• açlık ve sefaletin olduğu bir ülkede hala nasıl prim yapabiliyor anlamış değilim doğrusu.

 • elhamdülillah.

 • bu arada olay prim değil. 100 yıl önce kilerindeki son tahıllı mustafa kemal'e gönderenler için de prim değildi. mhp+iyip+zafer+akp ve chp'ye oy veren milliyetçi seçmenin toplam yüzde kaç olduğuna bakarsanız her şey netleşecek.

 • bizim anlamak istemediğimiz de bu aslında. açlık ve sefalet yok ortada. 11,5 milyon üyesi var ak parti'nin. ve tabii ki bu üyelerin etki alanları. bir partiden ziyade şirket. işverenlerini ayakta tutuyorlar, hepsi bu. bu etik mi, değil mi, o bile tartışılır. adamın karnı doyuyor. ne diyebilirsin ki?

  ekonomik kriz ve deprem sonrası yüzde 49 oy almaları gösterdi ki bu erdoğan'la ilgili bir durum da değil. belli ki erdoğan yerine başka bir isim ak parti'nin başına geçse yine benzer tabloyla karşılaşacağız. zira ak parti iktidarda olduğu sürece ekonomik krizin etki alanı içerisinde değiller. olsalardı sonuçlarını görürdük.

  ekonomiyle mücadele eden biziz. biz de bu kadarmışız; eni boyu yüzde 45.

  milliyetçiliğin konuyla ilgisi düşük. zaten memlekette herkes milliyetçi. kimse memleketi satıcam demiyor ki? ana etken para. parti üyeleri zaten oy verirken kazanç kapıları etrafında toplanıyor. partiye aidiyet var. sınırlı sayıdaki kaçan seçmen de milliyetçilik faktörü kullanılarak herhangi bir çatı altında konsolide ediliyor.

  basit bir denklem. biz yüzleşince büyük şok falan yaşıyoruz. aslında ilgisi yok. ak parti seçmeninde mevzu bu denli rasyonel yorumlanmıyor. gittin mi? gittin. oyunu kullandın mı? kullandın. muhalif seçmen için seçimin sonraki günü büyük bilinmezlik. ak parti seçmeni için ise pazartesi.

 • mhp bunca iğrenç olaylar yaşamasına rağmen iyi parti'den yüksek oy oranı alabiliyorsa kimse bana bu konunun milliyetçilikle alakalı olmadığından bahsetmesin. bir taraf ülkede sığınması istemiyor ama diğer taraf ise sığınmacıları göndereceğiz diyor. sorsan ikisi de milliyetçi parti ama birisi mafyadan, faaili meçhul cinayetlerden ve entrikalardan geçilmiyor. belki de haklısınız. milliyetçilik değil denyoluk bu. yoksa onuru ve gurur olan temiz bir milletçi alparslan türkeş'in mirası olan mhp'yi bu hallere getirene gereken cezayı keserdi çoktan.

  did you mean?

  (see: gerçek islamiyet bu değil)
  (see: gerçek milliyetçilik bu değil)

 • denyoluk denemez ama milliyetçilik de değil. ılıman islam kavramı girmişti lugata. ona benzer bir ön ek ile gevşetilebilir. gerçi gevşetmekten ziyade sertleştirmek olarak tanımlamalıyız. haziran seçimlerinden bu yana toplumu yönlendirmek maksatlı siyaset malzemesi olarak kullanılıyor ve pek de kontrol edilebilir boyutlarda olmuyor.

  ak parti'nin halen bugünlerinde olmasını sağlayan ana güç, rantçı camia. o güruhun ak parti'ye oy vermesi adına milliyetçilik kavramı ne denli önem arz eder, bu da tahmin edilebilir. geriye kalan kesimi yönetmek için ise iki ana malzeme var. inanç siyaseti ve ırk-soy-sop-milliyet adı her neyse... bu kitleye ayasofya ve hdp ifadelerini sıktığın anda avcunun içine alabiliyorsun.

  şu örnek yerinde olabilir. yerel seçimlerde terörist mektubu okundu mesela trt'de? bu seçimlere oy kaybı olarak yansımış mı? hayır. haziran seçimlerinde de barış süreci gündemdeydi. üç ay sonra unutuldu gitti hepsi. ak parti'nin elinde istediği anda, istediği şekilde yönetebildiği, tamamiyle partiye aidiyeti oluşmuş bir kitle var. bu kitleyi cumhuriyet halk partisi ele geçiremez. ancak ve ancak merkez sağda bir oluşuma yönlendirilebilir. ak parti'nin alamadığı oylar mhp'ye yöneliyor zaten. bunu adınca söylüyorlar, "ak parti'ye küskünüm, mhp'ye oy vereceğim," diye. yine aynı şey oldu. bu ikiliden kaçıp daha da alternatif arayan da kendisini sinan oğan'ın kucağında buldu. o da milliyetçiliği pazarlık konusu yapıyor. oranı da işte yüzde 5.

  milliyetçilik ne kadar önemli bu ülkede? al işte sana matematiksel hesap: enikonu yüz üzerinden 5.

 • milliyetçiliği pazarlık konusu mu yapıyor? şartları ne peki? onu da söyleyiver bi zahmet.
  e van'da zafer işaretiyle selo'ya selam gönderirsen kaybedersin. kusura bakma. hdp'nin yanında olanın kazanma şansı yok bu ülkede. 2015 seçimleriyle de kıyas edilemez. o dönemde hala ciddi çoğunluk "neyse ses etmeyelim pkk silah bırakır belki" kafasındaydı. sonrası malum.

  kılıçdaroğlu hiçbir şey söylemeyip her gün hdp'ye sövse yine kazanırdı.

 • frantecim, kendince bir çizgin var, buna saygı duyuyorum ancak hesabı kitabı yanlış yapıyorsun. tabelaya bakman yeterli. cumhuriyet halk partisi'nin puanı sıksan sıksan yirmibeş. haydi muharrem ince'nin 2018'ini baz alalım -ki değil- otuz. geriye kalanı seçmeni fabrikada mı üretecek bu adam? kılıçdaroğlu toplumdaki kutuplaşmanın önüne geçme politikasından vazgeçerek ak parti'den yüzde 26-27 oyu elini kolunu sallaya sallaya alabileceğine mi inanıyorsun? hem de mhp'nin varlığında? senin oy verdiğin aday o politikayla ne kadar alabildi? üzerine devlet bahçeli'yi de ekle? bu ikisinden tulumba çek, kılçıksız kılıçdaroğlu'na yaz hepsini? tabana da öyle ya da böyle bunu izah edebildiğini ve dsp'nin, memleket partisi'nin ya da bir başka sol yapılanmanın bundan faydalanmadığını ve zerre seçmen kaçırılmadığını hesap ediyorum.

  o işler öyle değil. bu ne yazık ki böyle. yirmi yıldır aynı şeyi söylüyorum. bütün mesele merkez sağda ak parti'nin kucağında olmadan varlığını sürdürebilen bir siyasal oluşumun olmaması. parlementer sistemle bu ortadan kalkabilirdi. al işte? yüzde 35 oyu var ak parti'nin. millet ittifakı başlığı altında olmayacak bir meral akşener, erdoğan karşıtı politikayla bir istasyon olabilirdi. ama değil. bu tren haziran seçimlerinde kaçtı. daha da kolay kolay gelmez.

 • hayret olly doğru tespit yapmış. ben nasıl olsa boş yazmıştır diye yeni okudum :d hemen götümü kaşıyorum bi sn. e önyargılı olmayacaksın işte. neyse.

  merkez sağ demeyelim biz ona da bizim (bak biz diyorum farkındaysan) milliyetçi, atatürkçü, türkiye'nin kuruluşuna sadık bir siyasi oluşuma ihtiyacımız var. türkiye'de milliyetçi oyu %30 altına düşmez. hele hele 10+ milyon sığınmacı varken masaya getireceğin ilk ilke ve ideoloji bu olmalı. anlamadılar. sen de anlamadın aylarca anlattım burda.

  öyle van'da zafer işareti yapayım, konya'da dua okuyayım. yemez. kimse orijinali varken çakmasına oy vermez, desteklemez!

  akp'yi akp gibi olarak yenemezsin. orası onların sahası. erzurum'da imamoğlu'na taş atılınca herkes "kk 55 yihhuu" dedi. ben ne dedim? "bunu yaptıysa sonrasını da bilerek yapmıştır."

  onları ancak idealist türk milliyetçiliği mağlup edebilir. edecek de. 5 yıl sonra rte ve akp'yi tahtından türk milliyetçileri indirecek. ölmezsek göreceğiz.