donmeyen at

donmeyen at

üstat
kadirşinas
yazar · 25 Mart 2015

nasıl olacak bu işler?

 • 420

  başlık

 • 3030

  entry

 • 128

  geçen ay

 • 75

  bu ay

 • 0

  bugün

 • donmeyen at

  (bkz: abov)

  2
 • donmeyen at

  (bkz: şefim duyar çek)

  1
 • donmeyen at

  (bkz: duyarı buradan mı kasıyoruz)

 • donmeyen at

  benim feykim. dağılın.

  2
 • donmeyen at

  blur'a ait girls and boys şarkısının türkçe ismi. bence olur yani. <3 blur.

  link

  Streets like a jungle
  So call the police
  Following the herd
  Down to Greece
  On holiday
  Love in the 90s
  Is paranoid
  On sunny beaches
  Take your chances looking for

  Girls who are boys
  Who like boys to be girls
  Who do boys like they're girls
  Who do girls like they're boys
  Always should be someone you really love

  Avoiding all work
  Because there's none available
  Like battery thinkers
  Count your thoughts on 1, 2, 3, 4, 5 fingers
  Nothing is wasted
  Only reproduced
  Get nasty blisters
  Du bist sehr schön
  But we haven't been introduced

  Girls who are boys
  Who like boys to be girls
  Who do boys like they're girls
  Who do girls like they're boys
  Always should be someone you really love

 • donmeyen at

  affedersiniz ama sik sahibi oldukları için böyle! halbuki am sahibi olsalardı dünya çok daha mükemmel bir yer olurdu!!!1!1!11!! çünkü her şey sik ve am!!!!!1!1111!11111!!!!!!

  herkesin halası ve dayısı hariç bu durum böyle.

  edit: en güzeli siki, daşşağı, amı, götü aldıralım hepimiz, rahatlayalım. mis gibi. ne öyle ya.

  9
 • donmeyen at

  --- alıntı ---

  Katalon Savaşı (451)

  451 baharında, Attila ve ordusu Ren Nehri’ni geniş bir hat boyunca geçti. Sol kanadı Metz’e doğru Moselle Nehri boyunca ilerledi, merkez Paris ve daha sonra Orléans’a ve sağ kanadı da Arras’a doğru ilerledi. Karşılaştıkları tüm köyleri ve şehirleri yağmaladılar. Paris ise kurtuldu. Efsaneye göre dua edenler arasında genç bir kız halkı cesaretlendirmişti, bu kız daha sonra Azize Genevieve olarak şad edildi. Mayıs’ta Attila, Orléans’ı kuşattı. Alan kralı Sangiban 442’de Aetiues’a yenildikten sonra Orléans civarında konuşlanmıştı ve Attila’ya şehri teslim alacağına dair söz vermişti. Bunu duyan Aetiues şehre doğru ilerledi.

  Aetius’un asker toplama konusunda fazla zamanı yoktu. Galya’da 30 yıl boyunca tüm seferlerinde geneli Hunlar olmak üzere yabancı askerler tutmuştu. Bu paralı askerler Attila’ya katılmak üzere onu terketmişlerdi, bunun üzerine Aetiues asker bulabilmek maksadıyla her türlü rüşveti verdi. Attila’yı en büyük düşmanı olarak gören Theodoric ona katıldı. Sangiban da Aetius’u hiç sevmese de zamanında Attila ile uzlaşamadığı için isteksizce Aetius’a katıldı. Çağdaş kaynaklar, Orléans psikoposu Anianus’un Aetius’a şehrin 14 Haziran’dan sonra muhtemelen düşeceğini anlattığı bir mektup gönderdiğini yazar. O sırada Hunlar da Orléans duvarlarında gedik açmak üzeredir. Aetius’un ordusunun yaklaştığı haberi alınınca Attila kuşatmayı kaldırıp kuzeye çekildi ve uzakta bulunan sağ ve sol kanatlarına merkeze katılmaları için haber yolladı. Geri çekilişini kollamak üzere Seine Nehri’nde Gepidleri bıraktı ancak Aetius bir gece taarruzuyla 15,000 Gepid askerini kılıçtan geçirdi.

  Attila, sağ kanadı boyunca Marne Nehri’nin geçtiği geniş bir düzlük seçmişti. Savaş alanı bugün tam olarak bilinmese de çağdaş kaynaklar bölgeyi Katalunya Ovası olarak adlandırmaktadır. Bu bölgenin günümüz Fransa’sında Champagne bölgesinde bir yer olduğu düşünülmektedir. Hun lider ordusunu kuzeye yönlendirdi, merkezdeki Hun birliklerine kendi komuta ederken Ostrogotları Walamir komutası altında sol kanada, Gepidleri ve diğer kabileleri Ardaric komutası altında sağ kanada yerleştirdi. Aetius ise, Theodoric ve Vizigot askerlerini akrabaları olan Ostrogotların karşısına yerleştirirken kendisi Frank, Burgund ve diğer kabilelerle sol kanadı aldı. Sangiban ise Alan kuvvetleriyle merkezi tuttu. Sangiban’ın güvenilmezliği düşünüldüğüne bu riskli bir hareket gibi görünse de Aetius’un, onu Theodoric ile arasına alarak göz kulak olmak istediği anlaşılıyor.

  Savaşın tarihi tam olarak bilinmiyor. Daha önceleri 20 Temmuz tarihi verilirken 27 Eylül tarihini veren tarihçiler de olmuştur. Vizigotların kaç kişi olduğu bilinmiyor ki Aetius’un komutası altındaki adamların sayısını tahmin etmek imkansız, ancak Vizigotlar ona katılmadan önce Romalı generalin 50,000 kadar adam toplayabileceği biliniyor. Savaş sabahı Hun sol kanadında ufak bir tepeyi almak amacıyla küçük bir çatışma yaşandı. Bu mücadeleyi Theodoric’in oğlu Thorismund kazandı ve tepeyi ele geçirdi. Attila merkezdeki bazı kuvvetlerini alarak sol kanattaki Ostrogotlara yardıma gitti ve öğle saatlerinde kalan Hun birliklerine Alanlara taarruza kalkılması yönünde emir verildi. Saşırtıcı bir şekilde Alanlar iyi iş çıkardılarve yoğun baskı altında yavaşça geri çekildiler. Aetius kendi kanadında Gepidlere karşı ufak bir ilerleme kaydetmişti. Sağ kanattaki Theodoric’in kuvetleri ise Ostrogotları püskürtmüş ve Attila’ya saldırmaya başlamışlardı. Attila’nın merkez kuvevtleri kanatlarından ayrılmıştı. Tehlikeyi gören Attila ana kampa doğru geri çekilme emri verdi. Kamptayken üstün Hun okçuları Roma saldırılarını geri püskürtmeyi başarmıştı.

  Savaştan sonraki saatlerde Aetius’un ordusundakiler karanlıktan dolayı yanılgıya düşmüşlerdi. Sabahın ilk ışıklarıyla iki taraf da önceki günün bilançosunu görmüş oldu ve iki taraf da bunu tekrarlamaya pek istekli değildi. Thorismund savaş sırasında babasının öldüğünü doğruladı ve derhal kendini yeni Vizigot kralı ilan etti. Güçlü Hun mevkilerine saldırmak yerine o ve Aetius kuşatmayı tercih etti. Hun kampından arasıra yeniden savaş teklifleri gelse de bunlar karşı tarafı psikolojik açıdan tahrik etme girişimleriydi çünkü Hunlar çok fazla adam kaybetmişti ve Attila yeniden savaşmak istemiyordu. Savaşa katılanların sayısı bilinmediği gibi kayıpların sayısı da bilinmiyor. Çağdaş kaynaklar 165,000 ile 300,000 arasında sayılar verse de bunlar bariz abartıdır.

  Katalon Savaşının Sonuçları Nelerdir?

  Aetius ve Thorismund düşmanı kuşatmayı kararlaştırmalarına rağmen Aetius kısa zamanda başka bir şey düşündü. Hunlar yenilip savunma pozisyonuna çekilse de Aetius muhtemel bir Thorismund tehlikesini düşünmeye başlamıştı. Kuvvetli ordusuyla büyük bir zafer kazanarak kendini kanıtlamıştı. Aetius ise çeşitli kabilelerden ve etnik gruplardan kurulu toplama bir orduya komuta ediyordu. Eğer Attila’yı tamamen yok ederse Thorismund ile aralarındaki ittifakı devam ettirmek için sebep kalır mıydı? Aetius, Thorismund’u tahtını korumak üzere eve dönmeye teşvik etti. Thorismund kuşatma hatlarında boşluk bırakarak savaş alanını terketmeye başladı. Bu boşluğa saldırmak yerine Attila bunun bir tuzak olduğunu düşündü düşmanın zayıf noktasından ve geri çekilişinden yararlanmak istedi. Ordusunu Ren boyunca yürüttü ancak Aetius takip etmedi. Fuller (A Military History of the Western World, vol. 1, s. 297) savaştan sonraki gece Attila ve Aetius’un buluşup iki tarafın yararına olacak bir anlaşma üzerinde çalıştıklarınaı iddia eder.

  Chalons’daki yenilgi acıtsa da Attila henüz pes etmemişti. Ertesi yıl 452’de bir kez daha Honoria ile evlenmek istedi ve bu sefer italya Yarımadası’nı istila etti. Önceki yıl Galya’da yaptıkları gibi büyük bir yıkıma yol açarak Alplerin güneyine indiler. Aetius onunla başa çıkacak kadar güçlü bir ordu toplayamamıştı ve imparator Valentinian da Ravenna’dan Roma’ya gitmişti. Attila ile savaşmanın olanaksızlığını gören Valentinian pazarlık yapmayı denedi. Papa I. Leo’yu Attila ile pazarlık yapması için yolladı. iki taraf Mincio Nehri’nde karşılaştı. Görüşmede söylenenler kaydedilmedi ancak Attila ordusuyla birlikte hemen italya’dan ayrıldı. Muhtemelen Leo, yaşanan yıkım yüzünden bölgede büyük bir salgın başladığını ve Hun atlılarını besleyecek kadar çayır olmadığını söylemiş olabilir. Bunun yanında Doğu’nun imparatoru Marcian’ın Attila’nın başkentine saldırmak amacıyla bir ordu gönderdiği haberi de Hun lideri ayrılmak konusunda ikna etmiş olabilir.

  Chalons’daki yenilgi Attila’nın gücünü azaltmadı. italya’nın istilasını ise düşündüğü kadar büyük bir orduyla gerçekleştirememişti. Belki de geri çekilmesinin sebeplerinden biri de budur. Seferlerine devam etmeyi planlamasına rağmen 453’te öldü. Oğulları imparatorluğu paylaştı ve derhal aralarında mücadeleye girişerek babalarından miras kalan herşeyi yokettiler. Onlara tâbi kabileler bağımsızlıklarını ilan etti ve Gepidler de bugün yeri bilinmeyen Nedao Nehri’nde 454 yılında Hunları ağır bir yenilgiye uğratıp parçalanmalarını hızlandırdı. iki nesil boyunca bölgedeki Hunlar izole oldular ve bundan dolayı bölgeye Hungary (Macaristan) adı verildi.

  Chalons Savaşı Hunların yayılmacılığını durdurup Attila’nın Batı Avrupa’yı hkimiyeti altına almasına engel oldu. Aetius’un kuvvetleri mağlup olsaydı Hunların karşısında durabilecek başka bir teşkilatlı toplum kalmayacaktı. Buna rağmen Batı Roma tamamen çökmekten kurtulamadı. Roma dağıldıktan sonra Cermen toplumu Latin mirasını yoketmek yerine sahiplendi. Böylece Avrupa, ortaçağ boyunca çeşitli Cermen kültürlerinin hakimiyeti altına girdi.

  Attila’nın yenilgisi aynı zamanda Roma Katolik Kilisesi’ne Avrupa’nın başat politik gücü niteliğini de kazandırdı. Avrupalıların “Tanrının Kırbacı” diye nitelediği Attila, onları günahlarından ötürü cezalandırmaya gelmişti. Aetius her ne kadar onu durdursa da Papa Leo tarafından sürgüne gönderildi. Papalık’ın gücü bu tarihten itibaren hem dini alanda hem de siyasette çok önemli bir noktaya ulaştı. Paris ve Orleans’daki kahramanlar da tanrıdan kurtuluş isteyen insanlar değil miydi? işte bütün bunlar hiçbir askeri gücü olmamasına rağmen Katolik Kilisesi’ni Avrupa’nın koruyucusu yapmış ve 16. yüzyılda Martin Luther ortaya çıkana dek gücüne meydan okuyan kimse olmamıştı.

  --- alıntı ---

  t: bir slogan.

 • donmeyen at

  allah tepenizden bakacak. pearl jam'in 2013 yılında çıkardığı lightning bolt albümünde yer alan gaz şarkı. yıllara meydan okuyorlar yemin ederim. spin the black circle şarkısını hatırlatıyor bir de. o da güzel. link

  I've got an unfortunate feelin'
  I've been beaten down
  I feel I don't believe
  And now the truth is coming out
  What they've taken is more than a vow
  They've taken your innocence
  And then they throw them on a burning fire

  All along they're sayin'
  Mind your manners

  I caught myself believin'
  That I needed God
  And if it's hard for some
  We sure could use it now

  Try my patience
  My patience tried
  This world's no longer good enough
  That makes me wanna cry

  All along they're sayin'
  Mind your manners
  Silence save him

  Self-realized and metaphysically redeemed
  May not live another life
  May not solve a mystery
  Right around the corner
  Could be bigger than ourselves
  We could will it to the sky
  Or we could something else

  No longer sayin'
  Mind your manners
  Always burning

  Self-realized and metaphysically redeemed
  May not live another life
  May not solve a mystery
  Right around the corner
  Could be bigger than ourselves
  We could will it to the sky
  Or we could something else

  Go to Heaven
  That's swell
  How do you like it
  Livin' Hell
  Go to Heaven
  That's swell
  How do you like it
  Livin' Hell
  Go to Heaven
  That's swell
  How do you like it
  Livin' Hell

  Livin' Hell!

 • donmeyen at

  biri de şurada ilahi aşktan bahsetmiyor........... yanacaksınız........

  3
 • donmeyen at

  quuens of the stone age böyle mükemmel şarkılar yapar da biz dinlemez miyiz? 2013 yılında çıkardıkları like clockwork albümünde yer alıyor. bu şarkı bira şarkısı mesela, gidin içtiğiniz barlarda, söyleyin çalsınlar bunu. adam olsunlar! link

  Far beyond the desert road
  Where everything ends up
  So good the empty space, mental erase
  Forgive, forgot

  Heal them, bright fire from a gun
  Kneeling, my god is the Sun
  Heal them, with fire from above
  Kneeling, my god is the Sun

  I don't know what time it was
  I don't wear a watch
  So good, to be an ant, who crawls
  Atop a spinning rock
  (beyond...)

  Heal them, bright fire from a gun
  Kneeling, my god is the Sun
  Heal them, with fire from above
  Kneeling, my god is the Sun

  Heal them, bright fire from a gun
  Kneeling, my god is the Sun
  See them kneeling?
  Godless heathens

  Godless heathens always want from the sky...

  3
 • donmeyen at

  zeds dead ikilisine ait şarkı, dubstepli bir şeyler. horoyin sonrası şarkılar gibi. horoyin içmeyin arkadaşlar. link. sözü bile var:

  ad Gazing at people
  Some hand in hand
  Just what I'm going through
  They can't understand
  Some try to tell me
  Thoughts they cannot defend
  Just what you want to be
  You will be in the end

  And I love you
  Yes I love you
  Oh how I love you
  Oh how I love you

  Zed's Dead, baby

  Oh ho- [x4]

  Gazing at people
  Some hand in hand
  Just what I'm going through
  They can't understand
  Some try to tell me
  Thoughts they cannot defend
  Just what you want to be
  You will be in the end

  And I love you
  Yes I love you
  Oh how I love you
  Oh how I love you

  Oh ho- [x4]

  Nights in white satin [x2]
  Never reaching the end
  Letters I've written
  Never meaning to send

  2
 • donmeyen at

  olum bu niye yok ya sözlükte? yemin ediyorum sinirlendim. neyse. =)

  bush'un 1994'te çıkardığı albümde yer alan en hakkaniyetli şarkısı. acayip güzel. bush'u bush yapan değerlenden. hatta canlı dinleyin, adamlık görün.

  love and hate get it wrong
  she cut me right back down to size
  sleep the day let it fade
  who was there to take your place
  no one knows never will
  mostly me but mostly you
  what do you say do you do
  when it all comes down

  cause I don't want to come back down from this cloud
  it's taken me all this time to find out what I need yeah
  I don't want to come back down from this cloud
  taken me all this time to find out what I need

  there's no blame only shame
  when you beg you just complain
  the more I come the more I try
  all police are paranoid
  so am I so's the future
  so are you be a creature
  what do you say do you do when it all comes down


  'Cause I don't want to come back down from this cloud
  it's taken me all this time to find out what I need (yea, yea, yea)
  'Cause I don't wanna come back down from this cloud
  it's taken me all this (all this)time

  Shoot up
  Shoot up
  Shoot up
  You're high

  Love and hate get it wrong
  she cut me right down to size
  sleep the day, let it fade
  who was there to take your place
  no one knows never will
  mostly me but mostly you
  what do you say so you do when it all comes down


  'Cause I don't want to come back down from this cloud
  it's taken me all this time to find out what I need (yea, yea, yea)
  'Cause I don't wanna come back down from this cloud
  it's taken me all this (all this)time

  Why did you
  why did you
  why did you
  why did you
  why did you
  why did you
  why did you
  why did you
  why did you come down
  I don't wanna come back down from this cloud (this cloud, this cloud, this cloud this, this cloud, this cloud, this cloud, this cloud, this cloud, this cloud)

  1
 • donmeyen at

  Bush'un 2001 yılında çıkan golden state albümünde yer alan güzel şarkı. bence bu şarkı daha fazla ilgiyi hak ediyordu. tabi ben kimim ki? link

  i found myself
  in another world
  i found myself
  alive and well

  i am the vapor
  i am the gas
  you be the angel
  of everything

  this is the land of the living
  this is the land of reprisal
  this is the land of the living
  the living
  the living

  i lost myself
  too wide a plane
  i opened up
  i'm not the same

  i am electric
  made of wire
  you be the match
  i'll be the fire

  this is the land of the living
  this is the land of reprisal
  this is the land of the living
  the living
  the living
  the living

  in myself i try for you
  walk a thousand miles to get us through
  airways
  jet planes
  safe landings
  no branding

  land
  land

  this is the land of the living
  the land of reprisal
  this is the land of the living
  the land of survival
  survival

  land
  land

  this is the land of the living
  the living
  the living
  the living

  1
 • donmeyen at

  portishead'in third albümünde yer alan hayvan gibi güzel şarkısı. kulağından tuttuğu gibi geçmişini sikip atıyor insanın. "modern insanın.." şeklinde başlayan cümleler kuranın çükü düşsün inş.

  kendi iyiliğiniz için dinleyin.

  2
 • donmeyen at

  sick puppies'e ait şarkı. şarkı baya bir gaz, dinleyip kavgaya gidebiliriz. link

  define your meanin' of war
  to me it's what we do when we're bored
  i feel the heat comin' off of the blacktop
  and it makes me want it more

  because i'm hyped up, outta control
  if it's a fight i'm ready to go
  i wouldn't put my money on the other guy
  if you know what i know oughta know

  it's been a long time comin'
  and the tables' turned around
  'cause one of us is goin'
  one of us is goin' down

  i'm not runnin'
  it's a little different now
  'cause one of us is goin'
  one of us is goin' down

  define your meanin' of fun
  is it fuckin' druggin' or guns?
  i feel the heat comin' off of the blacktop
  and so get ready for another one

  let's take a trip down memory lane
  the words circulate in my brain
  you can treat this like another all the same
  but don't cry like a bitch when you feel the pain

  it's been a long time coming
  and the tables' turned around
  'cause one of us is goin'
  one of us is goin' down

  i'm not runnin'
  it's a little different now
  'cause one of us is goin'
  one of us is goin' down

  this is hardly worth fightin' for
  but it's the little petty shit that i can't ignore
  with my fist hits your face
  and your face on the floor

  it'll be a long time comin'
  but you got the message now
  'cause i was never goin'
  yeah, you're the one that's goin' down

  one of us is going down
  i'm not runnin'
  it's a little different now
  'cause one of us is goin'
  one of us is goin' down
  one of us is goin' down, down, down

 • donmeyen at

  (bkz: dönmez)

  5
 • donmeyen at

  --- alıntı ---

  Hannibal; tüm zamanların en büyük askeri dehalarından biridir. Hannibal, Scipio ve Philopoemen ile birlikte çağının üç büyük generalinden biriydi. Scipio onu şimdiye kadar yaşamış en büyük generallerden biri olarak kabul eder, Epirli Pyrrhus'u ikinci sıraya yerleştirir, kendisini de üçüncü olarak kabul eder. Aynı sıralama Hannibal'a sorulduğunda o, Büyük iskender'in en büyük general olduğunu söyler. ikinci olarak Pyrrhus'u gösterir, kendisini de üçüncü sıraya koyar. Askeri tarihçi Theodore Ayrault Dodge Hannibal'ı "Stratejinin Babası" olarak nitelendirir. ve en büyük düşmanı olan Roma'nın bile onu yine kendi taktikleriyle alt ettiğini belirtir.

  Roma'nın en büyük düşmanı olarak II. Pön Savaşı'ndaki başarılarıyla tanınmıştır. Filleri içeren ordusuyla iber Yarımadası, Pireneler ve Alpler'den kuzey italya'ya girmiş ve Romalıları birkaç önemli savaşta yenmiştir.

  MÖ 247'de Kartaca'da dünyaya geldi. Birinci Pön Savaşı'nın ünlü kahramanı Kartacalı komutan Hamilcar Barca'ın oğludur. Küçük yaşlarda babası ile savaşlara katılmaya başladı. Babasının isteğiyle, Roma'ya karşı her zaman kin duyacağına dair ant içti. Kısa bir süre sonra babasının ölümünü müteakiben, eniştesi ve kardeşinin yardımıyla asker oldu.

  Askeri hayatı
  MÖ 221 yılında Kartaca’nın ispanya ordusunun komutanı oldu. MÖ 221'den MÖ 219'a kadar Ebro'nun batısındaki topluluklar üzerine hâkimiyet kurdu.

  Hannibal, I. Pön Savaşı’ndan sonra Roma ile ikinci bir savaşın kaçınılmaz olduğunu biliyor, ilk darbeyi kendisi vurmak istiyordu. ispanya'daki konumunu sağlamlaştırdığı iki yılın ardından MÖ 219’da Roma'nın müttefiki olan Saguntum şehrini (bugünkü Sagunto) kuşattı ve sekiz ay sonra da ele geçirdi.Saguntum Kuşatması olarak anılan bu olay, tarihin en çok tanınan muharebelerinden birisidir. Saguntum Kuşatması'nı Kartaca parlamentosu da onayladı ve Roma'nın savaş ilan etmesi ile ikinci Pön Savaşı başladı. Hannibal kardeşi Komutan Hasdrubal'ı ispanya'da bırakarak italya üzerine yürüdü.

  Hannibal'in ordusunda yüzbin asker ve 37 fil vardı. Ordusuyla kuzeye doğru yürüyen Hannibal, Pirene Dağları'nı Keltiber kabileleri ile dövüşe dövüşe geçti ve onları karşılamak üzere gelen Roma ordusundan önce Rhône Vadisi'ne vardı. Bölgedeki Romalılar ve müttefiklerini atlatmak için “Ya yeni bir yol bulacağız, ya yeni bir yol yapacağız” diyen Hannibal, vadinin yukarısından bir yay çizip Alp Dağları'nı geçti. Bu geçişte Montegnevre Geçidi ya da Küçük St. Bernard geçitlerin kullandığı tahmin edilmektedir. Büyük bir ordu ve filler ile antik çağ koşularında yapılan bu yolculuk, çok büyük bir başarı olarak kabul edilir.

  Pireneler ve Alp Dağları'nı geçerken hava koşulları nedeniyle ordusunun bir kısmını kaybeden Hannibal, kalan güçleriyle Po Ovası'nda hızla ilerledi. Ordusuna Keltler'in 14 bin savaşçısı da katıldı. Hannibal'in güçleri, onları durdurmaya gelen bir Roma ordusunu Trebbia’da yoketti (MÖ 218) ve yürüyüşüne devam etti. MÖ 217’de Apenin Dağları’nı geçerek Roma kentine doğru ilerleyen Kartaca Ordusu, Trasimene Gölü Muharebesi'nde ana Roma ordusunu bozguna uğrattı.

  Hannibal’in ilerleyişi, Romalılar’ın vur-kaç savaşına girmesi ile yavaşladı. Hannibal, bu gelişme karşısında Roma’yı kuşatmak yerine güneye inmeyi ve Latin şehirlerini isyana kışkırtmayı planladı. Onu durdurmak üzere gönderilen son düzenli Roma Ordusunu Cannae Muharebesi’nde yendi. Bu savaşta Kartaca ordusu, “Hilâl düzeni” denilen taktikle Roma ordusunu tuzağa çekmiş ve tamamen yenmişti.

  Cannae zaferinden sonra Güney italya Hannibal’in tarafına geçmişti. Ancak Hannibal'in artan prestiji Kartaca senatosunu korkuttu ve ona yeterli desteği göndermediler. Cannae Savaşı ile Roma'dan kopan Capua kenti, yeni bir ordu kuran ve güçlerini toplamaya başlayan Roma tarafından MÖ 211’de tekrar ele geçirildi. Hannibal'in MÖ 207’de Roma'ya yaptığı baskın geri püskürtüldü. Kardeşi Hasdrubal, ispanya üzerinden bir yardım ordusu ile gelmeye çalışırken Kuzey italya'da öldürüldü.

  italya’nın güneyindeki dağlara çekilen Hannibal, Scipio Africanus komutasındaki Roma ordusunun Afrika'ya çıkması üzerine başkenti korumak üzere MÖ 203'te Kartaca'ya çağrıldı. Roma ordusu ile yaptığı Zama Muharebesi’nde yenilgiye uğradı.

  Kartaca, Roma ile şartları çok ağır bir barış anlaşması yapmak zorunda kalmıştı. Savaşın ardından “suffes” (Roma’daki “konsül”ün karşılığı) seçtiren Hannibal maliyeti ve ekonomiyi düzeltemeyi başardı. Ancak Romalıların baskısı ile Kartaca senatosu onu görevden aldı.

  Sürgün ve ölümü
  Kendine karşı yükselen muhalefet yüzünden gönüllü sürgüne giden Hannibal, önce Selevkos imparatorluğu olmak üzere Ermenistan'a ve Bitinya'ya giderek buradaki saraylarda askeri danışmanlık yaptı.

  Birçok kaynakta Bursa şehrinin kuruluşu Hannibal ile ilişkilendirilir. Bitinya Kralı Prusias'ın yanında iken Prusias'a bugünkü Bursa'nın olduğu yerde bir şehir kurmasını öğütlediği ve şehirdeki ilk içme suyu şebekesini kurduğu düşünülür.

  MÖ 183 veya 182'de Bitinyalı yetkililer tarafından Romalılara teslim edileceğini anlayınca yüzüğünde taşıdığı bilinen zehiri içmek suretiyle intihar ederek yaşamına son verdi. Mezarı bilinmemekle beraber, ölüm yeri olan Gebze'de bulunan Tübitak yerleşkesinde kendi anısına yapılan bir anıt bulunmaktadır. Hannibal Anıtı, Atatürk'ün dile getirmiş olduğu Hannibal'ın mezarının bulunması ve bir anıt yapılması isteği vasiyet kabul ederek 1981'de yapılmıştır. Daha sonra Gebze yerleşkesine su getirme çalışmaları sırasında bulunan bir mezarın Hannibal'a ait olduğu zannedilmektedir.

  --- alıntı ---

  t: bir beyan.

  4
 • donmeyen at

  sözlük bugün de ikiye ayrıldı hamdolsun <3 hele bunun recep ivedik 5 üzerinden olması çok daha tatlı <3

  t: film.

  9
 • donmeyen at

  lanet olası fedareller? aslında burada fuck var ama çevirince lanet olası oldu. fuck body. ahahahaha. ya bugünün mahsulü güzel oldu.

  5
  «
 • 152
 • »