• geçtiğimiz sene avrupanın ikinci en önemli kupasını bu ligden bir takım aldı. bu takım, ligin en iyi 5 takımından birisi bile değildi sezon başı.

  şampiyonlar liginde bayern münih, red bull leipzig ve dortmund çeyrek finale kalmasına kesin gözüyle bakılan takımlar arasında yer alıyor. bunlara ek olarak mönchengladbach, leverkusen gibi takımlar da şampiyonlar liginde portekiz liginin, psg harici fransa liginin, hollanda liginin önemli takımlarıyla başa baş bir şekilde mücadele ediyor.

  premier ligin son 9 senesinde tam 5 kez city şampiyonluğu görüyoruz. geri kalan 4 şampiyonluğun ikisi çelsinin, biri liverpool'un, birisi ise leicester'in. öncesinde ise hepimizin bildiği üzere ağır bir man. utd baskınlığı var. örneğin city'nin ikinci şampiyonluğu olan 13-14'e kadar son 7 senede 5 man. utd şampiyonluğu görüyoruz.

  seria a'da son 11 senenin 9 şampiyonu juventus. kalan iki şampiyonluk ise sadece son iki senede milan ve inter'e gitmiş.

  fransa ligine girmemize bence gerek yok.

  bundesliga'da ise son 10 senedir bayern şampiyon. öncesinde ise bayern'in üst üste en çok şampiyonluğu 98-99 ile 00-01 arası 3 şampiyonluk. geçmişe gittikçe de üst üste daha fazla şampiyonluğunu göremiyoruz bayern'in.

  ligin şampiyonluk açısından çekişmeli geçmediği en azından son 6-7 sene için doğru. tıpkı bir dönem italya, tıpkı fransa, tıpkı nispeten premier lig gibi. ancak ligin geri kalan takımları kendi aralarında oldukça çekişmeli bir lig geçiriyorlar ve oynanan oyunlar da dünya futboluna yön veren oyunlar oluyor. bayern haric çoğu takım aldığı çoğu oyuncunun satışından büyük kar elde ediyor. bundesliga'nın top 3 altı takımları, diğer liglerin önemli takımlarına karşı sıklıkla üstün gelebiliyor ya da başa baş bir mücadele sergileyebiliyor. zaten bayern'in bu dominasyonu olmasaydı premier ligin ardından seria a mı, la liga mı, bundesliga mı tartışmaları dönmezdi bile. net şekilde bundesliga premier ligin hemen ardında konumlanıyor olurdu.

 • alman ligini kapatalım da iskoç ligini mi koyalım? celtic ile rangers dışında takım mı var abi?  ülke puanı olarak da 8. sıradalar. bence gayet de uygular bu ünvana aslında.  bakınız fransa ligi bile olympique lyon dominasyonundan kurtulmak için diğer kulüpler ele ele verip 08/09 sezonunda bordeaux'yu şampiyon yapmışlardı. almanların kafası basmıyor mu, onlar da yapsın böyle bir organizasyon.

 • dünyanın en iyi beş ligi arasında gösterilmesi mizahına yakın çevremle birlikte böğüre böğüre güldüğümüz bundesliga'nın kapatılmasına dair gereklilik hikayesi.

  öncelikle şu yaklaşımla başlamak istiyorum.

  bayern munich'i geçtiğimiz sezonun uefa avrupa ligi şampiyonu olan eintracht frankfurt'u deplasmanda 1-6 yenerek rezil ettiği maçı hatırlıyoruz. bu hafta benzer bir operasyonu deplasmanda bochum'u adeta bir antreman temposuyla 0-7 yenerek çekmiş bulundular.

  yani bayern munich ve biraz da borussia dortmund dışında hiçbir tatavası olmayan, adeta amatör ligler seviyesindeki şu ligin dünyanın en iyi dördüncü ligi olmasının ardında yatan sırrı öğrenmek istiyorum gerçekten? bunların en iyilerden olduğu alemde süper lig olarak esamemizin dahi okunmuyor oluşu mutlak utancımız olmalıdır.

  bundesliga kulüplerinin de senelerden beri şu bayern munich direncini yıkamamalarından ötürü çıkıp kendilerini feshetmeleri gerekmektedir. yok muydu koca almanya'nın, "bu bayern'in durdurulması gerek," diyecek bir erman toroğlusu?

  utanç vesikası gerçekten...