• neden konusu lgbt olmasın? dışlandığı bir ülkede ve sözlükte lgbt konuşması kadar doğal bir şey var mı? ne kadar anlatsa da nafile olmasına rağmen. sanki bu dünyada hayat onlar için güllük gülistanlık. güllük gülistanlık olsa o da konuşmamayı isterdi eminim ki. bu noktada dönüp bir kendini sorgulaması lazım toplumun. ya da buradaki topluluğun.
  go girl.

 • kendisini ilk kez dün yazdığı entry vesilesiyle tanıdım. ya geçmiş kötü sözlükte karşılaşmadık veya unutmuşum ama dün okuduklarımı yazmış olan birini unutacağımı hiç sanmıyorum. muhtemelen aynı döneme denk gelmedik.

  gündeminin, trans kadınlık olmasından ziyade bunun üzerinden kendisine yapılan zorbalık ve 'taciz' olması gibi geldi bana.
  dolayısıyla komple yanlış bir konunun tartışıldığı kanaatindeyim.
  veya konunun yanlış bir açıdan tartışıldığı kanaatindeyim. benim anladığım kendi gündeminin bu olmadığı ama buna itildiği.

  her ne olursa olsun bunu eleştirmek kimseye düşmez. nickaltında bunun devam ediyor olması hatta bizim de istemeden de olsa çanak tutuyor oluşumuz kendisinin haklılığına çok güzel bir örnek.

  ben konuya bugün için ne yazık ki bilimsel yaklaşacağım.

  homofobi de bir çok 'primitif' duygu gibi 'diğerlerini' ikna etmeye çalışarak üstesinden gelinecek bir durum değildir. az gelişmiş insanlarda sıklıkla görünen ve çözümsüz bir durum. bu tip ilkel duygular beyindeki ' amigdala' tarafından yönetilir ve tamamen erişime kapalıdır. amigdala çok yaşlıdır. yüz binlerce belki milyonlarca yıl yaşındadır.
  insanı insan yapan, anlamlı diyebileceğimiz düzeyde zekanın işlediği sistemler, yani insani davranıştan sorumlu işletim merkezi olan prefrontal korteks ise evrim açısından çok çok çok daha gençtir. durup düşünmeyi ve mantıklı çıkarımlar yapmamızı ona borçluyuz elbette.

  insanları ' diğer insanlar' diyebileceğimiz iki ayaklı, konuşabilen, yazabilen, entry girebilen veya ne bileyim takla filan atabilen türden ayıran mekanizma ne yazık ki herkeste aynı işlemez. dürtü kontrolü herkes için kolay bir süreç değil. çevremizde ve dünyada görüldüğü üzre tedavisi olmayan bir durum.
  insanlık mı hayvanlık mı belli olmayan tam bir arada kalmışlık.

  yani bilimsel açıdan da duygusal açıdan da işinin çok zor olduğunu düşünüyorum.

  yazdığı yazı çok cesur ve bangır bangır bir yazı.
  çok hoşuma gittiğini söylemeliyim.

  sevgiler.

 • hiçbir yarış atı kendi rızasıyla 2100 kum koşmayacağına göre sugar daddy'ni sakinleştirmelisin. şimdi biz söylesek düşman beller, yok yere bize salça olur. sen onun ilk mesajlaştığı yazarsın, ondaki hatrın büyük. sana ters yapmaz.

 • kendisi hakkında bildiklerim, trans olması ve ingilizce bla bla.

  yıllar geçmiş konu yine bu. tamam canım haklısın.

 • rahşan affı ile aramıza tekrar hoş gelmiş yazar ^^

 • transkadın, cinsiyet, transgender, trans ve benzeri etiketler... bir andreana paragrafının olmazsa olmaz öğeleri. farklı hususlara değinme zamanı gelmedi mi artık? ben bile beşiktaş'tan emekli olup bayrağı genç arkadaşlara devrettim. nedir yani? ya ayrıca neden kadın değil de transkadın? o nedir yani? kadındı da virüs falan mı bulaştı? marvel'ın bir süper kahramanı falan mı bu transkadın? en nihayetinde hepimiz insanız? bu kadar detayına inmeye gerek var mı? e o zaman herkes döksün ortaya, "benim çüküm var, şöyle motifleri var," ; benim götüm var, şöyle enfes ellemesi var," vesaire? gündem mi şimdi bu yani?

  andreana'yı siyasetten, dünya mutfağından, gündemden bahsederken falan görebilecek miyiz, yoksa lgbt mi olacak daima herşey?

 • çok üzüldüm. umarım kısa zamanda sağlığına kavuşur. daha birkaç dakika önce aynı başlıktaydım. şansa yaşıyoruz resmen...

 • yıl oldu 2300. kötüsözlük kapanalı çok oldu. bu başka bir aktivite sanki... yıllar sonra bir araya gelen evli barklı lise arkadaşlarının koca koca götleriyle halı sahada maç yapması gibi. insan şu ortamda öfkelenmeye utanır. ne gereksiz kapışmalar...

 • selam andreana.

  vay be... kaç yıl oldu... ne güzel anlar yaşadık birlikte. güldük, eğlendik, öfkelendik... ne de gençtik...

  belki bir daha görüşemeyeceğiz andriş. eğer gidersen, her şey için çok teşekkürler ve yine her şey için kusura bakma.

  tam 9 yıl önce bu saatlerde şunu yazmışsın. tatlı bir enstantane olsun istedim. kapsayıcı bir esenlik diliyorum senin için.

 • #6311 yazar haklı. büyük ayıp.