toyota gt86

 • kavunici balik

  daha şimdiden efsane olmaya kafadan aday olmuş ae86 nın yaratıcısı toyota nın benim babam toyota gibi adam temalı aile araçları dışında da eskisi gibi ruhu olan otomobiller yapmayı unutmadığını gösteren şaheser.

  teknik özellikleri;

  2 litre d4-s boxer motor
  197 ps @ 7000 rpm güç, 205 nm @ 6600 rpm tork
  53:47 ön:arka ağırlık dağılımı en önemli özelliklerinden biri aracın ağırlık dağılımı neredeyse 50-50 bir oran yakalanmışki aracın nasıl bir yol tutuşuna ve drift için ne kadar da uygun olduğunu siz düşünün.
  zaten aracın isminin 86 olmasınında önemli bir sebebi drift yaparken 86 şekline bürünen lastiklerin ve lastik izlerinin büyük payı var.(atıyorsun deme aracın broşüründe yazıyor.) ve bunun dışında da 86 rakamı araçta sadece isimden ibaret değil. boxer motorun çap x strok değerleri de 86x86 mm olarak ayarlanmış ve ayrıca krom egzoz çıkışının iç çapı da 86 mm.

  aracı toyota galerisinde inceleme fırsatı bulduğumda ise ilk kez toyota supra incelemesi yaptığımdaki hisse kapıldım ve koltuğa oturup direksiyona geçince bu aracın ben başta olmak üzere çok can yakacağını rüyalara girip uykusuz bırakacağını daha motoru çalıştırmadan hissedebildim. iç dizayn da en dikkat çekiçi şey oturuş pozisyonu ve çerçevesiz dikiz aynası. ayrıca direksiyon simidi üzerinde herhangi bir kontrol tuşu olmaması da toyota nın gerçekten sadece sürüş zevki için bir otomobil yaptığını anlamaya yetiyor.

  ve son olarak bu ülkede yaşamktan bir kez daha nefret etme sebebi olan aracın fiyatı, evraklar dahil anahtar teslim fiyatı 56 bin euro. toyota ya kızamıyorum böyle bir araca 1.3 motor koyacak değillerdi ama içim yanıyor be usta ingiltere gibi pahalı bir ülkede dahi 30 bin euro iken kanımızla beslenen devletin daha çok nasıl geçiririm politikası sebebi ile şimdilik ulaşılması zor bir hayal.

 • Bilge Kral

  uzun bi aradan sonra çıkan yeni spor otomobil bakınız

  1
 • acrophobic icarus

  seksidir.

  subaru ile ortak geliştirilen spor otomobil. sadece tampon ve logoları farklıdır.
  (bkz: subaru brz)
  varan 1
  https://kotusozluk.com/gorsel/2018/04/27/toyota-gt86-1.jpeg+toyota gt86


  2.0 benzinli atmosferik motoru 200bg üretir. dyno’da ölçtüğüm kadarıyla tekerlere 170 bg iletiyor. arkadan itiş dezavantajı olarak bu kayıp oldukça makul. f10 520d de 184 bg gücünü tekerlere 160bg olarak iletiyor kıyaslayınca. güzel bi headers ve yazılımla bu dezavantajdan kurtulmak mümkün.
  arkadan çekiş ve coupe formunda olması bir petrolheadin hayallerini süsler.
  toyota kısmında iç mekan kalitesi ( koltuklar hariç ) yetersizdir. subaru tarafında daha makuldur. ama oldukça ergonomik bir kullanımı var.

  otomatik şanzımanı bir bmw (zf8) kadar başarılı değildir ama manuel modda aracı redline’a sokmanıza izin verir, vites yükseltmez hemen.
  yine de manuel vites eğlence açısından tercih edilmeli çünkü aracın size sunduğu şey prestij veya kalite değil, eğlence.

  hiç yanlamamış bir insanı dahi ilk kullanımda drifte alıştırır.

  varan 2
  https://kotusozluk.com/gorsel/2018/04/27/toyota-gt86-2.jpeg+toyota gt86

  varan 3
  https://kotusozluk.com/gorsel/2018/04/27/toyota-gt86-3.jpeg+toyota gt86