• yaşire'ye söyle de bütün sülalesine tazminat davası açsın. haketmişler.
  aşure de çok kötü yaa, polemiğe girmek istemiyorum ama bayağı bir kötü. sevene afiyet olsun. hiç kimse bana içinde fasulye nohut falan bulunan bir şeyi tatlı diye iteleyemez. onurumla nutella kaşıklarım.

 • ya geçen gün bir arkadaşım ortaya "ben bu aşure günlerini takip edemiyorum. 11 ayda 1 gün mu yabılıyor yoksa birkaç günü var mı bunun?" diye bir soru sordu. açıkçası benim de hiçbir fikrim yoktu ancak bir diğer arkadaşım sanki yıllardır bu konu hakkında engin bilgilere sahipmiş de bu sorunun sorulmasını bekliyormuş gibi çıktı ve "1 hafta sürer ama ne zaman olduğu belirsizdir. mevsimi gelince teyzelere de bi his geliyor. aşure hissi." dedi. devamında biz neden hissedemiyoruz diye sorduğumuzda da "sen hissetmezsin onu bu işin büyükleri doğru zaman geldiğinde dağıtır. sen sadece ayak uydurursun" dedi. çok bilgili gibiydi, hiç ciddiyetini bozmadı bunları söylerken. hepimizin de aklına yattı, o kadar kendinden emindi.

 • bunu hür iradenizle mi yiyosunuz ya?
  ayıp olmasın diye yenmiyor muydu bu??
  nasıl ya??

 • tüm site trafiğini ele geçirmiş. bi ara havuz başında aşure yiyen ayşe hatun önallar gördüm. damadın kız kardeşi gibi tüm bahçeyi gezdim sonunda birisi gördü buyurmaz mısınız dedi. buyurmadım aq.

 • herkesten çok özür dileyerek söylemek istiyorum ki, ba yı lı yo rum. anam çok güzel yapıyor. aşure zamanını onunla aynı yerde olmaya özen göstererek geçiriyorum. bak, bugün geldi mesela. bu hafta aşure yapacak dönünce biz, ben de üst kat komşuma çıkacağım. anneciğim aşure yaptı ben de size getirdim diyeceğim gülümseyerek. geçen gün arabasına tıklatıyordum şu kadarcık kalmıştı, o da balkondan bakıp sırıttı bana, yardım lazım mı gelip çıkariyim mi dedi, yoook ya dedim manevrayla çıktım. çıkamasaydım şu an başka şeyler konuşuyor olurduk. kaskolar neden bu kadar pahalı ve neden hiç bi skim karşılamıyo gibi şeyler. neyse, annemin aşuresini yemeyen aşure yedim demesin. ha yine sevmeyebilirsiniz, çünkü kardeşim, annemin aşuresini yediği halde pek aşure fanı değil, ama annemin aşuresini de bi tadın yani. o kadar yapıyor kadın, ayıp.

 • hele bu aşure soğuk değilse hiç çekilmiyor. sıcak hali çok kötü.

 • bi arkadaşımın babaannesinin ismiymiş. sonra bu doğunca babaannesinin ismini vermek istemişler ama aynısı olmasın diyip yaşire koyalım demişler. kıza aşureden isim uydurmuşlar, mükemmel bi yaratıcılık.

 • berbat bir şey. bunu yapanın da yiyenin de aklına şaşarım.

 • kesinlikle aşçılık kültürümde yer almayan bir tatlı. eşim, kayınvalidem veya komşularım yapar, yerim. envai çeşit tatlı yaparım, neredeyse her tatlıyı yapabilirim ancak bunu yapmaya hiç kalkışmadım. yerken de tatlı bi'şeyler yemek için yiyorum açıkçası. yoksa böyle aman aman koştura koştura değil.

 • tam anlayamamışım pardon:) alevi kültürüne dair bir bilgim yok maalesef hep merak ettim fakat araştırabilecek bir zamanım olmadı. fakat olay neticesinde az önce alevi bir arkadaşımı aradım yazınıza istinaden, onlarda da o gün helva yerine aşure yapan varmış. çok ilginç. bu olay da sanırım nevruz'un kaderini yaşıyor.