gayatri

gayatri

azimli
kadirşinas
yazar · 17 Mart 2016

yıldız tozlarını serperkenki hafiflik, bir de kağıt kesiğinin sızısı.

 • 108

  başlık

 • 539

  entry

 • 3

  geçen ay

 • 79

  bu ay

 • 0

  bugün

 • gayatri

  verdiği neredeyse tüm ukdelerde soru işareti kullanmış. ukdelerini oluşturamıyorum, hevesimi kursağımda bıraktın. haberin olsun.

 • gayatri

  modern ya da değil, bir çeşit kölelik olduğu doğru. şimdiye kadar 4 farklı özel şirkette çalıştım. hepsi de bokum gibi yerlerdi. kimisinde bir pozisyon adı altında yapmadığım amelelik kalmadı, kimisinde patron tacizine uğradım, kimisinde de bilinen neredeyse tüm özel sektörler gibi, çalışma saatin atıyorum 6 buçuğa kadar olsa da, adam ay sonu diye beni keyfince 8'e kadar çalıştırdı, haftasonu yasal olarak 2 ye kadar çalışma durumu varken beni 4'e 5'e kadar çalıştırdı. ağzından çıkacak bir 'gidebilirsin' sözüne bakıyordum müdürümün, bana vereceği üç kuruş için dilediğince lastik gibi çekip uzatabiliyordu beni. hayır işemeye giderken bile 'aslı hanım ben çişe gidiyorum' diyoduk bildiğin. buraya kadar özel sektörde çalışan herkes aşinadır herhalde buna, bu olan biten özel sektörün kuralı gibidir.

  işin ilginç yanı, bence modern kölelik dediğimiz şey tam da burada başlıyor, çalışma arkadaşlarımın üç kuruş için şekilden şekle girdiğimiz bu işte hiç bir eksi yan, terslik bulmamasıydı. ben bar bar bağırdığımda fazla mesai ücreti ödenmediği zaman, ya da müdürüm bırak nefes almayı işine bak diye bana mobbing uyguladığı zaman ya da keyfi istediği saatte gitmeme izin verdiği zaman, bana 'yat kalk dua et, çok göze batıyosun, sus işini yap bak bunu bulamayanlar da var ' diyolardı. tabi şükret amk. gerçekten de hiç bi terslik yok bu işte.

  özel sektörün özeti : (bkz: taktik maktik yok bam bam bam)

 • gayatri

  kimileri çok iyi bilir. faturayı ödedikten sonra bağlanması en makbulüdür.

  (bkz: faturayı ödeyip kaçak elektrik bağlamak)

 • gayatri

  iki gün önceki haberi şimdi gördüm. ateşe verilmiş, iki hayvancağız da yanarak canından olmuş. size ne demeli ne yapmalı bilmiyorum ki?

  haber

  4
 • gayatri

  leş ya da ilginç bir rüyanın akabinde, rüyayı paylaştığın kişiyle aranda geçen soru cümlesi. arkasından neler gelecek bak şimdi. hepimiz kullanıyoz bence bunu.

 • gayatri

  sanırım bir hastası olan ya da kendiisi bir hastalıkla uğraşan kimselerin en iyi bildiği leş koku. artık kimyasal kokuların o kötü duygularla eşleştiği bir ortam. çocukluğumdan beri önce dedem, sonra annem hastalanıp, ömürlerinin önemli bir kısmını hastanelerde geçirip kendilerini ve yakınlarını bu kokuya ve o duyguya maruz bıraktılar sonra da göçüp gittiler. sonra da ben kanser oldum ben çektim amk. bi kurtulamadık. annemin hep dediği gibi ' allah hastanenin yokluğunu vermesin ama muhtaç da etmesin.'

  5
 • gayatri

  iki üç gün önce bir arkadaşımdan yaptığını işittiğim ayıplanası eylem. anlattığına göre borç biriktiği için elektriklerini kesmişler. o da gitmiş faturayı ödemiş, sonra da (eee sikerler deyip) gitmiş kaçak elektrik bağlamış. beni de haftaya elektrikli soba karşısında kestane yemeye davet etti. gelmem dedim.

  sanırım fakirlik yakında hepimizi illegal yollara saptıracak. allam inş. olmaz. amin.

  3
 • gayatri

  bakır cezve <3 de yapılanı makbuldür. hele bizim ankara'da hamamönü diye bir yer var. orada kumda pişiriyorlar bu türk kahvesini. sıcak kumda baya uzun bir zaman aralığında pişiyor. yanında da osmanlı şerbeti. tadından yenmez.

  t: yavaş pişeni ve bakır cezvede yapılanı makbül olan kahve.

  3
 • gayatri

  whatsapp grubu, zuhal topal'la izdivaç, benzetilmeyen şey kalmadı. abi demek ki sözlükten baska her seye benziyor. Inkar etmenin, alinmanin, sinirlenmenin bir alemi yok. ben iki uc gundur ciddi ciddi dusunuyorum. evet bir insan burada neden vakit gecirir? onaylanma ihtiyacini ve sosyalleşme ihtiyacini karsilamak icin. ama bunlar sanal versiyonlari. yani hepimiz surda kendimizden baska her seyiz. yarattığımiz sanal karakterler kadar burdayiz.

  ama burasi garip bi sozluk. cidden. yani gelen giden sözlüğün whatsapp grubuna dönmüş olmasindan şikayet ediyor. abi demek ki cidden bokunu cikardiniz, artik kabak tadi verdi, insanlar bununla karsilasmaktan rahatsiz. 'sen de sozlugu ciddiye alma o zaman' diyenler vardir. mesele o olsaydi zaten hic birimiz inanin burda olmazdik. burdayiz, ve burda oldugumuz sure icinde de burayi ciddiye almak durumundayiz, gidip himalayalarin hava durumunu ciddiye alacak halim yok. herkes sizin gibi goy goy icin ya da a kisisi gibi bilgi icerigi icin ya da b kisisi gibi tartisma icin burda olmayabilir.

  bu goygoylarin abartiliyor olmasi, kimseye bir zarariniz olmadan dalganiza baktığınız anlamina gelmez. soz konusu ortam internet ortamiysa oranin kurallarina gore oradaki insanlara gore saygili olmak ve asgari davranmak durumundasiniz. gidip metroda caniniz istedigi ve siz o davranisinizi aslinda ciddiye almadiginiz ve bi zarari olmayacagina inandiginiz icin gumbur gumbur tepiniyor bas bas bağırıyor musunuz? yapmıyorsunuz. cunku sizinle ayni ortamda bulunan insanlari rahatsiz etmemek gerektiginin bilincindesiniz. bunu internet ortaminda uygulamak neden bu kadar zor?

  su sözlüğe geldigimden beri hic bir yerde karsilasmadigim en sacma durumlarla burda karsilastim. bilgi icerikli entry girersin, trollun ya da akli evvelin biri cikar 'okudugu kitaplarla varolmaya calisan bidi bidi' diye bok atar ya da 'etnik dokuntu' gibi ziktiri boktan uydurma bir terimle bok attigini zanneder ve saclarini geriye sallayarak bununla avunur. duygularini/dusuncelerini acarsin burasi sozluk, oyle seyler yapilmaz burda denir. tartismalara katilirsin, sanaldan etmek kolay denir. goy goy yaparsin(dozunda), aaa kotu sozluk bozdu denir. kisacasi nasreddin hocayla oğlunun essege binme hikayesi gibi, ne yaparsan yap kimseyi memnun edemezsin. her daim bi yerden camur sıçrar. sonra da kimse kendisinin de icinde bulundugu bu mecrayi ciddiye almaz( dolayisiyla kendisini de) , actigi basliklar bi sure sonra kendisini dahi guldurmese de, bi islev gormese de, acmaya devam eder, arada uc bes kisi kotu sozluk whatsapp grubuna izdivaç programına döndü der, ötekiler buna gotuyle guler yapacagini yapmaya devam eder, bu boyle gider.


  edit: dış mihraklar bildirdi. ben burda yoktum ama her şeyin suçlusu kötü twit diyolla. allam inş öyledir.

  edit: yukarda yazmayı unutmuşum. ben bu sözlüğü whatsapp grubuna ya da izdivaç programına benzetmiyorum. daha çok küçük mahalle, köy gibi. bizim köye benziyor amk. herkes birbirini tanıyor, herkesin yaptığı herkese batıyor. karayılan gillerden ahmet'in yediği bokları aliağa gillerden emine köy meydanında bas bas bağırıyor. sonra hep beraber gülmüyor, gülüyor, ayıplıyor ya da işimize bakıyoruz.

 • gayatri

  (bkz: geldi yine derdini siktiklerim)

 • gayatri

  metis'ten çıkmış güzel bir 2017 mini-ajandası. bu seneki konuları ütopyalar. hiçbir yer. yüceltilen tüm değerlerin aksine, biraz da yüreğimizdeki imkansızlıklara, güzelliklere sarılmayı öğütleyen bir ton alıntıyla dolu. kenarında köşesinde çok tatlı uydurma sözler var. bazılarını yazayım:

  'koyunun ütopyasında her yer çayır, kurdun ütopyasında her yer koyun.'

  'kötümserin hası ütopyada yas tutar.'
  'delinin ütopyasında veliye yer olmaz.'

  'ütopyaya niyet, distopyaya kısmet'

  ashj çok tatlı. bir de ajandayı karıştırırken, italo calvino'nun görünmez kentler adlı kitabından şöyle de bir alıntıya rastladım:

  "iki yolu var acı çekmemenin. birincisi pek çok kişiye kolay gelir: cehennemi kabullenmek onu görmeyecek kadar onunla bütünleşmek; ikinci yol riskli, sürekli bir dikkat ve eğitim istiyor: cehennemin ortasında cehennem olmayan kim ve ne var, onu aramak ve bulduğunda tanımayı bilmek,onu yaşatmak, ona fırsat vermek."

  1
 • gayatri

  az evvel metis yayınlarının hiçbir yerden adlı ajandasının sunumunda okuduğum, ben ve benim gibi sık sık ümitsizliğe düşenlere bir ders olası cümle. öyle ya, aklı yücelteli yüreğimizin sesini dinlemeyi çoktan unuttuk.

 • gayatri

  benimkinin de sıklıkla yaptığı eylemsi.

  genelde kardeşimle uyuyor ama arada yanıma getiriyorum, ayak ucumda uyuyor. sabaha karşı bi uyanıyor, ayak parmaklarımla kavgaya girişiyor yorganın üstünden. değişik.

  1
 • gayatri

  bence dörde ayrılır diye karşı çıkmak istediğim sorunsal. geçen gün rüyamda gördüm, kötü sözlük yazarları Gryffindor, Slytherin, Hufflepuff, Ravenclaw olmak üzere dörde ayrılmışlardı. Ben ravenclaw'da olduğum için ha bire slytherin başlığı altında yoldan sapan kara büyücülere giydiriyordum. voldemort'un hain takipçileri, ırkçı pisler. nolacak.

  7
 • gayatri

  bence de çok sevimli hayvan.

  çocukken gecekonduda oturuyoduk, dolayısıyla her türden hayvanla karşılaşma şansımız bir apartman dairesindekine oranla daha fazlaydı. bir gün bir kaplumbağa geldi kapımızın önüne..annem ben çok sevindim diye koca bi leğene koydu onu. gidip gelip onu izliyodum falan. sonra hain dayım gelip zavallı hayvanı ters çevirmiş kahkahalarla gülmüştü, hüngür hüngür ağlamıştım. annem de dayımı kalaylamıştı arkasından. pislik.

  6
 • gayatri

  konulmaz.

  zehirli barbunya tarafından bu başlık için ukde oluşturulmuş.

  ukdecinin notu: çözümü bulunamayan problem.

 • gayatri

  hakkındaki salçalı vs. salçasız tartışmalarının sonu buradaki gibi olacağa benziyor. karakolda bitmese bari...

  sirke-limon kavgası

  4
 • gayatri

  t: bir bakliyat.

  bence de salça konulmamali. ama yesil mercimekli bulgur pilavi'nin yerini ikisi de tutamaz. ic anadolu'da sıklıkla tuketilir.

  son olarak;
  Selda Bağcan - Bulgurunan Tarhana

  zenginler bilmez.

  5
 • gayatri

  eski türk filmlerinde genelde ünlü bir yazar olan önder somer'in giydiği , elinde viskisiyle merdivenlerden havalı havalı indiği şey.

  1
  «
 • 27
 • »