türk polisi

  «
 • 14
 • »
 • kucukkarabalik

  türkiye' de görev yapan 657' ye tabi memur. kolluk kuvveti. kanun uygulayıcı insanlar. insanlar genellikle eğitimsiz olduklarını düşünür bu kitlenin- yaptıkları işler yüzündendir, insanların pek de suçu yok-

  rüşvetçi, işkenceci, hükümet yalakası, cemaatçi...

  hep kızdığımız ve biraz da korktuğumuz adamlardır. düşünsenize çocukken annemiz seni postacıya vereceğim demez, polise veririm derdi. çocukluktan beri bu korku ve kin hayatımızdadır. kanunun verdiği yetkiyi bazı zamanlarda kötüye kullananlardır gözümüzde. yolda kimlik sorduğunda bile ilk aklımıza gelen şudur:

  nerden çıktı şimdi bu o.ç.

  buna sebep olansa genellikle polisin kendisidir. oysa onlar da bu kadar sevilmediğini bilerek işini yapar. tamam sonuçta maaşını alır ayın 15inde ama çalışır da. fakat başımıza gelen hemen her kötü olayda onu ararız. e kolay mı adı 155 polis imdattır. her koşulda eleştrilir. yaptığı yanlışlık günlerce konuşulur. önyargıyla yaklaşılır memleketimizde polise. bunu kırmak içindir aslında bu yazı. genellemeden kaçmak, önyargıyı kırmak içindir. ben bir polisim. ve bu yazıyı çok uzaktan yazıyorum. işimi çok seviyorum, kendi çapımda gelişmeye çalışıyorum, okuyorum naçizane yazıyorum fikir savunuyorum. cemaatçi değilim. faşist olduğumu düşünmedim hiç- hayır benim fikrim değil- işimin gereği neyse onu yapıyorum. hırsız yakalamaya canımı dişime takarak gider, kavga olan yere hep ayırmak ve uzlaşıyı sağlamak için varırım. yolda kimliğini görmek istediğim adama kimliğini ver lan demem. efendi gibi isterim. terör yanlısına ağır davranır, tekel işçisini gaza boğan meslektaşıma kızarım- ama unutlmasın ki emir doğrultusundadır bu işler ve emri veren de oy verdiğiniz adamdır. yani önce kendinize kızın-

  evet inanıyorum daha iyi bir türkiye' ye. o aydınlanmayı görüyorum kendimizde bu kadar güzel yazıyı yazan adamlar bunu da başarır. şunu da biliyorum yine sevilmeyeceğiz. sonuçta birilerine yanlış yapacağız ama bu yazının amacı bilin ki polis de insan etten kemikten. ve onun da duyguları var. uğraştığı adamlar sütten çıkma ak kaşık değil ve bilin ki iyi polisler de var, gelecekte onları daha da çok göreceğiz aydınlanma ışığıyla.

  hani şirinlerin sonunda derdi ya: iyi bir çocuk olursanız...

 • serisair

  en gerektiği zamanlarda ortada olmaz ama üst geçitlerde kimlik soran emniyet mensubu.

  4
 • patlak hoparlor

  ancak gözüne kestirdiği olay ve kişilere müdehale eden birim. hani mesela siz efendi adam tipi olarak bir olaya karışsanız ufak bir hakkınızı savunsanız pardon savunmaya kalksanız sizi olay yerinde anında sikertirler ama gözlerinin yemedikleri olaylara asla müdahale etmezler yada etmek için emniyet teşkilatının yarısının toplanmasını beklerler tabi ortada olay kalırsa o zamana kadar.


  avukatlardan ve özellikle savcılardan da çok korkarlar. tek savcı kelimesiyle aynı anda 5 polisi geri püskürtebilirsiniz.

  2
 • chicqo

  bunu çok net söylüyorum ki türkiyede görev yapan polislerin %80'i yaptıkları göreve layık değil ve teşkilattan atılmalı. (hiç alınmamalı)

  daha henüz lisedeyken kız arkadaşımla el ele dolaştığım için bir polis tarafından azarlandığımı hatırlıyorum ben, izmirin göbeğinde.

  kendi okuluma (bakın yine lise) öğleden sonra ödül törenine katılmak için girdiğimde yanımda okul kimliğim yok diye, polis tarafından minübüse bindirilip, silahla tehdit edildiğimi hatırlıyorum. şikayet etmedim mi ? ettim, 17 yaşındaki bir çocuğu 3 tane polisin silahla tehdit ettdiğini şikayet ettim.
  bir bok olmadı ama it iti ısırmaz sonuçta.

  yine bir arkadaşımın sokakta öpüştüğü için tokat yediğini...

  bir arkadaşımın öğrenci hakları için eylem yaparken tekmelendiğini...

  bir arkadaşımın ki bakın kendisi avukattır, havaalanına girerken yaya olduğu için kimlik soran polise, geçen arabalara neden sormuyorsun dediği için tartaklandığını biliyorum.

  şimdi geçenlerde bir yasa çıktı, iq su 70 olmayan kişi polis olamayacak... efendim 70 iq demek zaten gerizekalı demek, polis diyoruz burada en azından normal bir zekaya sahip olsun ki düzeni sağlayabilsin, içine sıçmasın.

  çekin şunu 90 ile 110 arasına... cidden bu bile az... he tabi 90 üstüne çekince birçok kişi işi bırakmak zorunda kalacaksa o zaman başka.

  not: bu yazıda bahsi geçen türk polisleri kısvesi altında verilmiş hayvanlardır. polislik görevini layıkıyla yerine getiren kimseleri tamamen tenzih ederim.

 • burda

  misyonu : öğrencileri, işçileri haklı olan her sesi susturmak, pıstırmak; nerde pis kalleş, hain varsa onları da görmezden gelerek el üstünde tutmaktır.
  vizyonu : ülkeyi düşünmeyen, konuşmayan, tam da siyasilerin sevdiği gibi vur kafasına al ekmeğini şeklinde insanların oluşturduğu bir toplum haline getirmek olan kuruluştur.

  4
 • themagician

  fettullah gülen (ibnesinin) el attığı tüm mülakat sınavlarına polislik sınavlarına torpil soktuğu saçma sapan adamların yapmaya başladığı meslek

  1
 • kiralik maktul

  (bkz: sahibinin sesi)
  (bkz: sahibinin jopu)
  ve muazzez ersoydan gelsin; (bkz: kırılsın ellerin)
  bir diğer bakış açısıyla ve ironik olarak da;
  üç kuruşa talip çoluk çocuğuna ekmek götürmeye çalışan devlet memuru

  (bkz: #745217)

  1
 • kafadan kontak

  geceleri mahalle aralarında arabayla devriye gezerken o sireni her 30 saniyede bi öttürüp hırsızlara kaçın sizi görüpte gece gece uğraştırmayın bizi gibisinden haber yollamısına anlam veremediğim kişiler

  4
 • axxileas

  türk polisi sizin dostunuzdur. kadim dostlarımız bizim

  yol da çevirme yapıp kimliğine baktığı iki çocuğa gücü yettiği için küfürlü konuşabilen, ama aynı polis travesti bıçak çekince ona hanımefendi diyen laledir lale. adamına göre kuvvet uygular işine geleni görür yoksa ilk o kaçar. bir de nedense bayanları çevirip hiç kimlik sormazlar sanki hep erkekler suç işliyor bu memlekette.

  3
 • st pauli

  yine bir ilke imzasını atmış polistir. hakkari'de öcalan ve terör örgütü yandaşı eylemcilere "öss'de sonuncu oldunuz, gidin evinize ders çalışın" anonsunu yapmıştır. kendilerinden aynı duyarlı yaklaşımı öğrenciler ve işçiler içinde bekliyoruz !!

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25182732/

 • mintan

  10 yıllık bir görev süresine sahip olanlarının vatani görev olarak nitelendirilen askerlik vazifesinden yırtmış olduğu devlet memurudur.

  pol-der diye bir oluşum vardı. hatta bu ülke sıtkı öner adlı pol-der'li bir polis'te tanıdı. toplumcu polis kalmadı ne yazık ki. örgütsüz bir toplumun nelere maruz kalacağını her gün yaşananlarla, bize dokunsun dokunmasın, görüyoruz, yaşıyoruz, izliyoruz ve okuyoruz.

  2
 • kabardey

  (bkz: al bunu al al al al al al)

  1
 • tamnamazhocasiyusuftabaz

  %80 ni behzat amirimin kötü taklitleridir.

 • josewashere

  sayısı 340.000 den 500.000 e çıkarılacak olan ve zenginlerin özel mülkiyetleri korumakla yükümlü görevlilerdir.akp polis sayısını orduya karşı bir güç olarakkullanmak için bu denli arttırmaktadır. solcu mahallelere uyuşturucuyu sokup sistemin çarpıklığını sorgulayan beyinleri uyuşturmakta ustadırlarda aynı zamanda.ayrıca ölüleri bile konuşturabilecek kadar iyi işkence yöntemleri vardır.

  1
 • at avrat braveheart

  ibrahim tatlıses suikastini anında çözen polislerdir. helal olsun onlara, kısa zamanda suikasçiyi bularak ibrahim tatlıses sevenlerini ve yakınlarını sevindirmişlerdir. ancak, aklıma şu geldi. cem gariboğlunu aylarca bulamayan bu polisler değilmiydi? cem gariboğlu gibi ufacık bir çocuğu aylarca bulamayan bu polisler, ibrahim tatlıses suikastçısını ne çabuk buldular. bazı olayların çözümlenmesi için ünlü mü olmak gerekiyor? söylediklerim yanlış anlaşılmasın, helal olsun da diyorum bu ibrahim tatlıses olayını kısa sürede çözdükleri için. ama münevver karabulut cinayetini neden bu kadar uzun sürede çözdüler? neden o kızın ailesi aylarca acı çekti?

  mesela başka bir kız daha var. inegöllü bir kız var, aylardır ortada yok. neredeyse 200 gün olmuş kızdan hala haber yok. bu kızı neden hala bulamadılar? neyse sonuç olarak, umarım her olayda aynı hassasiyeti göstererek hareket ederler ve çözümlerler.

  2
 • katana

  sabahleyin çıktım evden
  inceciğim, taze açmış gül dalıyım.
  indin merdivenleri, merdivendeki izleri
  kapıdaki boyacı, elindeki lastik hortum
  bahçedeki bahçivan, yüzündeki düşsel korku
  beş yaşında bir çocuk dileniyordu
  ellisinde bir kadın dileniyordu
  ülke baştan başa dileniyordu
  polisin tabancası sallanıyordu!

  türk polisi; en fazla koltuğu olanın geçici koruyucusu...

 • attosecond

  camiye kaçan göstericileri tespit etmek için camide eşkal tiplere " öğlen namazı kaç rekat lan ?" sorusu ile anında yakalayabilmesi ile ünlüdür.

  (link: http://www.facebook.com/video/video.php?v=195587630483199&oid=197177969456&comments*buyrun)

  3
 • belkioylebelkiboyle

  olmazsa olmazlarımızdan dır.

 • rubi

  ya mhp, ya da akp sempatizanıdır.

 • deepthroattoyouall

  en çok küfür yiyen memurlardır. adamlar üstlerinden ne emir alırsa onu yapmak zorunda amma ve lakin yine de bu durum yedikleri küfürleri engelleyemiyor. yazık olm size.

  1
 • gerizekai

  bugün artık tam manasıyla türk polisi cemaate ait özel koruma taburudur. vatandaş olarak başınıza gelen bir hadisede gidip hakkınızı arayacak olsanız kimse sizinle adam akıllı ilgilenmez, şikayetinizi dikkate alan olmaz, ama nerede bir eylem-gösteri olsa bu özel koruma askeleri en cevval şekilde görevlerini ifa ederler. türk polisinin bugünkü kadar askerleştiği, birincil görevi halkı korumak olan polislik kurumunun bugünkü kadar ayaklar altına alındığı sanıyorum hiç olmamıştır. ama işte, artık bizim memlekette halk tanımı değişiyor. başbakan tayyip için halk dediğin, okuyup yazmayan, araştırmayan, bilgisiz, fikirsiz, cahil insanlardan oluşan hazır seçmen kitlesidir. nerede okuyan, yazan, araştıran, düşünen, karşı çıkan, sesini yükselten birileri olursa artık onlar halk olmaktan çıkıyor, ve polis eliyle etkisizleştirilmesi gereken isyankarlar haline geliyor. cemaatin askerleri olan polisler de biber gazı, cop, taciz, küfür, işkence marifetiyle bu sürüden ayrılan koyunları teker teker kapıyorlar. işte en son hopa olaylarından sonra yakalanan protestocuların gördüğü işkence: oda tv.

  türk polisinin bugün geldiği hal, tam da diktatörlükle yönetilen ülkelerin polis-askerleri gibidir.

  1
 • sos

  ata demirer tabiri ile olayı anında aydınlatan devlet güvenliğinden sorumlu kolluk kuvveti.
  polis: nerdeydin dün?
  vatandaş: dayımlarda.
  polis: al bunu al al al..
  (bkz: aynasız)

 • sipidiksipidikyuzenbalik

  mahalle aralarında araba ile turlayan,mutlaka güneş gözlüğü kullanan,nerede temiz insan görse kimlik kontrolü yaptırıp dostlar alışverişte görsün niyetinde olan,çoğu zaman gerektiğinde gerektiği yerde olmayan , tutarsız davranışlarda bulunan,orantısız güç kullanmada ilk sıra olan halen amaçlarının ne olduğunu kavrayamadığım güvenlik üzerine kurulu iş kolu.

  1
 • rubi

  yunus denilen bir hayvana benzetilenleri de vardır.

 • gepetto

  (bkz: kaçın geliyor)

  «
 • 14
 • »