• gerek cehape'nin kurumsal kimliği, gerekse taban profilini karşılamaya en yakın kişi atilla taş olmasından mütevellit cumhurbaşkanı adayı da atilla taş olmalıdır.

 • doğrusunun millet ittifakı cumhurbaşkanı adayı olması gereken

  abdullah gül gibi isimlerin bilinçli olarak ortaya atıldığını düşünüyorum. ölümü gösterip sıtmaya razı bir algı yaratmak için.

  kemal kılıçdaroğlu net diyorum.

 • bi ara ekmelettin diye birini aday göstermişlerdi. yani devrimci birini göstereceklerini falan düşünmüyorsunuz değil mi?

  neydi o sloganları:

  ekmek için ekmelettin hahahahaha

 • kemal kılıçdaroğlu elbette ki cumhuriyet halk partisi'nin cumhurbaşkanı adayıdır ancak altılı masanın cumhurbaşkanı adayı kimdir, o henüz yanıt bulamadı. yine de yani bunu söylerken insanları üzmek ya da rahatsız etmek falan istemiyorum ancak ortada çok açık da bir gerçek var. mevcut durum itibariyle millet ittifakı isterse taze sıkılmış portakal suyunu göstersin cumhurbaşkanı adayı olarak, kazanır. başka da bi'şey söylemiyorum.

 • kılıçdaroğlu kazanamaz abi. bu ülkedeki mezhepçiliği çok hafife alıyorsunuz.

 • ya japoncum, memlekette birileri çıktı, sadece ve sadece sığınmacılar konu başlıklı parti kurdu ve buna dair cemiyet topladılar çevrelerine? bu ilke dışında fikir sahibi olabildikleri başka siyasi husus yok? bu koskoca gerçek ışığında ben nasıl ırkçılığı/mezhepçiliği hafife alabilirim? asla almıyorum.

  ben kazancın kemal kılıçdaroğlu'ndan değil, ak parti seçmeninden geleceğine inanıyorum. bu faktör ekrem imamoğlu'nun farkı açtığı ikinci galibiyetinde ortaya çıktı. ak parti'nin stabil seçmeni dışındaki oynak kitlesi sandığa gitme motivasyonunu tamamiyle kaybetmiş görünüyor. ben bu kitlenin erdoğan'a olan tutkusunu yitirdiğini düşünüyorum.

 • akp seçmeni o kadar akıllı mı ya hepsi mhp'ye vercez diyor.*

 • abi sığınmacılar, milliyetçilik temelinde bi konu olduğu için her ülkede alıcısı var. almanyada da var, ingilterede de var, abde de bile var. ama iktidar olamaz. sadece pastadan ısırık alır, oturur yerine.

  genele bakalım biz. akp'nin o yılgın seçmeninin çoğunluğu sırf kılıçdaroğlu alevi diye bile oy vermez. hiç gerek yok böyle fantezilere girmeye. imamoğlu olsun, yavaş olsun. tamam, olur. ama kılıçdaroğlu olmaz.

 • ya bu iş o kadar anlamsız bir hal aldı ki... bu adam belediye seçimlerinde beklenmedik adaylar göstererek bütün büyük şehirleri süpürmüş bir adam. imamoğlu'nu kimse tanımaz etmezkendir (belki bir on yıldır) tanıyorum. benim ilçemin belediye başkanıydı. aklımın ucundan geçmedi istanbul'a aday göstereceği. hadi gösterdi, kazanacağı geçmedi.

  bu anlamsız başarı gelince aynı stratejiden devam edecek zannettik biz. muharrem ince, "istanbul'u kazanan doğal cumhurbaşkanı adayıdır," derken açık söylemek gerekirse ben ekrem imamoğlu'nun belediye başkanlığından ayrılmasına sıcak bakmıyordum. aynı düşüncem mansur yavaş için de geçerliydi ki, halen de geçerli.

  cumhuriyet halk partisi'nin aday göstereceği cumhurbaşkanı adayı kılıçdaroğlu da olsa benim oy vermek zorunda olduğum cumhurbaşkanı adayıdır. işin bu tarafı böyle... ancak biz belediye seçimleri zaferinden olsa mümkünatı yok kılıçdaroğlu'nun aday olacağına ihtimal vermiyorduk. ne o, ne abdullah gül, ne de başka bir popüler sima.

  herkesin oy vereceği tanınır simalar seçmektense belediyecilikten çok iyi anlayan, bu alanda çok çok iyi işlere imza atan kirlenmemiş isimleri aday göstermesi sonrası zannettik ki çatır çutur yıkılan ekonomiyi toparlamak için de ekonomiden çok iyi anlayan bir ismi cumhurbaşkanı adayı gösterecek...

  bilemiyorum. dedim ya altılı masa daha adayını göstermedi...