the wall

 • balan kudursun freud

  pink floyd grubunun en çok bilinen, en çok satmış, en progressive albümüdür. albüm kendi içinde bir bütündür. her şarkı, bir öncekinin devamı gibidir. ve her şarkı kendi başına bir başyapıttır.

  another brick in the wall, mother, is there anybody out there, hey you, comfortably numb, run like hell, the trial, nobody home, good bye blue sky gibi aşmış şarkılar bu albümdedir.

 • lethee

  (bkz: comfortably numb)

 • zeta

  1982 yılında alan parker tarafından çekilen, çoğunluğunu animasyonların oluşturduğu çok fazla diyalog olmayan harika bir film.
  her izlediğinizde yeni bir şey keşfediyorsunuz.

  1
 • lethee

  mükemmel bir filmdir! çeşitli baskılar sonucu (aile,sevgili,çevre,yasalar,eğitim vs..) psikoya bağlayan bir kişiyi anlatıyor. bu arada animasyonun ilk olarak kullanıldığı filmdir. mutlaka herkesin izlemesi gerekmektedir. kimsenin entry girmemesi de ayrıca şaşırtmıştır.

 • paul mccartney

  pink floyd'un 1979 tarihli albümü. klasik pink floyd sounduyla alakalı olmasa da başarılı bir albümdür. ayrıca 1982 yılında beyazperdeye aktarılmıştır. çok başarılı bir psikolojik film örneğidir. hayatı, toplumu, dini, kısacası çevresindeki her şeyi sorgulama sürecinde olan insanlara mutlaka izletilmeli.

  1
 • ucamayan kanatli ped

  pink floyd'un şarkılarının da çalındığı mükemmel bir psikolojik filmdir. yapılan animasyonlardan birçok anlam çıkar. çıktıkça vay amk herifler yapıyor diyorsun.

 • pain in the ass

  çok söyleyince duvar gibi ses veren.

 • puslu hava radyosu

  albüm olarak mükemmelin ötesine geçebilmeyi başarmış,içinde hey you,comfortambly numb,another brick in the wall gibi rock tarihinin şaheser parçalarını bulunduran film olarak fazlasıyla sembolik öğelerle insanın algısının içini bob geldof'un jelitiyle delik deşik eden,küçük çocuğun bir elini tutmak istemesi gibi duygusal,ama starımızın yüzündeki bütün kılları traş etmesi,odasındaki eşyalara garip şekil vermesi gibi fazlasıyla pyschedelic öğeler taşıyan yapıttır...

 • the day that illaki comes

  albümün başarısı 1991 yılında ingiliz milli tuğla dağıtıcıları birliği tarafından şeref listesine alınarak taçlandırılmıştır.

 • kuruntuyonetmeni

  alıntı değildir, sinema topluluğu fanzinine yazmış olduğum yazıdır. paylaşayım istedim.


  soruların ördüğü duvar: the wall

  çok sevdiği blues ustaları olan pink anderson ve floyd council’in önadlarını birleştirerek grubuna isim bulmuştu. pink floyd’un ilk albümü olan the piper at the gates of dawn(1967), bir şarkı dışında tamamen onun eseriydi. ancak bir yıl sonra iyice bozulan psikolojisi albüme olan katkılarını azaltmasına, sahne performansının düşmesine sebep oldu. 1968’de sadece söz yazarı olarak devam etmek üzere grubundan ayrıldı.
  solo işlerle uğraştıysa da başaramadı ve 1975’te wish you were here albümünün kayıtları esnasında stüdyoya uğradı. iyi de kimdi bu adam? saçlarını, kaşlarını, neredeyse bütün tüylerini kazıtmış, yüz küsur kiloluk bu cüsse kime ait olabilirdi? bu ruhu kayıp, eti yabancı beden syd barrett’a aitti... o olduğuna inanmamışlardı grup arkadaşları ve tanıdıklarında ağlamışlardı. o stüdyodan çıkışı bu eski dostların son görüşmesiydi.
  roger waters bu durumdan çok etkilenmişti ve 1979’da bir iki ortak parça dışında tamamını kendisi yazarak the wall albümünü yarattı. travmatik bir çocukluk sonrası rock’n roll yıldızı olan pink’in çöküşünü anlatıyordu bu albüm. pink adlı karakter kurmacaydı elbet. yaşadıkları bire bir syd barrett’la örtüşmüyordu. ama onun bir yarısı syd barrett’tı. 1982’de the wall’un film olma fikri doğdu. roger waters senaryosunu yazdı ve alan parker yönetti.
  duvarın ardında tükenen pink’in diğer yarısı ise waters’ın zekice göndermeleriydi. ilk tuğlayı "militarizm" koyuyordu, ardından "eğitim" geliyordu. bizler toprağa çizgiler çizmek, bu çizgileri başka kurmacalar adına korumak üzere eğitilmiştik. biz, onların eğittikleri üzere android yaratıklardık. etiketlerimiz vardı ve bizimkinden farklı etiketlere sahip olanları yok etmeliydik. bunun tabii bir durum olduğuna inandırılmıştık. kendimizin farkına varırsak, bir birey, bir "insan" olursak nasıl yönetilebilirdik? o yüzden bizi dev kıyma makinelerinde eğitip homojen bir kütle, et yığını bir kitle yapmak gerekirdi. sorguladığımızda ise pink gibi bir tuğla daha koyuyorduk bu sanal dünyayla aramıza.
  birkaç kişisel sorundan sonra pink, yükselen duvarının ardında yalnız kalmıştı. peki ne gerekirdi bu boşluğu doldurmak için? empty spaces adlı parça başlıyordu burada. ve özetlemek gerekirse şunu söylüyordu: tüketmeliyiz! hayat boş değil, amaçsız değil, çünkü almamız gereken arabalar, öldürmemiz gereken insanlar, izlenecek sıçan yarışları, alınacak yeni gitarlar var…
  bu gidişatı sorgulayanları kitleden dışlayıp kendi duvarını örmeye mahkum eden bir eğitim varken, bu sistem her geçen gün yeni pink’leri ümitsizlikle buluşturuyorken ve bu kıyma makineleri kıyma kitlesi tarafından pek ala destekleniyorken düşünmek adına bir kez daha düşünmeden edemiyor insan… kıymanın insan olduğunu ayırt ettiği bir dünya dileğiyle...

 • at avrat braveheart

  taksim'de güzel blues dinlenebilecek mekanlardan biri. tabi ki yalnızca blues diye kısıtlamamak gerek, genelde sahne alan gruplar iyi.

  cumartesi akşamları çıkan 70'lik grubu gerçekten dinlemeye değer bir ekip. solist arkadaşın ara ara jim morrison triplerine girmesi dışında bir sıkıntı yok.

  bir de, sahnede gruplar çıktığında biranın fıyatı 9 liraya çıkıyor, bunu da aklınızın bir köşesine yazın.

  bunun dışında mekanda check in yaptığınızı görevli arkadaşa gösterince sex on the beach ikram ediyorlar. gerçi, sex on the beach dedikleri şey cappy karışık ama olsun.

  1
 • kelebekhucresi

  türkçe uyarlaması.
  tuğlanin gücü

  cetvelin santimi, kalemin ucu
  aklımın içi dipsiz kuyu

  kara tahta, beyaz tebeşir
  boynumda yular yemim yeşil

  samanlı sayfa, uyaklı şiir
  ezberlettiğin bu şey nedir

  önlük mönlük, kravat mravat
  müfredata dömeldim rahat rahat

  dur, sus, dinle
  rahat, hazirol uygun adim marş
  şuursuz tospağa, şaşkin ördek
  güdülen gençlik sessiz ödlek

  sor en zor sorunu sonum geldi
  yükle beynime adaleti
  yaşam formülü ne geldi, geçti
  derslerdeki öğreti

  dur, sus, dinle
  rahat, hazirol uygun adim marş
  şuursuz tospağa, şaşkin ördek
  güdülen gençlik sessiz ödlek

  öğretenim canın çıksın canın çıksın
  seni ben hiç mi hiç mi sevmedim
  sen bir despot
  sen bir gardiyan
  sen bir bok öğretmedin bana

  tek bildiğim bilmediğim, öğrendiğim sevmediğim
  hey sen dur sus öğrettiklerini öğrendin mi ki
  tuğlanın gücü

 • absolem

  part 1 ile part 2 arasında pek bir fark yok açıkcası.arkadaki sesler bile hemen hemen aynı,aynı ses,aynı konu..'puding'ehehe.
  part 2 sanırım biraz daha iyi.

 • kotudusunur

  geçtiğimiz yaz akıllarda kalıcı etkiler bırakan ve belki insanı diğer konserlerden zevk alamayacak duruma getiren, yaratıcı-güzel insan roger waters'ın 2013 tur ismi.
  http://www.youtube.com/watch?v=trebjm8q7jm

 • isis

  roger waters şarkının iki yıllık kullanım hakkını izev vakfına vermiş^^ haber
  yaşam hakkı - duvar

  3
 • dmnrzv

  - have you seen the great wall?
  + all walls are great, if the roof doesn't fall.


  Dizelerini getirir benim aklıma. Bambaşka bir şarkı olduğu halde.

  (bkz: i've seen it all)