türkiye'den gitmek istemek

 • sirseheryildizi

  her ne kadar insanlar bunu dile getirmesede, toplumun %60'ının yapmak istediği eylem. bir kaç ufak tespitlerle anlatabileceğimi düşünüyorum bunu size. mesela ukrayna'ya giden ve orada yaşayan türk'ler. ukrayna türkiye'den daha vasat bir yerdir, yaşam daha zordur, türkiye'ye göre asgari ücreti daha fazladır, ama ona göre ihtiyaçlar 2 katı daha pahalıdır, insanlar ciddi hastalıklar dışında hastaneye gidemezler parasızlıktan(bunu direk ukraynalı arkadaşlarımdan öğrendim, götümden ve medyadan uydurduğum şeyler değil)ama ukrayna'ya giden birisi için ''adam ne güzel hayatını yaşıyor abi oralarda, keşke bizde gidebilsek'' gibi bir düşünce yerleşiyorsa insanların zihnine, gerçekten bizim insanımızın hayatında ters giden bir şeyler var demektir. sabah 8 akşam 8 çalışma temposunda çalışan insanımız, 1.000 tl aldığı maaş, sadece pazar günü tatili(kaldı ki bunlar yine iyi şartlar sayılır) birde üstüne üstlük kızı, karısı, kardeşi tecavüze uğrasa, 5-6 sene yatıp çıkan hayvanları, hırsızın gününü gün ettiğini, kanunların insanları koruyamadığını görünce bu insan elbette siktir olup gitmek ister. olayı siyasi düşünmeden önce, toplumsal olarakta düşünmekte yarar var. kaçıp gitmek yanlış elbette, ama bir şeyleri düzeltmek için çaba göstermemekte yanlış. ''hee amk ülkeyi sen kurtaracaksın'' düşüncesi şüphesiz en hastalıklı düşüncelerden biri. aile olabilir, arkadaş olabilir, aldırmayın böyle insanlara. bakın türkiye'de eğitimli ve bilinçli nesil çoğalıyor, el ele verip daha iyi şartlara götürelim ülkemizi, iktidarla savaşımıza devam edelim.

  2
 • asmira

  bu istek ergenlik dönemine has geçici bir heves olarak adlandırılsa da orta yas ve üzerinine onayladığı ve bir zamanlar düşlediğini görebiliyoruz. geriye döneceksen bile gitme eylemi buram buram yaşam kokar keşkelere bırakmak yaşamdan soğutur insanı.. "benden geçti ama sen yap git buaralardan" şarkısını dinle iyi düşün arkana bakma::

 • nerazurri

  bunu düşünenlere kaçıp gitmek isteyenler, kurtuluş savaşını çanakkale savaşını incelesinler. biz bu ülkeyi bedavadan kazanmadık efendiler.

 • kibritinhicyanmayanucundakiadam

  beyler dahada davosa gelmem demişti..en azından yazlık alırız amına koyayım.bi düşünün.evet davos olabilir.senede üç ay kafan rahat abi.mis mis..gerçe kendisi ayıkmıştır bu durumu hatta o sözde atarı sırf emlak piyasasını hareketlendirmek için yapmışta olabilir,belki siteleri villaları vardır.ben ne bilecem cahilim amına koyayım ben.üst geçit yap duble yol yap ama benim duble yolda seyehat edecek arabam olmasada hoşuma gider ki.sorgulamam ki ben gittiğim cemaatteki büyük abiler zaten benim için düşünüyor.alimler istihareye yatıyor hopp uyanıyor seçim sonucunu bana zaten söylüyor bende oyumu gidip ampule basıyorum.şıh oyle dedi

 • huma

  bir dilek halinde kalmaması gereken istek. gitmek isteyen gidebilir kimseyi zorla tutmuyoruz.

 • randolph carter

  sarhoşun biri sokakta yere eğilip bir şeyler arıyormuş. onu gören bir polis yardım etmek için yanına yanaşmış.
  -ne arıyorsun?
  -saatim kayboldu onu arıyorum.
  -nerede kaybettin?
  -şu çöp kutusunun orada.
  -e niye burada arıyorsun?
  -burası daha aydınlık.

  böyle bir istektir. elbette kimseyi yargılama hakkına sahip değilim, öyle görmüyorum kendimi. ama bir şeylerin derdinde olan bir insanın daha konforlu hissedeceği bir yere gidip işin içinden çıkma hakkı yoktur kanımca.

  şuna benziyor; benim ev arkadaşımla bir sorunum var, kendisinin yüzüne bir şey demiyorum sonra sokağın başına gidip oradan bağırmaya başlıyorum. türk aydınının, entelektüelinin tipik davranışıdır bu. yanlış.

  tanım: hrant dink gibi biri istanbul sokaklarından geçmişken ayıp kaçacak istek. vatan gibi bir kavrama sahip değilim ama ortalığı çoğunluk hukukuyla düşünen faşist/muhafazakar sığırlara bırakıp arjantin'den söylenmek gibi bir niyetim yok. sevmiyorum da terk etmiyorum da hadi bakalım!

 • kravisni tol tol

  bitmeyen entel tribidir.

  git işte! ne güzel mis gibi sınır kapılarımız var bizim. istediğinden çık git. engel olan mı var?! ay şöyle sıkıldım ülkeden, vay böyle bıktım hökümetten.

  diyarbakır cezaevinde işkenceden geçenler, evladı öldürülen anneler babalar, en temel hak olan insanca yaşama hakkını kullanamayanlar gitmemiş bu ülkeden, iki tane ümmetçi orospu çocuğu yüzünden gidemeyeceğim hiç bir yere.

  içkiyi mi yasakladı! oturur evde kendi şarabımı yaparım.
  interneti mi kesmiş! duvarlara yazarım aklımdan geçenleri.
  aklım erdikçe elimden geldikçe protesto eder, eleştirir, muhalefet ederim ama gidemem ülkemden.

  siz bence de siktirin gidin en iyisi... hem böylece sıkıya gelemeyenleri ayıklamış oluruz. bakarsın bir gün gerçekten burada kalmak isteyenlere ihtiyacımız olur, kim bilir?!

  norveç'i de ekleyin listeye, orası da fena bir yer değil gibi.

  1
 • salak

  eğitim bazlı yapılması çok gereklidir. yoksa finlandiya'da raflara konserve dizmek pek mantıklı değil. herkes önce bi kendini kurtarsın , sonra ülkeye sıra gelir , istemesen bile gelir.

  1
 • modelman

  yapılması gerekendir en azından benim için.

 • friedrich

  korkakliktir ! bu kadar direnis daha yeni baslamisken, bu kadar direncsizlik olmaz. zamaninda kurtulus mucadelesi veren gencler hatta cocuklar sizin gibi kacmak icin yer aramadilar, kanlarinin son damlasina kadar savastilar. o gun mucadele ne ise bugun aynisidir. bu mucadele entel gorunme cabasi icinde bir siyasi tartisma degil, aksine tam anlamiyla bir istiklal mucadelesidir. umutsuz olmayin ! gun devrim gunudur !

  2
 • maderzat

  iyi aferin!!

  sen de git. o da gitsin, öbürü de gitsin!!
  bütün genç ve parlak beyinler göç etsin, memleketi kaderine terk etsin!!!

  şaka şaka, siktir git.

  ilgili karikatür

 • lymildeth

  - ama gidememek şeklinde tamamlanabilir bir söz.

  okumak, tecrübe edinmek, tatil vs. gibi nedenlerle isteniyorsa neden olmasındır.

 • nejatalf

  bir zaman sonra geçer. kısa bir zaman sonra geçer. çok kısa bir zaman sonra geçer.(mk!)

 • ghinzu

  her olumsuz olaydan sonra facebook ana sayfamın dolmasına sebep olan güdü.

  bıkmadınız mı lan? siktirin gidin gençler, cidden bak, ama ''gideceğim ben yaaa!!!'' diye kafa sikmeyin, olumsuzluklarınızı, aciz tavırlarınızı topluma yaymayın, zaten terk edilerek kuruldu bu ülke, terk edilerek kurtarıldı. çanakkale'de şehit olan 15'liklerden daha zeki değilsiniz emin olun, daha değerli de değilsiniz, bari susun da daha çok düşürmeyin değerinizi.
  son olarak; *

 • sakizagacicicegi

  bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın,benden uzak olsun allaha yakın düşüncesiyle benzerlik gösteren istektir.gidince çok fazla değişen birşey olmayacak hatta milliyetçi duyguların arttığı farkedip geri dönüp birşeyler yapmalı diye düşünme olasılığı yüksek olacaktır.göçmen olup başka millete kölelik yaparak bir tutunamayan olmaktansa , kendi ülkemde ''bir umut'' diyerek tutunmak için çabalamak daha faydalı olacaktır diye düşünmekteyim.

 • eslesemeyenhomologkromozom

  mükemmel bi karakter örneği. bence hepimiz gidelim belirli aralıklarla sonra da bu ülkeyi kapatalım gitsin.
  yani bence mantıklı, torunlarımıza falan anlatırız epik epik.

 • salak

  siksen 60 yıl daha yaşayabilecek olan homosapienin pek kafa yormaması gereklidir. hz.muhammed bile huzur yoksa hicret edin beyler demiş. ateistsen ne sikliyosun zaten.
  hiç anlamadım bu mantığı , tamam yaşadığın yerde huzurluysan boşuna maceraya atılmada , 10 dan sonra alkol alamıyoruz , niye diyince dayak yiyoruz. burada mesele bira alkol alamamak değil niye diyince dayak yiyor olmak.
  ve utanmadan muhafazakar bir ülke burası amk kabul edin diyen insanlar var.
  etmiyorum aga , gezi olayları öncesi/sonrası yaklaşık 4 yıldır her boka sokağa çıkmış bir adam olarak sıkıldım gerçekten. taksimde her eve gittiğimde yavşak polisin tacizine uğramaktan sıkıldım. gaz yüzünden zaten 60 yıl yalan 20 yıl daha dayanırsa ciğerler iyidir. sokarım romantizme. ben burada doğarak bikere yarrağı yemişim , bir veledim olacaksa bunlar hep hatıra kalsın onun için.

  1
 • kavunici balik

  bana da geliyor bazen sikerim ülkenizi ben gidiyorum havaları ama sonra yurdum insanının samimiyetini ve sıcak kanlılığını düşünüp vazgeçiyorum.

  örnek olarak

  ayrıca;

  (bkz: bu daha başlangıç mücadeleye devam)

  1
 • kibritinhicyanmayanucundakiadam

  gitmeyi çok istiyorum ama sizin gibi orospu çocuklarına bırakamam bu ülkeyi,gitmiyorum o halde varım.

 • omegledaki stranger

  kaçmak bize göre değildir. memnun değilsek değiştirmek de bizim elimizde. hiç olmazsa onurlu mücadelemizi veririz. bu ülkeyi faşizmle başbaşa bırakmamalı...

 • afr

  hayat boyunca çalışıp istediği konuma gelemeyen insan, bir nevi beni anlatır. artık bu ülkeye güveni kalmamıştır, bu ülkeye inanmıyordur. gidip para kazanmadan dönen akrabalarının, memleketin sıcaklığı yoktu ondan döndüm klişesine siktir çeken adamdır.
  haklıdır. bu ülkenin gelişmesinden hiç bir umudum yok hele genç nesili gördükçe daha da karamsar oluyorum. ilk fırsatta gideceğim.
  maybe...

 • who wants to live forever

  şaka maka değil, ciddi ciddi gitmek istiyorum artık, ve son 2 gündür avrupa'da iş ve yüksek lisans bakıyorum.yüksek lisansım olmasına rağmen gider almanya'da bir tane daha yüksek lisans yapıp, iyi kötü orada işe girip, bir de helga bulup evlenmek ve hayatımı sürdürmek istiyorum. çünkü türkiye'den hiçbir anlamda umudum kalmadı. durun size bir site tavsiyesi

  www.daad.de

  burada her bütçeye uygun yüksek lisans ve doktora programları var. zorlayın derim.

 • goliath of gath

  devamı "ile kalmak" öbeğiyle bitecektir. ben geçtiğimiz iki ay araştırdım ve avrupa'daki en ucuz ve kolay ab vatandaşlığı veren ülke olarak letonya'yı buldum ama 250.000 € değerinde bir ev ve %3 + %5 vergi ile 275.000 € istiyorlar. önceden bu rakam 140.000 € imiş. bende o hayal ile başlamıştım ve verecektim o parayı. neticede ev alıyorsun demiştim ve ab vatandaşlığı, dertsiz bir hayat. sonra euro 4 lira falan oldu işte bugün. yani bu ülkeden gitmek 1.500.000 TL falan.

  hee bir risk alıp 100.000 dolar ile falan 1 yıldır Kanada'da eğitim adıyla kalan bir arkadaşım var. o önümde bir örnek. 1-2 sene daha dayanırsa evi arabayı satıp gideceğim.

  yani bu ülkeye girişi kolay ama çıkışı çok zor be.

 • paspaytak

  Türkiye'nin içimize gelmesi ile sonuçlanabilir. Ben gibi kaçamayacak arkadaşlara hayırlı tezkereler diliyorum.