• kültürler arasındaki farklar bu denli mi çılgınca olur?

  bu yarışmanın orjinali olan voice'ta olağanüstü mevzular dönüyor.

  almanya'nın 2019 kids versiyonunda mimi&josi isimli iki afacan var. radiodeah creep'i bir söylüyorlar, amına koyuyorlar ortalığın... herkes şok, herkes kilit! bi'saat kızları kapmaya çalışıyor jüri. bin dereden su getiriyorlar. sonuç belli çünkü... nihayetinde kızları iki kişiden oluşan bir jüri grubu kapmayı başarıyor. ve elbette kızlar başta da belli olduğu gibi rahatlıkla şampiyonluğu kapıyorlar.

  aynı yıl belçika'da da justin isimli bir tavşan var. yok böyle bir şey! billie ellish&khalid'in lovely'yi öyle anormal bir sadelikle yardırıyor ki, billie ellish ve khalid'e sorsan şarkıyı justin kadar iyi söylemediklerini net şekilde ifade ederler. burada justin de finale kadar çıkıyor da finalde kazanıyor mu, kazanmıyor mu, onu bilmiyorum.

  yine almanya kids'te, bu sefer 2015'te solomia lukyanets adlı bir kızcağız sahneye çıkıyor. andrea bocelli ve sarah brightman'ın düetlediği time to say goodbye'ı söylemek için. salonda jüridir, seyircidir, anıra anıra ağlayarak dinliyorlar.

  falan filan... say say bitmez. her biri ayrı süperstar, her biri ayrı yetenek, her biri ayrı sanatçı adayı...

  derken bizim memlekete geliyorsun, gelsin küçük emrahlar, gitsin ibrahim tatlısesler, gelsin orhan gencebaylar, gitsin ebru gündeşler... ner'de arap esintisi acı, hüzün, dert ve tasa tecavüzü varsa o ses türkiye'de... insanın açıp da izleyesi gelmiyor. insana bir şey katmadığı gibi çok şeyi de götürüyor. dünya görüşlerimize artı değer katacak hiç bir içerik ihtiva etmiyor. dünyaya küstürüyor sadece insanı. başka bi'halt değil.

  bizde kim var diye bakınca en beğenilenlerden emre sertkaya isimli bir kekoya denk geliyorsun. aslında başka bir şarkı söylüyor. dönüyorlar falan... sonra laf lafı açıyor, ahmet aslan'ın minnet eylemem'ini söyleyecektim ben diyor. söyletiyorlar illa... mına kodumun çakma cem adrianı, detone üstüne detone! jürideki tavırlar ise, sanki karşılarında safiye ayla var gibisinden anasını satayım. neyse zibidiyi ittire kaktıra yarışma sonunda şampiyon yapıyorlar.

  böyle de bir memleket, böyle de bir kültür, böyle de bir yarışma bizimkisi... yabancı olanını tercih edin.

 • sir olly ile aynı konuda mutabık kaldığımız, beşiktaş konuları dışında çünkü o konularda genelde kimseyle mutabık olamıyor, ender mevzulardan biri.

  coğrafya kaderdir söyleminin en boktan örneklerini yaşadığımız bu konsepte ek olarak ben de arşivimden global çaptaki yetenek sizsiniz karşılaştırmaları ile destek çıkacağım.

  ukrayna

  yunanistan

  hırvatistan *

  amerika

  bu da türkiye ve daha acı ki 1. oldu, bir yetenek yarışmasında max'e kaybetsem herhalde bir daha asla insan içine çıkmazdım amk.

  not: çok isterdim bizde de turabi çıkıp şu hırvat abinin yaptığı gösterinin aynını yapsın ama ne yazık ki bu dediğimiz olay anca cem uzan'ın cumhurbaşkanı olduğu paralel dünyada mümkün olabilir.

 • bu sene hiç favorim yok yaa. o ses türkiye finali oy atma bağımlısıyım ama oy atacak kimseyi bulamıyorum. izmir'den chp gençlik kolları başkanlarından devrim diye bir çocuk var, bizim buralar ona destek için organize olmuş zhdkkskd müthiş chp icraatı. fena değil ama beni fazla etkilemedi. mert var, yine en iyi o sanırım. gaza gelirsem oy atarım. kocam oy moy atma dedi ama yeterince coşarsam seri oy atarım her türlü.
  turgut çıngı'dan sonra çok bozdu bu yarışma. izleyemiyorum artık.

 • mimi&josy'nin jüri olduğu adaletli bir yarışmayı belki izleyebilirim. diğer şartım ise yarışmacıların hiçbirinin türkçe şarkı söylememesi olacak! kurallar bu... aksi takdirde yallah arabistan'a!

 • opera eğitimi almış adama bile türkü okuttular. her yıl birileri mutlaka bir deyiş okur, haftalarca ekmeğini yer. rahmetli ali ekber çiçek'in derlediği haydar haydar türküsü her yıl birileri tarafından okunuyordur herhalde. izlemiyorum evet. o ses türkiye yerine o ses türkü deselermiş daha bi uygun olacakmış sanki.