• devletimizin daha mesut yarınlara ulaşmamızda başat rol oynadığının farkındayız. birkaç şer odağı tarafından suni bir kötü tablo çizilmek istenilse de halkımız gerçeklerin farkında. ancak bu tablonun bir an içün gerçek olmaması adına, devletimizin daha bir kudretli olabilmesi için birkaç adım atmamız da gerekiyor. işte ulu reis'in tensip ve himayeleri ile derç olunan silkiniş harekatı kapsamında ihdas edilen milli ekonomi divanı olarak biz de elimizi taşın altına koymaya karar verdik.

  kurulda naçizane bu yazar kardeşiniz de üye olarak yer alıyor. başımızda saygıdeğer hazine ve maliye bakanımız nureddin nebati beğ var. diğer üyelerimiz: külliye ekonomi başdanışmanı sayın jölelizade yiğit bulut beğ, doların asabını bozan profesör doktor necmeddin batırel hocam ve türkmenbeği dr. mehmet bahçeli yer alıyor.

  içinde bulunduğumuz şartlar dahilinde şapkamızı önümüze alıp daha fazla ne kadar sii.. öhöm daha fazla neler yapabiliriz bu yurt için diye düşündük. aşağıdaki kararları oybirliği ile aldık.

  1- yerli ve milli kart uygulamaları.

  -herkesin tüm kartları yenilecek. türkoların kimlikleri yenilenecek. afgan ve suri yurttaşlarımıza da "fahri vatandaş kartı" takdim edilecek, vesika başı takdir olunacak ücret de bir türkoya yüklenecek.

  -ehliyet ve mesleklere ilişkin kartlar, banka ve kredi kartları... sebep? bi ferahlayalım yaa..birkaç aya bahar da geliyor hem... atıyorum bende ehliyet var, 2017'de değiştirdim...olsun...daha da yerli ve daha da milli bir sürücü belgesi için son bir kez güncelleme...

  -banka/k.kartlarında da devletimize "yeni yenileme bedeli" adı altında bir ücret alacağız. hayat hızla akıp gidiyor, dünya değişiyor. yok öyle türko.

  2-dolaylı zarar vergisi.

  sigara içenlerden malum vergiler alınıyor. ancak bunlar bir hizmet aldıkları, bir şey tükettikleri için alınmakta. bir de bunun çıktısı var... sizin pis dumanınızı soluyan milyonlarca kişi pasif içici oluyor..bunlardan olumsuz etkilenenler, hasta olanlar da var... bu kişiler hastaneydi, eczaneydi derken ekstra bir masraf kalemi ortaya çıkarıyor. buna ilişkin, aktif sigara kullanıcılarının dolaylı olarak vermiş oldukları zarar için vergi miktarı belirlenmeli ve sigara paketlerine yansıtılmalı diye düşünüyoruz.

  3-beka mücadelesi keseneği

  yerli ve milli girişimlere destek olma mahiyetinde, her reşit t.c. vatandaşının aylık kazançlarından nispi veya maktu olarak kesilecek bedel. böylelikle beka mücadelesi söylemi somutlaşacak, halkımız tüm çıplaklığıyla gerçeklere vakıf olacaktır.

  4-huzursuzluk vergisi

  çeşitli haberlerde görürüz: mutsuzluk indeksinde hep üst sıralarda çıkarız ülkece. bu mutsuzluğun ve huzursuzluğun sonucu olarak hepimiz daha gerginiz ve bu gerginlik de minimal iktisadi değerlendirmede fuzuli harcama yapmamıza sebep oluyor; yine psikolojik olarak yıpranmamıza, suç oranın artmasına, devletimizi daha fazla uğraştırmamıza yol açıyor. bunun devlete bir dönüşü olması gerektiği kanaatindeyiz.

  5-sosyal medya uygulamaları harçları.

  artık bunun nedenine, nasılına girmeye bile lüzum yok esasında. ancak biraz açalım. malum en bilinen sosyal ağlar facebook, twitter, ınstagram... gerçek kullanıcılar, mavi tikliler, troll hesaplar, stalk profilleri...vs... inanılmaz bir ağ trafiği var. herkesi işinden, uğraşından etmenin bir bedeli olmalı. memuru, işçisi, öğrencisi, yöneticisi... bila bedel devam ederse bu bir milli tehdit olacaktır. troll kardeşlerimiz için bu uygulama 2023'te yürürlüğe girecektir.

  6- iltizam-ı deniz vergisi.

  üç tarafı denizlerle ve dört tarafı dertlerle çevrili ülkemizde, bilhassa ege ve akdeniz kıyı şeridini, yaz aylarında işgal eden t.c. vatandaşlarından, gün içerisinde saate odaklı olarak belirlenecek tarife ile alınacak vergidir.

  bu vergiyi hazine adına plaj işletmecileri tahsil edecek, ancak işbu işletmeciler de içişleri nazırlığına bağlı kurulacak sıkı sahil güvenlik birliğine milis kuvveti temin edecektir. savaşta ve barışta içişleri nazırının emriyle bu kuvvet derhal toplanacaktır. böylelikle hem yerli ve milli işletmecilerimiz gözleme -susurluk ayranı itelemesini rahatlıkla yapacak hem de bekamız kuvvetlenecek, sarsılmaz bir şekilde 2053 hedefine ilerleyeceğiz.

  sayın cumhurbaşkanımızın tensiplerine arz olunur.

  milli ekonomi divanı

  başkan
  nureddin nebati beğ

  üyeler
  külliye başekonomisti jölelizade yiğit bulut beğ,
  profesör doktor necmeddin batırel
  türkmenbeği dr. mehmet bahçeli
  zapel

 • osurarak para kazanmak hazır popüler olmuşken belki ülkemizdeki bir kaç fenomen de dener diye osuruk vergisi gayet makul bir gelir olabilir.