scrooge

scrooge

üstat
kadirşinas
yazar · 15 Ocak 2016

Ölünce mezar taşıma "Tanrı'ya iade, defoludur!" yazın.

 • 20

  başlık

 • 1434

  entry

 • 31

  geçen ay

 • 36

  bu ay

 • 0

  bugün

 • scrooge

  Yayın hayatına bilindik formatı ile son veren fantastik, bilim kurgu ve korku temalı çizgi roman dergisi.
  aylar önce #3051852 nolu entryde yabani dergisinin yayın hayatının kısa olacağını düşündüğümü belirtmiştim ve korkarım ki haklı çıktım.
  nisan ayında derginin yayınlanmaması ile birlikte herkes bir takım sıkıntılar yaşandığını anlamıştı ve devrim Kunter gerekli açıklamayı yaptı. yabani'yi dergi formatında sürdürmelerinin imkansız olduğunu, periyodu belli olmayan, toplama albüm mantığında yayınlamaya devam edeceklerini bildirdi.
  Penguen'in bile ticari kaygılar nedeni ile kapanma noktasına geldiğini düşünürsek aslında yabani'ye pek şaşırmamak gerekiyor. süreli yayınlarda yaşanan ekonomik problem çizgi roman dünyasına balta vurmaya devam ediyor.

 • scrooge

  erdil yaşaroğlu'nun yıllar önce Leman dergisinde çizdiği çocuk mafya tiplemesi.
  marlon bant karikatür olarak yayınlanırdı. üç kareyi geçtiğini pek hatırlamam. aslında esprilerini pek komik bulmazdım ama yine de okurduk.
  https://kotusozluk.com/gorsel/2017/04/28/marlon-1.jpg+marlon

  1
 • scrooge

  Türk futbolunun başına gelmiş en büyük talihsizliklerden biridir.
  bu zamana kadar başkanlığı bırakması gerekirdi. misyonunu yıllar önce tamamladı. federasyon başkanı yapılmasının nedeni şike davası döneminde fenerbahçe ve Beşiktaş'ın ceza almamalarını sağlamaktı. yanılmıyorsam demirören federasyon başkanı olduktan sonra, "fenerbahçe'mizi kurtarmak için çalışacağız!" şeklinde veya benzeri anlamda tuhaf bir beyanda bulunmuştu. tuhaf diyorum çünkü, a veya b klübünü kurtarmak yerine, konuyu araştırıp gereken ne ise onu yapacağız demeliydi. o ise ne yaptı, şike yaptığı iddia edilen takımları kurtarabilmek adına, olası bir puan kesme cezasından mağdur olmamaları için süper final denen tuhaf bir statüyü türk futboluna kazandırdı!

  şuan bakıyorumda mr. demirören'den memnun olan bir tek Beşiktaş taraftarı var. gerçekten tuhaf ve komik! yıllar önce "yeter demirören yeter!" diye tribünleri inletenler, şimdi bu adamı övüyorlar. Acaba, olurda federasyon başkanlığını bırakırda tekrar yanlışlıkla klübün başına kalır diye mi korkuyorlar?

 • scrooge

  Lew wallace'nin aynı adlı romanından uyarlanan 1959 yapımı film.
  bir film düşünün, üzerinden yarım yüzyılı aşkın bir zaman geçmiş olmasına rağmen hala kendisini izletiyor. hemde üç buçuk saatten uzun sürmesine rağmen! akademi bu tarz filmlere karşı daima bonkör olsa da, 11 altın adamı boşuna vermediği çok açık!

  ben hur konsept olarak tarihi bir film görünümde. büyük bir imparatorluğun gölgesinde yaşanan ve ilahi figürler ile son bulan epik bir film. hikaye, karakterlerin derinliği ve işlenişindeki başarı, mekanlar, kostümler, dövüş sahneleri, müzikler muazzam. izleyin, izlettirin...

  bir de geçen yıl yapılan bir remake var. yaklaşık 2 saate indirgenmiş, daha çok gençlere hitap eden bir ben hur. aslında fena bir film değil, onlarca örneğini bulabileceğiniz seyir zevki yüksek bir aksiyon filmi kıvamında. ama konu ben hur gibi sinema tarihine damga vurmuş bir yapım olunca, insan kıyaslama gereği duyuyor ve yeni yapımdan daha iyi şeyler bekliyor. ben hur kesinlikle daha iyisini hak ediyor!

 • scrooge

  şaşıdır!

 • scrooge

  gündelik eşyalardan, çöplerden, hemen hemen her türlü materyalden yaptığı kolajlar ile dikkat çeken fransız sanatçı. genelde sanat tarihinin önemli resimlerini ve popüler karakterleri eserlerine konu alıyor.

  çalışmalarından bir kaç örnek;
  https://kotusozluk.com/gorsel/2017/04/26/bernard-pras-3.jpg+bernard pras

  https://kotusozluk.com/gorsel/2017/04/26/bernard-pras-1.jpg+bernard pras

  https://kotusozluk.com/gorsel/2017/04/26/bernard-pras-2.jpg+bernard pras

  bu linkten ise diğer çalışmalarını görmek mümkün.
  https://bernardpras.fr/

  1
 • scrooge

  oldu olacak lazer tutsun dediğim insandır.
  yeni bir linç kokusu alıyorum!

  5
 • scrooge

  chicqo zamanında yaşanmıştır!

  2
 • scrooge

  günlerdir süren mesaj arızasının sona erdiği sözlük. az önce mesaj kutumda kırmızı renkli "2" rakamını gördüm. mesajlar faal! bu saat itibari ile mesaj konusunu kapatıp, caracal44'e yoğunlaşabiliriz.

  1
 • scrooge

  beş bölümden oluşan 2002 yapımı anime. macross zero için bilimkurgu, dram ve fantastik bir ova dersem yalan olmaz herhalde.

  Macross otuz yılı aşkın süredir devam eden ve kuşkusuz anime tarihine yön veren bir seri. tv serileri, kaliteli ova'ları, filmleri, mangaları, video oyunları ve hatta şekil değiştirebilen model uçakları ile tam bir derya. gundam severler belki kızacak ama macross için anime dünyasının star wars'ı dersem fazla abartmış olmam.

  ilk olarak 1982 yılında 32 bölümden olusan sdf macross yayınlandı. dönemine göre aşmış olan bu tv serisine batıdaki yapım şirketleri kayıtsız kalamadı ve Robotech adı ile abd adaptasyonu oluşturuldu. Yıllar önce trt kanalında da yayınlanan ve sdf macross'un Light hali diyebileceğimiz robotech'i otuzlu yaşlardaki arkadaşlar belki hatırlayabilirler.  

  Gelelim tekrar macross zero'ya!
  zero, o otuz küsür yıllık macross evreninin en başına götürüyor bizleri. adaya düşen dev bir uzay kalıntısı, dünya dışı yaşamın farkına varılması ile sarsılan insanlık ve bu gizemli hediye uğruna bitmeyen savaşlar... Macross zero, Diğer serilerde bahsedilen protokültür denen hedenin ne olduğu, uzay kalıntısının ilk düşüşünden günümüze kadar mechaların nasıl evrimleştiği ve macross'un özel versiyonu olan "do you remember love" versiyonunda bahsedilen insanların ve uzaylıların ortak bir atadan gelme konularına dair ip uçları veriyor.

  Macross zero'yu, macross evreni için bir başlangıç filmi olarak görebiliriz. hikaye okyanusun üzerinde gizemli bir uçak tarafından düşürülen kibirli ve huysuz pilot Shin Kudou'nun gözünden anlatılıyor. shin'in düştüğü adanın yerlileri ona yardım ediyor. shin, kendini ada halkından olan sarah isimli rahibe ve kardeşi mao ile birlikte ölümcül bir savaşın ve tahmin edilemeyen mistik olayların arasında buluyor. Diğer macross serilerinin aksine zero'ya, bilim kurgunun yanına biraz Miyazaki sosuda sürülmüş diyebilirim. mistik öğeler göze çarpıyor.

  son olarak biraz teknik konulara değineceğim. yayınladığı döneme göre, animenin görselliği çok iyi. cel animasyon türünde yapılsada ara ara sunulan 3D öğeler kalitesiyle kendini gösteriyor. birinci bölümün başı ile malum gece çatışmasındaki dog Fight sahnelerini en iyi filmlerde bile göremezsiniz. uçuş kareografileri ve Veritech dönüşümleri çok başarılı.
  bir de az daha unutuyordum, klasik seride en sevilen karakterlerden biri olan Roy focker zero'da da var. diğer serilerin aksine daha gerçekçi bir focker profili çizilmiş. en azından burada savaşa içerek gitmiyor.
  Roy focker, Vf-0 ile birlikte,
  https://youtu.be/JDpP_GZcvaY

 • scrooge

  https://kotusozluk.com/gorsel/2017/04/23/turkish-star-wars-1.jpg+turkish star wars


  zorunlu edit: illustrasyon murat palta'ya aittir.

  6
 • scrooge

  mizah dergiciliği adına üzücü olay.
  Penguen dergisi son yıllarda çok sayıda iyi çizerini kaybetmiş ve eskiye oranla ciddi anlamda kalite kaybına uğramış olsa da, son on beş yıla damgasını vurmuştur. 70 ve 80'li yılların gırgır'ı, 90'ların leman'ı ne ise, 2000'ler için Penguen odur.

  derginin kapanma noktasına gelme nedeni olarak gösterilen işin ekonomik boyutuna girmeden önce, penguen ekibinin ciddi anlamda özeleştiri yapması gerektiğini belirtmek isterim.

  penguen dergisi, leman'dan aldığı bayrağı uzun bir süre zirvede taşıdı ve mizah dergilerinin kaderi olan "bölünerek çoğalma" aşamasına geçerek uykusuz'u doğurdu, ancak zaman içerisinde kadro ve kalite bakımından uykusuz'un çok gerisinde kaldı.
  son yıllarda kalan bir kaç kemik çizer dışında kadro değişti ve yeniler eskilerin yerini dolduramadı. kalan eski çizerlerde kendilerini tekrar ederek geçmişin ekmeğini yediler. derginin kalitesi göz göre göre düştü. eskiden kağıt üzerine tarama ucu kullanılarak bin bir emekle çizilen o karikatürlerin yerini dijital çizimler aldı. hani klişe bir benzetme olacak ama, "et ete değecek" derler ya, işte "o çini mürekkebi de o kağıda değecek!"
  kalite düştü, mizah seviyesi düştü ve tabi ki okunma oranıda düştü...

  tüm bunların yanında birde işin ekonomik boyutu var. olmazsa olmazı, can damarı! şuan ülkede sadece mizah dergileri değil, neredeyse tüm dergiler ekonomik sıkıntı yaşıyor. bazı büyük dergiler reklam alarak bir şekilde dalgaların üzerinde kürek çekebiliyor ama reklam alması doğasına aykırı olan mizah dergileri teker teker batıyor, dalgaların içinde yok oluyor. Bakın penguen kadar gündeme gelmese bile, l-manyak dergisinin veliahtı olarak gösterilen hortlak dergisi de kepenk kapattı. Üstelik o kadar popüler çizer ve karakterlerine rağmen! ilk çıktığında heyecan yaratan yabani dergisinin nisan sayısı yayınlanamadı ve muhtemelen bir daha da yayınlanmayacak.
  tabi ki sanal ortamda sağa sola bırakılan, paylaşılan, alınmadan okunan karikatürleri unutmayalım!

 • scrooge

  inanmayanların galatasaray müzesine giderek görebileceği kupadır.

  dün akşam Beşiktaş'ın avrupa ligine veda etmesinin ardından galatasaray klübünun yaptığı kupa paylaşımını doğru bulmadığımı belirtmek isterim. taraftarlar arasında böyle şakalaşmalar elbette olabilir ama yüzyıllık kluplerin böyle çocukça göndermeler yapmalarına hiç gerek yok. ancak bunu galatasaray özeline indirgemek komik oluyor, çünkü bu tarz paylaşımlar üç büyükler olarak adlandırılan istanbul klüpleri arasında devamlı yapılıyor.

  bu ülkede fenerbahçe taraftarı 15 yıl önce oynanan ve sonucu farklı biten bir lig maçını her yıl kutluyor. hatta klüp resmi sosyal medya hesabından göndermelerde bulunan paylaşımlarda bulunuyor. bunlar normal oluyor ama, söz konusu maçtan sadece iki yıl öncesinde ülkeye ilk kez gelen bir avrupa şampiyonluğunu kutlamak eziklik oluyor değil mi?

  "17 yıldır ne yapmış galatasaray? hiçbir şey..." şeklinde söylemler görüyorum. şaşırmamak elde değil! size üç güzide takımımızın son 17 yılda kazandıkları (galatasaray'ın uefa kupasını kazandıktan sonraki) başarıları yorum yapmadan olduğu gibi yazıyorum. kim ne yapmış görelim!

  Galatasaray:
  7 lig şampiyonluğu
  4 Türkiye kupası
  5 tff süper kupa
  1 uefa süper kupası
  2 kez şampiyonlar liginde çeyrek final
  2 kez sampiyonlar liginde ikinci tur

  Fenerbahçe:
  6 lig şampiyonluğu
  2 türkiye kupası
  3 tff süper kupa
  1 kez uefa avrupa liginde (uefa kupası) yarı final
  1 kez şampiyonlar liginde çeyrek final

  Beşiktaş:
  3 lig şampiyonluğu
  4 türkiye kupası
  1 tff süper kupa

 • scrooge

  Uludağ teleferiği ile istanbul metrosunun kafa kafaya çarpışma ihtimali kadardır!

  2
 • scrooge

  uzatmaya kalan tarihi maç.
  ilk yarı sahada Beşiktaş diye bir şey yoktu. ikinci yarı Şenol Güneş takıma doğru taktiği verdi ve Beşiktaş baskı ile maça başladı. alan daralttı ve takım boyunu kısalttı. lyon takımının belkide en zayıf noktası olan yan topları etkili kanat akınları ile kullanmaya başladı. aslında bu maçın başında uygulanması gereken bir taktikti. cenk ve geriden koşu yaparak yükselen talisca topa iyi kafa vurabilen oyuncular. quaresma, Babel, Gökhan ve Adriano ise etkili kanat oyuncuları. kanat akınları sonucunu verdi ve Beşiktaş ikinci golü atarak tura dengeyi getirdi. Ancak baskıyı devam ettiremedi ve lyon tekrar oyuna ortak oldu. maçın son on dakikası nba maçı gibiyi. quaresma'nın ortasının direkte patlaması ve babel'in topu boş kaleye vuramaması şanssızlıktı. ardından ise lyon fişi çekebilecek pozisyonlar yakaladı ve rakip forvetin doksanıncı dakikada topu üst direğe nişanlaması ile maç uzatmalara kaldı. uzatmanın ilk yarısı lyon etkili göründü, yenebilecek bir gol her şeyi bitirir. az önce talisca çok net bir pozisyondan yararlanamadı. hedef penaltılara kalabilmek olmalı!

  edit: penaltı atışları ile lyon'un tur atladığı maç. açık konuşmak gerekirse maç öncesi lyon'un rahat bir şekilde turu geçebileceğini ve hatta erken yenebilecek gollerle ikinci bir kiev faciasının yaşanabileceğini düşünüyordum. Ancak Beşiktaş beni yanılttı, çok iyi mücadele etti. yenildi ve yazık oldu, gerçi lyon elense onlar adına da üzülürdüm. iki takımda iyi oynadı ve son dönemdeki en heyecanlı maçlardan birini bizlere izlettiler. tebrikler Beşiktaş.

  1
 • scrooge

  "terörist dağda götünde ampulle dolaşmıyor!"

  askerlik dönemi eski Foça'da gece eğitimindeyiz. hedeflere yerleri az çok belli olsun diye yanıp sönen küçük ampuller takılmış ve gece atışı yapıyoruz. iyi nişancı olduğumu iddia etmiyorum ama pointerin sıfırlaması kötü yapıldığı için hedefi devamlı ıskalıyorum. tıpkı diğer atış yapanlar gibi!
  neyse, başarısız atışların ardından bizim asabi yüzbaşı birden sinirlenerek yerinde zıplıyor ve hönkürmeye başlıyor. "Lan bi hedefi vuramadınız. şimdi vuramazsanız arazide ne yapacaksınız. terörist dağda götünde yanan ampulle dolaşmıyor ya!"
  doğru kimse poposunda ampul ya da florasanla dolaşmıyor ama silahların sıfırlaması bozuk olunca değil ampul, poposuna projektör taksa yine bir işe yaramıyor.

 • scrooge

  görsel olarak son derece kötü olmasına rağmen oldukça işlevsel olan pantalon. şort fena görünmüyor aslında ama bu şortu, bu hali ile Türkiye'de giymek tam anlamıyla güven, özveri ve tecrübe ister!

  2
 • scrooge

  çizgi karakterlerin klasik hikayelerinden sıkılanlar için farklı bir tad.
  (bkz: conan vs captain america)

 • scrooge

  Muhtemelen yedinci filmden bile kötü olacak star Wars filmi.daha çok Bim markette star Wars ürünlerini yağmalayan teyzeleri izlemek icin gün sayıyorum. inanın daha keyifli!

  3
  «
 • 72
 • »