the night of

 • mr erik

  hbo'nun çiçeği burnunda mini polisiye dizisi. dün itibariyle pilot bölümü izlenebilir.

  pilot bölümü tek kelimeyle mükemmeldi. 46 yok olan severlerini kesinlikle üzmeyecek dizi.


  --- spoiler --- hikaye kısaca şu şekilde başlıyor:

  iki gencin tesadüfen tanışmasıyla başlıyor olaylar. biri pakistanlı olan genç biraz saf, hayatında 2 kişiyle falan birlikte olmuş sadece. o gece de bi partiye gidiyor tek başına. mekanı ararken kullandığı arabaya (babasının taksisi) bi genç kız biniyor ve çocuk partiyi siktir ederek kızı istediği yere götürüyor.

  kız da mahalleden çıkmış da binmiş çocuğun arabasına :d bizim eleman da gettoda arıyordu mekanı.
  neyse bu hanım kızımız bizim elemana şeker ikram ediyor, bizim eleman da az biraz tereddütle hapı gümletiyor. burdan sonrası spoilera girer, izleyin.

  --- spoiler ---

  6
 • iyiortagolgetirir

  kaliteli bir diziye benziyor. yeni başladım, şu an 32.saniyesindeyim.

  3
 • iyiortagolgetirir

  2.bölümü bitirdim. gayet iyi.

  2
 • mr erik

  Oh be nihayet şu dizi keşfedilmeye başlandı. 5 arkadaşıma şahsen izlettim ilk hafta ve oradan diziyi büyük kitlelere yaydığımı düşünüyorum. Müritlerim. Hehe.

  Neler neler oluyor dizide ilerleyen bölümlerde. Maalesef ki dizinin en küçük detayında dahi bir şeyler gizli ve bunlara dikkat etmenizi öneriyorum. (son bölümünde ellen degeersjdj'ın tvde söyledikleri gibi..)

  1
 • yazlik sinema

  beni inanılmaz şekilde içine alıp kendi dertlerimi unutturan ve şu an tamamen sonu hakkında teoriler üretmeye iten, ismi fargo ve true detective gibi şimdiden kültleşmiş dizilerle anılacak olan dizi.

  yine bir hbo yapımıyla karşı karşıyayız, adı üstünde hbo. film noir ağırlıklı, dram ve gizem yüklü aynı zamanda amerikada yaşayan azınlıklara karşı bir bakış açısı belki de bu bakış açısına karşı bir eleştiri, tepki izliyoruz. dizide sizi çeken taraf karakterlerin gerçeğe en yakın şekilde oluşturulması ve davranması. oyuncuların burdaki payı çok önemli çünkü riz ahmet cidden harika bir iş çıkarmış durumda.

  1x6
  --- spoiler ---
  Benzin istasyonundaki adamın görüntülerinin ileri ki bölümlerde kanıt olarak kullanılacağını tahmin etmiştim. maktülün üvey babasının kız hakkındaki söyledikleri ve mal varlığında gözü olması da işin içine girince naza olan inancınız daha da artıyor çünkü naz hapishaneye girdiğinden beri kendisinde gözle görülür bir değişim söz konusu. bakışları içeri girmeden önce masum bir çocuğu andırıyorken şimdilerde azılı bir suçlu gibi hırçın bir duruşu var. naz'ın fiziksel değişimi gözle görülür şekilde belirgin. hapishaneye girmeden önceki bölümlerde cılız biriyken içeride kol kası ve omuzları genişlemiş şekilde görüyoruz. birkaç bölümdür izleyiciyi acaba naz mı öldürdü? diye sorgulatıyor. yönetmen izleyicinin aklını karıştırıp, finale kadar kesin bir sonuca varmamamız ve merakımızı korumamız için elinden geleni yapıyor ve bunu kesinlikle başarıyor.

  dizinin bitmesine 2 bölüm kala izleyicinin aklını kurcalayan bir ton şüpheli var;

  sokaktaki zencilerden biri olan ve avukattan kaçan duane reade. ölen kızın mirasyedi babası. cenaze levazıtmaçısı ve son olarak naz'ın kendisi çünkü yönetmen böyle düşünmemiz için özellikle hapishanedeki değişimini gözümüze sokuyor.

  bunların yanında kamerayla gözümüze sokulan fakat hala irdelenmemiş ayrıntılar mevcut. misal khan'ın kızın elini yaralaması bıçağı orda bırakması ve bıraktığı yerden geri alması. evet, aynı masadan aldı yani bıçak oynatılmamış, cinayet o bıçakla işlenmemiş.

  --- spoiler ---

  1
 • mr erik

  --- spoiler ---

  Naz'da kesinlikle bir pislik var. 5. bölüm'de 4 torba uyuşturucu veriyor çocuk Naz'a. Fakat Naz 3 tane yutuyor ve birini elinde götürüyor. Ayrıca Naz'ın değişimi daima açığa çıkmayı bekleyen bir değişim gibi geldi bana. Yine de Andrea'yı öldürmesi için yeterli değil. Ben dwayne'in de öldürdüğünü düşünmüyorum Andrea'yı. Ne kadar çoğu sahnede sadece bir izleyici olarak gözükse de bence katil kızın üvey babası.

  --- spoiler ---

  1
 • mr erik

  7. bölümü demin izledim, hbo now'da yayınlanmış fakat altyazı ingilizce dahi yok daha. dizinin en güzel bölümüydü şu ana kadarki. amerikan adalet sisteminin çarpıklığını hiç çekinmeden ekranlara vurdurmuşlar adeta. şu an tek korkum dizinin bu çarpıklığa mesaj vererek, yani naz'ı hapse mahkum ederek bitmesi.

  --- spoiler ---

  dedektif box da az çakal değil... ilk baştan beri biliyordu cinayeti naz'ın işlemediğini. bu sebeple naz'a astım ilacını vererek bilerek kanıt zincirinde küçük bir hata yaptı. 30 yıllık bir kurttan böyle bir hata bekleyemeyiz değil mi?

  --- spoiler ---

  2
 • iyiortagolgetirir

  giderek daha güzel bir hal alıyor.

  --- spoiler ---

  naz'da pislik var ya da yok, onu pek anlayamıyoruz. çünkü naz'ın bulundu şartlardaki güçlülerin içine girebilmek adına bazı alışkanlıklarının dışına çıkarak, bazı şeyleri göze alabilme durumunun olduğunu ilk bölümden anlıyoruz. "ben de takımın bir parçası olabileceğim sonunda" diyerek, süt çocuğu kimliğini bir yana atıp partiye her şeyi göze alarak gitmesi bunu gösteriyor.

  hapishanede de güçlü olanların arasında bulunabilme dürtüsü, onu her türlü kötülükleri göze almaya itti. olay bu.

  --- spoiler ---

  1
 • isis

  mini bir bildungsroman diyebiliriz.

  süre nispeten kısıtlı fakat nasir khan'ın* ilk bölümden finale kadar gözlemlenen fiziksel ve mental değişimi en etkileyici unsurlardan biri. kesinlikle kusursuz işlenmiş. ve tabii belirsizlik, dizinin isminde dahi olan o belirsizlik; the night of ne?

  riz ahmed's tragic transformation on 'the night of' - new yorker

  öncesi ve sonrası:
  https://kotusozluk.com/gorsel/2016/09/16/the-night-of-2.jpeg+the night of

  5
 • mehs

  Kaliteli iş.
  izlerken gerildiğimi fark ettim şahane dizi. Üzerine konuşulacak çok ayrıntı var. Bu dizi de en önemli şey ayrıntılar. Temiz bir şekil de işlenmiş.Sonu böyle bitmeseydi diye isyan ettim şahane dizi.

 • sizbenimicinhicseyapmayin

  meselesi sonu ile olmayan sürükleyici dizi. enterasan da bir anım var bu diziyle alakalı. bir arkadaş grubu ile kamptayken öylesine bir bölüm açın izleyelim demiştim, iki gün boyunca telefondan izleyip bitirdiler diziyi.