• nam-ı diğer koronavirüs hastalığı.
  (sars-cov-2)'nin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır kendisi.
  şiddetli akut solunum yolu sendromu ile hık diye götürebiliyor.
  ilk vaka ile çin'in vuhan şehrinde aralık 2019 tarihinde tanışıldı. o zamandan bu yana yayılmaya devam etti ve canımızdan bezdirdi maalesef. türkiye'de ilk vaka 11 mart 2019 da görüldü, unutmam çünkü doğum günümdü. tüm arkadaşlarımla dağıttımız son gecemizmiş aslında.

  pandeminin ilk dönemlerinde aktif olarak çalışmış biri olarak hala yakalanmadım. tedbirin en yoğun olduğu yerler hastaneler aslında.
  ilk zamanlar 2-3 vaka varken hepimiz anksiyete geçirdik dışarıdan alınan herşeyi yıkadık. dezenfektan çamaşır suyu bağımlısı olduk. çinli görünce öcü görmüş gibi davrandık. inanılmaz günlerdi.
  şimdi haftada 8 bin vaka çıkıyor ama kimse iplemiyor.
  bence bu süreci en kötü yöneten ülkelerden biriyiz. aşırı mantık hataları var.
  mesela, ameliyat olacaksınız hastaneye yatmanız gerek test yaptırıyosunuz. yanınızda kalacak kişi de test yaptırıyor. ama mesela ziyaret için gelen kimseye test yok hes kodu yok. tamamen ezbere iş yapılıyor.
  bunun yanı sıra artık maske takmaktan gına geldi. şahsen ben bazen ağlayacak gibi oluyorum. aşırı bunaldım. kaldı ki maske kullanımının uzun vadede akciğer kapasitesini düşürdüğü ortada. nefesimi tam alıp ciğerimi şişiremiyorum mesela ben.

  dünya ülkeri darma duman oldu. biz de dahil herkes krizin eşiğinde. world war z amk.

  neyse ki bu hastalığa karşı elimizde çok büyük bi kozumuz var:
  "y a k a l a n m a m a k"

 • çin vürüsü olarak adlandırılması gerekn mel'un. geçen sene atlattım.

 • bi sürü varyant çıkardılar ve yeni aşı gerekebilirmiş. küresel ilaç şirketleri vurgunu güzel yapıyor. aşının yan etkilerine değinmiyorum bile.?

 • kaldı mı ya?

 • arkadaşlar testim pozitif çıktı. burada yüreğine temas ettiğim tüm dostlarımdan helallik istiyorum. artık siz de temaslısınız. acilen karantina bölgelerine sevk ediniz.

 • eşim ve kızım pozitif, artı işyerimde de bugün itibariyle onuncu çalışan da pozitif çıktı. 19 kişilik firmaya toplumsal bağışıklığı kazandırmak üzereyiz.

  ben de negatifim ama ev ahalinin temaslısı olmamdan mütevellit turuncu olarak sürteliyorum. bugün beşinci gün testimi verdim bakalım.

  dikocuğuma geçmişler olsun. bol bol beyran.

 • öncelikle şunu söylemeliyim. kızımın doktoru, "bu hafta yalnızca istanbul'da 100 bin'in üzerinde vaka bekliyoruz," diyerek tablonun vahametini çok net şekilde belirledi. bunun elbette ki çok belirgin sebepleri var.

  birincisi, itiraf edelim, hepimiz amı götü dağıttık. aşıya aşırı güvenden olsa gerek artık kimse kapalı mekanlarda dahi maske takmıyor, mesafe kurallarına dikkat etmiyor, kişisel hijyenini zerre önemsemiyor. matrix'in vizyona girdiği haftasonu kızımı bir animasyona götürdüm. aldık elimize popcornları, girdik sinema salonuna, salon havalandırılıyormuş diye kalktık çatır çutur mısırımızı da yedik, içeceğimizi de içtik. ev ahali büyük ihtimalle orada kaptı. benim hatam... gerzekler gibi davranmanın bedelini kızım ve eşimi hasta ederek ödedik. düşünmek dahi istemediğim çok daha kötü sonuçlar bile olabilirdi. test vermeden evvelki akşam ortada belirti falan olmadığından koah hastası kayınvalidem, kalp hastası kayınpederim ve ritm bozukluğu bulunan baldızımı ziyarete gidip cokur cokur öpüştük ettik. allah'tan onlarda negatif çıktı.

  müthiş bir ihmalkarlık, tarif edilemez bir aptallık... bu cahilane tavrımı kabul edemiyorum.

  bir diğer sözde okumuşların cahilliği de işyerimde yaşandı tabii...

  sen kalk işveren, yılbaşından bir gün evvel 19 kişilik ekibe firmanın teras katında yılbaşı partisi ver. alkolün su gibi aktığı, kimin elinin kimin götünde olduğunun belli dahi olmadığı bir saçma parti... neyse ki burada şans eseri gerzekliğim tutmadı da ne doğru dürüst alkol aldım, ne de herhangi bir aktivitenin içinde bulundum. açık havada fazla takılmadan bastım geçtim eve.

  velhasıl kelam, bu partinin cirosu da 10 adet pozitif vaka ve elbette ki buradan virüs kapanların (varsa şayet) virüsü etrafına yaymaları oldu. bu 10 kişiye ilaveten beşer gün arayla iki testte de negatif çıkmasına rağmen bariz şekilde covid 19 belirtileri gösterenleri unutmayayım.

  neticede... mal mal hareket etmeyin, öyle hiç de kendinize güvenmeyin. işinizde gücünüzde asla ağzınızdan maskeyi çıkartmayın, bu hastalık ilk çıktığı gün nasılsanız aynı kişisel korumanıza devam ediverin. hani belki de milyonuncu kez bir defa da ben diyeceğim ama hakikaten şakası yok, hastanelerdeki kuyruk eskilerin emekli maaşı kuyruğundan beter...

  herkese ailesiyle, sevdikleriyle, mutlu, huzurlu, sağlıklı bol sarılmalı günler...

 • abi yeter artık. sanki covidden önce ölmüyordu insanlar amk. bırakın ya. nolcaksa olsun yeter.

  vallahi daraldık.

 • konu sadece ölüm değil. yaşadığım ilçede sağlık bakanlığı günde ortalama 3 kreş kapatıyor. her birinde en az 25 çocuk olsa günde ortalama 75 aile "napcaz bu çocuğu" sorusunu soruyor. yapmadan önce düşüneceklerdi evet ama yaptılar, yapıyorlar, yapacaklar. şu çağda, şu coğrafyada, tek bir çocuğa bakmak için en az 2'si çalışmak üzere 4 ebeveyn gerekiyor. üremeyecekseler ölsünler o zaman.

  bütüüüün detayları kenara bırakıp kreş açısından bakınca bile 100 kişilik ilçede 75 kişi mağdur oldu. sen yine öl yani. ölmek kolay.

 • her şeyi bozan lanet salgın