollarda yasar

  mümkünse mutlaka ama mutlaka extended versiyonu izlenmelidir. kitaplarını okumuş olanların "tamam budur" diyip keyif sigarası yakmasını sağlar.

 • punchup

  sinema versiyonu'nun 6 disklik blu-ray hali çıkmış.

  ilgili haber

 • blackred

  (bkz: köylü yüzüklerin efendisidir) * *

 • moonwalker

  sürükleyici, ilgi çekici, kaliteli bir seri.mükemmeldir.hem kitabının hem filminin güzel olduğu ender durumlardandır.