türkçe rap

 • sherlock holmes

  rap müzik 1970'lerin başında new york'un siyah gettolarında doğmuştur.harlem, bronx gibi siyahların yoğun olduğu yerlerdeki ezilen ve siyahi müzisyenler rapin temellerini atmıştır.politik bir felsefeden çıkmıştır.abd ye gidenler bilir zenci olmak demek bir çete üyesi olmak demek,hala ''beyaz adam'' sendorumu yaşamak demektir.
  teknik olarak bakılırsa ;jazz, r&b (rhytme and blues) ve funk müziklerini karıştırıp bir beat (müzik altyapısı) yapıp üstüne de rhyming (uyak) yaparak freestyle doğaçlama olarak yeni bir müzik akımıdır rap. kelime anlamı itibariye vuruş anlamına gelmektedir.

  ''türkçe rap demiştin ne anlatıyosun dostum'' dediğini görüyorum ve artıyorum.türkçe rap temelleri almanyada atılmıştır.henüz berlin duvarı yıkılma aşamasındayken abd li askerlerden sirayet etmiştir.bi nevi başkaldırı müziği olan rap müzik o yıllarda türlü sıkıntılar çeken türkler için bir nevi seslerini duyurma imkanı sağlamıştır.80 lerin sonlarında ilk bu işi yapan berlinden islami force dur.esas başlangıcı capman hakan ve killa hakan gibi isimlerin break dance ile tanışmasına kadar gider.bu isimlerden biri de amigo memiştir.ki bu zat 4 kez bu alanda dünya şampiyonu olmuştur.90 lı yıllarda islami force karakan gibi grupların yavaş yavaş ses getirdiği yıllardır.95 yılında cartel ile patlamıştır türkçe rap.albümleri milyonun üzerinde satınca türkiyede ilgi duyulmaya başlandı.sonraları ceza ve sagopa kajmer gibi isimlerin çok amatör çabaları ile nefes almaaya çalışmıştır.fakat 90 yıllar türkiyede popun zirve yaptığı yıllardır ve bu gençler daha rap müzikte çok toydurlar.2000 li yıllarda hızla büyümeye geçmiştir türkçe rap.gençlerin eğilimleri rap müziğe kaydıkça yeni yeni gruplar çıkmıştır.cartel efsanedir bakmayın sonraki grupların bok attıklarına. cartel olmasaydı ceza hala elektirik sayaçları okuyor olabilirdi sagopa ise farsça öğretmeni filan olabilirdi.çünkü cartel bu işten para kazandığı için yapımcılar bu işe para yatırdılar.

  not : sagopa kajmeri dinlerim ve severim daha da ilginci ceza'nın da bazı şarkıları çok iyidir kulaklarımı tıkayamam.
  diğer not: dikkat edilirse hiç ege çubukçu fuat filan demedim

 • deli deli olma

  cartel'in öncülüğünü yaptığı sonrasında sagopa kajmer liderliğinde nefretin devam ettirdiği ve sonra nefretin dağılmasıyla sagopa kajmer'in bu sanat dalının tek hakimi olduğu güzel bi müzik türü.

 • furkans

  rap dinlemeyen coğu kimse için türkçe rap hiçbişey ifade etmez keza türkçe olsa da başka dilde olsa da nasıl olsa sözleri anlamayacaktır.

  1
 • villi lapsi

  fuat gibi muhteşem insanlarıda barındırır.

  -sokak ortasında yürüdüm ben, bana göre değil kaldırım. içimde büyüyen ölü çocukları kürtajla aldırdım.

  (bkz: ovv yea man ovv yea)

 • sweet dreams

  diss atılma gibi bir özelliği vardır
  (bkz: diss atmak)

  1
 • 4 koma do diyez

  (bkz: sana puanım dohuz kanka)

 • ejder

  uzman olmayan kişilerin(bkz: sago) dışında yapılmaması gereken şey

  2
 • still got the blues

  bundan dört-beş sene öncesine kadar çok daha değerli olan, ama artık çoluk çocuk herkesin dinleyip, yapmaya çalıştığı müzik türüdür.

  1
 • tekelbirasi

  bir nefeste türkçe rap işte böyle söyleni: türkçe rap!

  şeklinde ortama makara konusu olan müzikk türü.

  1
 • nasilyani

  çoğu insan ceza ile başlar sagopa ile devam eder. cezayı dinleyenler emin olsun sagopayı dinledikçe cezanın yaptıkları çocuk müziği gibi gelecek. sagopa saian gibi değerli adamlara rağmen artık herkesin yaptığı müzik türü. boku çıktı iyice dedirtir.

  not: son zamanlarda sago da sıçmaya başladı.

 • mutsuzluga sebep olan mutluluk

  son yıllarda iyice boku çıkmış oluşumdur.aralarda iyi rapperlar elbette vardır fakat sayıları oldukça azdır.arabesk müziğin sözünü çıkarıp önüne rap okuyan arkadaşlar sayesinde iyice kendisinden soğutmuştur.kimseyi kötülemek gibi bir niyetim olmasa da yine söylemeden edemeyeceğim bir kaç şey daha var tabii.mesela en bilindiklerden sagopa ve ceza.sagopa artık rap değil ilahilere konu olacak sözleri müzikle birleştirip birşeyler yapmakta,cübbeli ahmet hocayla takılmakta ve rap müziği saptırmaktadır.ceza ise tamamen popüler kültürün esiri olmuş,para gelsinde ne olursa olsun tarzındadır.popçulara sövüp onlarla düet yapması veya dizilere ve reklamlara şarkılarını satması başka türlü açıklanamaz heralde.oysa underground diye tabir edilen pek göz önünde olmayan fakat canavar gibi müzik yapan elemanlarda umut vericidir..

  (bkz: pit10)
  (bkz: mt)
  (bkz: sansar salvo)
  (bkz: şanışer)

 • sherlock holmes

  sözlükte eskiliği hissedilen şeylerden biridir.hadi canlar sizde el atın.biliyorum aranızda çok müptelası var.

 • freealcohol

  (bkz: şanışer)
  (bkz: sehabe)
  (bkz: sancak)

  1
 • kedipirzola

  20. yy sonlarında değeri tartılamayan, 21. yy başlarıda bir virüsmüşçesine yayılarak artık kız arkadaş bile tavlanabilir hale gelen müzik dalı. tabi tüm bunların yanında düşe kalka onu başlangıçtan alıp kaşıkçı elması gibi taşıyanlarda var, aferin evlatlar, aferin çocuklar. iyi gidiyorlar.

 • letthehaeusus

  çekilesi dert değil.

 • cynbaline

  yersiz tonlarca kafiyeli kelimenin arka arkaya getirilerek yapılan saçma sapanlığın türkçesi. zor hadise.

 • yanetki

  (bkz: btc97)

 • krasotka

  mumumuallla mını mını allla bak gumu gumu alaa gibi bir şey geldi vallahi aklıma.

 • portobello cadisi

  dinlenesi tek rap'tir kanımca.insan sözlerini anlamadığı halde nasıl zevk alır anlamdığım müzik tarzıdır çünkü rap.tabi ben ingilizce dinliyorum ve de sözleri anlıyorum diyene saygım büyüktür,ona lafım yok.

 • alttaki entry yalan

  (bkz: ben türkçe rapi öldürdüm sizler yaşatacaksınız)
  (bkz: ben artık kendimi buldum sizler sapıtacaksınız)

  sagopa türkçe rapin insanları sapıttığını mı kastetmiştir, dedirten müzik türü.

 • bunicktamyirmialtikarakter

  (bkz: saçmalık)

  1
 • absurt votka

  (bkz: greek rap)

 • lirikalgeneral

  ülkemizde arabeskleştikten sonra poplaşma eğilimini gösteren ama gerçekte kusursuz olan ve icra edilen müzik.

 • michael jordan

  kalıcı şekilde büyürken son zamanlarda duraklama dönemine girmiş müzik türü arada iyi albümlerde çıkıyor ama insan eski underground ruhunu özlüyor