• sürekli etraftaki gerizekalıları kendine çekmek. maruz kalmak zorunda olmak.
  meg myers numb klibindeki sülük insanlar gibi nerede olursanız olun gelip size yapışmaları.
  yıldım, alıcam kendi canımı yeter ya. bu insanlar bu zeka seviyeleri ile nasıl yaşayabiliyorlar?

 • yine mi güzellik yine mi çiçekler
  ^.^

 • belli sektörlerde çalışan kişilerin kurtulamadığı bir durum.

  at yetiştiricisi veya sığır çobanı olsak böyle dertlerimiz olmaz mesela. sığırın aşağı yukarı neye ne tepki vereceği belli. ama insanlar zor. bilhassa doğrudan müşteriyle muhatap olunması gereken bir konumda çalışıyorsak daha zor.

  3 yıl evvel bal satan bir müşterimiz vardı. sosyal medya paylaşım planı yapıyoruz, eleman "balımız covid'e iyi gelir yazalım" diye tutturdu. pandemi de daha yeni patlamış o dönem. adama anlatıyorum, öyle şey olmaz diyorum, böyle bir iddiada bulunamayız, sağlık bakanlığı tepemize çöker diyorum, reklamda "sağlıklı" ibaresini kullanmak bile sorun yaratır diyorum anlamıyor. iki saat kavga etti benimle. sesi de nihat doğan'a benziyordu zaten uyuz bir tipti. o deseler inanırdım. adamın kurduğu mantık da şu: bal bağışıklığı güçlendiriyor, covid de bağışıklıkla alakalı, demek ki bunu yiyen covidden kurtuluyor. ciddi ciddi inanıyor.

  bunun gibi en az 50 vaka sayarım. bir mobilya firmasının montajcısına reklam algoritması anlatmak zorunda kalmıştım bir keresinde. çünkü reklam verir vermez satış olacağını zannediyor mallar. reklam verdikten sonraki üç saat içinde satış olmayınca hepsi sinir krizi geçirdiği için bir tek montajcı benimle konuşmak için müsait olmuştu.

  zor iş vesselam.

 • işyeri anlamında, varım! ner'de gerzek işyeri/işveren varsa nokta atışı atarak buluyorum gerçekten... kendi gerizekalılığımla ilintili de olabilir bu. mevcut işyerimden ayrılıp yeni bir işyerine geçer geçmez aşırı derecede seçici davranmaya çalışacağım artık. net!

 • ben de eskiden geri zekalı mıknatısı olduğumu düşünürdüm.
  kafası az çalışan kim varsa bir şekilde yolumuz kesişiyor sanırdım.

  ancak durum öyle değil.

  insan denen canlının hayatta kalmak için yüksek bir zekaya ihtiyaç duymadığını öğrendim. yüksek bir zekaya ihtiyacı olmadığı gibi ortalama bir zekaya bile ihtiyacı yok. 13 yaşını doldurmuş sıradan bir birey zekasına ulaşmış olmak uzun bir ömür geçirmek için yeterli. hatta belki daha mutlu bir ömür.

  tüm dünyada insanların büyük bölümü zaten aşağı yukarı bu noktada kalıyor. dolayısıyla her yerdeler. yani mıknatıslık bir durum yok.

  bir de zeki insanların zaman zaman yaptıkları ileri derecede aptallıklar meselesi var ama üşendiğim için yazmayacağım. zaten konu o da değil.