• dc'ci olanlar biraz şey oluyor.
  marvel evreni dc'den 7 kat kaliteli.

 • stan lee vs dc desek daha doğru olur.

 • izleyici olarak iki ayrı süper kahraman filmini kıyaslarsın ama marvel vs dc olayı biraz fanlık bir durum bence. yani şimdi sinematik olarak baktığında her ne kadar iskelet bir yapı üzerinden inşa edilmiş birbirinin kopyası gibi duran filmler yapsa da marvel bu versustan ayrılalı 10 yıldan fazla oldu. dile kolay 30 filmlik bir evren kurdular. yok denecek kadar az bi tutarsızlıkla gidiyorlar. beşinci filmde gördüğünüz kel alaka bi nesne yirminci filmde karşınıza çıkıyor ve vay anasını diyorsunuz bunu da sadece fanlar der.

  dc tarafında elle tutulur tek yapım olan nolan üçlemesi de çizgi roman uyarlaması değil. bu gizli bişey ya da benim teorim değil. batman yerine yasemin yalçın'ı koy yine muazzam film olur. orada batman fanlarını mutlu edecek tek şey batman olması. diğer filmlere baktığında tutarlılık hak getire. ayrı ayrı başarısız olmaları dışında bütün olarak da çizgisi yok. karanlık tondan şikayet eden izleyici için suicide squad çekildi ve vizyondaki ikinci haftasında warner bros kendi filmini inkar etti. guardians of the galaxy filminin yönetmeni kovulmuştu onu getirdiler yine cacık bi film çıktı. showrunnerlık yapsın diye joss whedon geldi ki o da marvel'dan kovulma, yaptığını anlatmaya gerek yok. wonder woman da ilk kadın başrolün oynadığı kahraman filmi ayağına güzel parladı onun da sinematik evrende yeri yok. joker çok güzel filmdi bana göre. dediğim gibi versusu sinematik düzeyden çekersek film film konuşulur. dc onda da siki tutar gerçi ama yine de bi üçleme bi joker derken bizim uefa kupamız var muhabbetine döner olay.

  marvel vs dc demek hızlı ve öfkeli vs hababam sınıfı demek gibi bişey. sağlıklı değil. çizgi romanları kıyaslarsan durum tam tersine döner.

  son olarak şahsım, kendim ve aktif üç fake hesabımın namusu üzerine bahse girerim ki nolan üçlemesini nolan çekmese ama film birebir aynısı olsa nolan derdi ki sikeyim böyle batman filmini. yönetmenliği "benim çizgi roman okuyan arkadaşlarım da var" diyerek kabul etti. kendisi de batman fanı. ama ortaya çıkan bi çizgi roman uyarlaması değildi. bence konu kendinden bişey koymaya geldiğinde iş çığrından çıkıyor. olayın özünden uzaklaşıyor bu isimler. marvel'da o yok. yönetmen ne kadar iyi olursa olsun çizgiden, arktan, mevzudan uzaklaşamaz. şimdiye kadar sam raimi dışında özgün bi marvel filmi çeken isim görmedik ama o bile elli film sonra çelişmeyecek bi senaryoyu kurguladı. stan lee'nin adı var, marvel her şeyini kevin feige denen ineğe borçlu.

 • avengers maratonuna çıktım dünden beridir ki yeri gelmişken şuraya da bir-iki cümle kondurmak istiyorum.

  avengers ve iron man dışında marvel'de film yok. yalnızca bu ikisi... gerisi çöp. spider man dahil. yenisinden bahsediyorum. tobey maguire'lı olanı belki olabilirdi. -ki o da zorlayınca falan yani.... yoksa o da değildi. black widow'dan biraz umutluyum. sanmıyorum ama n'apıcan işte... yok yani... düşünüyorum falan, thor, hulk, captain america falan asla oturup da izleyeceğim filmler değil.

  ama karşı tarafta sadece nolan'lı batman bile tek başına yarışır hepsiyle. defalarca izledim, yine izlerim (bale'li olanı). superman'i izlerim. joker'i izlerim. wonder woman'ı bin kere izlerim. suicide squad'ı izlerim.

  yani dc açık ara önde. net.

 • genşler örümcek adam evden uzakta filmi ile dr. stranger çok evren çılgınlığı arasında bir kaç bağ var. bakın yeni avengers'ın temellerini atıyorlar şu an. o yüzden iron man ilk çıktığı zamanki gibi ehhh işte dediğimiz filmler 2024 yılında "vaay amk onu o filmde mi işlemişler" olayına evrilecek.

  yani yeni serinin gelişimini hep birlikte sabırla takip edelim diyorum.

 • dc güzel evren aslında ama batman dark knight dışında üst düzey doğru düzgün bir filmi yok. kara şövalye yükseliyor belki, komedi aksiyon olarak da shazam. bu kadar! dizi olarak marvel'in çok önünde olsalar bile beyaz perdede bariz çuvallıyor. aquaman, superman, justice league, suicide squad tırto kere tırto. batman vs superman filminin de en kısa özetini söylüyorum. "benim anamın adı da martha" . ya böyle bir şey olabilir mi, kanal d'nin yaz dizisi gibi konu işliyorlar amk. marvel de benzer olaylarda sıçıyor tabi ama koca evrenin karşısına batman'ı koymak da çok üzücü lan. hee illa batman'in karşısına birini koyacaksak bence bu kişi stan lee falan olmalı.

  yani özetle marvel siqer atar aga. sonra red kit evreni, sonra şirinler evreni , sonra da dc falan işte.

 • lotr boklayan harry potter sevmeyenlerin kesin dc savunucusu olduğuna eminim ama kanıtlayamam.

  oysa gerçek bir sinema sever iyi bilir ki marvel içinden geçer tek atar yere düşmeden 7 posta kayar.

 • ekseriyetle her ortamda açıyorum bu tartışmayı. dc'nin karanlık ve boğucu ortamlarının mağdurlarıyız hepimiz.

 • trocki vs stalin başlığından sonra 2. favori kapışmam bu sanırım.