scrooge

scrooge

üstat
kadirşinas
yazar · 15 Ocak 2016

...

 • 36

  başlık

 • 1800

  entry

 • 54

  geçen ay

 • 48

  bu ay

 • 5

  bugün

 • scrooge

  inanmayın arkadaşlar, son jedi değil bu. bizi yiyorlar!
  episode 9'dan sonra bir beş yıl ara verirler. sonra bir jedi daha çıkartılar. o filmin adı da, "valla bu kez son jedi" ya da "bir önceki son değilmiş, ama bu inan ki son jedi" felan olur. disney daha çok paralar kazanacak, kolay mı bu işler.

  1
 • scrooge

  Beşiktaş'ın iki yıllık şanlı tarihinden önce, taraftarının sık sık dile getirdiği cümle.
  neyse ki, siyah beyaz atkı ve formalar artık naftalin kokusundan arınmış durumda! siyah beyaz dobloların arka camını "...150 milyon ulennn!" yazıları süslüyor artık.

 • scrooge

  yeşilçam'ın imkansızlıklarından dolayı hayatımıza giren karakter.
  hikayede tarkan'ın karşılaşacağı yaratık aslında bir ejderhaymış. tıpkı khaleesi'nin çocukları gibi, ağzından alevler çıkaran bir ejderha. fakat eldeki imkanlar tarkan'ı bir ejderha yerine, havası kaçmış bir kraken ile buluşturmuş.

  2
 • scrooge

  "Işınla beni Scotty" repliği ile akıllarda kalan, yıllar öncesinin bilim kurgu serisi.
  star trek dizisi yıllarca başarı ile televizyon ekranlarında yayınlandıktan sonra, sinemada kendine yer buldu ve çok sayıda film ile izleyiciler ile buluştu.
  işin ilginç yanı star trek'in ilk sinema uyarlamasının bizim topraklardan çıkması. korsan bir parodi olsa da, kaptan kirk ve arkadaşlarının sinema ile ilk buluşması "turist ömer uzay yolunda" filmi ile olmuş.

  6
 • scrooge

  bilim kurgu ile erotizmi harmanlayan çizgi roman karakteri. 70'li yıllarda bir hayli populer olan bu karakterin 55. yılına özel, yeniden yayınlanmasına karar veriliyor ve iş kenan yarar'a teslim ediliyor.

  kenan yarar'ın kaliteli çizgisinin yurt dışında farkedilmesi güzel ve ilk sayıda gördüğüm kadarıyla kenan yarar işin hakkını fazlasıyla vermiş.
  zaten yıllardır hilal gibi güzel bir kızı çizen yarar için, barbarella'yı çizmek zor olmamıştır.

  https://kotusozluk.com/gorsel/2017/12/17/barbarella-1.jpg+barbarella

  2
 • scrooge

  lig altıncısı takım taraftarına dert olan durum.
  tudor denilen futbol fukarasına rağmen galatasaray'ın altındasınız, olurda düzgün bir teknik direktör gelse ne yapacaksınız?
  ligin rekabeti açısından kalmalı, galatasaray'ın selameti için gönderilmelidir.

 • scrooge

  galatasaray'ın sezonun en ruhsuz, en rezil futbolunu oynadığı maç. ilk yarı 2-0 bitti ve bu kötü futbolla ikinci yarı maçı çevirebilmek mucize olur.
  tudor'a sormak lazım, bu Rodrigues sana ne kötülük etti de bir türlü ilk on birde şans vermiyorsun. mariano'nun kanat bindirmelerinin eksikliği hissediliyor. savunma kanatlarının hücuma katılımı sıfır. gomis ise çok yalnız.

  ayrıca geçen haftaki talebimi yineliyorum. özbek, takımı aldığı gibi doğruca hamama götürsün. neredeyse her hafta aynı senaryo. bir takim hemen hemen her maçta kalesine gelen ilk topta nasıl gol görebiliyor anlaşılır gibi değil. kaleye odun koysan top belki çarpar geri döner ama galatasaray kalesine yuvarlanan ilk toplar daima kendisini santrada buluyor.

  ikinci yarı ne mi olur? bence bir şey değişmez. malatyaspor'a üç puan hayırlı olsun.

 • scrooge

  Umarım Episode IX' da teletabiler yer alır. Ewok denen peluşları mumla ararsınız!

 • scrooge

  tribünler bu yüzden var!
  amatör maçları takip eden bir arkadaş anlatmıştı. bir gün tribünde maç izliyor ve tribünün ortasında kümelenen grup başlıyor küfüre. ama ne küfür. küfürden marş yazmış elemanlar ve hoplayıp, zıplayıp sövüyorlar.
  neyse arkadaş en son dayanamıyor. "beyler ayıp oluyor, çoluk çocuk burada maç izliyor..." derken, aldığı cevap "küfür etmeyeceksek tribünde ne işimiz var!" oluyor.
  yani adamlar maç izlemekten ziyade, topluca sövüp deşarj olmaya geliyorlar.

  1
 • scrooge

  istatistiki bilgiler ile açıklanmaması gereken durum. erkek şoförlerin çoğunlukta olması, tabi ki kaza yapma oranlarında başı çekmelerini sağlayacaktır. üstelik söz konusu istatistiklerde, erkek ve kadın şöför sayıları, ehliyet bilgilerine göre verilmektedir ki, çevremde ehliyeti olmasına rağmen, hayatında hiç trafiğe çıkmamış kadınlar tanıyorum. konuyu şu klişe sözle kapatalım. "istatistik mini eteğe benzer; çok şey gösterir, ama asıl görünmesi gerekeni göstermez."

  şimdi tekrar kadın şöför konusuna gelelim. bir yeteneğin doğuştan geldiğini savunmak, özellikle de bunu cinsiyete bağlamak bana pek mantıklı gelmiyor. kimse iyi şöför olarak doğmadı. eminim herkes ilk denemelerinde arabayı kaldırmayı başaramamış, ya da rampalarda strese girerek el frenine yapışmıştır. aslında her şey deneyim ile ilgili. ne kadar çok sürersen, direksiyonda o kadar uzmanlaşırsın.

  günümüzde kadınların trafikte karşılaştıkları talihsizlikler ya da onlara yapıştırılan bu yafta, birazda toplumun dayattığı cinsiyetçi iş bölümünden kaynaklanıyor.
  bir baba erkek çocuğuna daha reşit olmadan araba kullanmayı öğretirken, kızına öğretmiyor. çünkü zihinlerde belirlenen iş bölümüne göre kadının şoförlük değil, yemek yapmayı öğrenmesi gerekiyor.
  bakın aslında kadınlarında, erkeklerin mutfak konusundaki beceriksizliklerine dem vurmaları ve bu konuda erkekleri suçlamaları aynı kapıya çıkıyor.

  neyse, konumuza dönelim. kadınların trafikteki en büyük problemi deneyimsizlik. tavsiyem eşiniz, babanız ya da herhangi biri yanınızda olsa dahi şöför koltuğuna siz geçin. kurallara uyun. şerit değiştirirken kesinlikle aynadan arkayı kontrol etmeyi unutmayın. bir süre sonra bir bakmışsınız, şehir trafiğinde strese girmeden rahatça gidebiliyorsunuz. gereken şey, biraz özgüven ve biraz da pratik.

  1
 • scrooge

  kartopu gibi. yuvarlandıkça, altındakileri içine alarak büyümeye devam ediyor! en sonunda fox'u satın aldı. fox'un bünyesinde bir çok film ve karakter olmasına rağmen, bu satın alma olayının asıl nedeninin firari marvel karakterleri olduğunu düşünüyorum. bu konuyla ilgili daha önceden düşüncelerimi belirtmiştim. #3201909 tekrar uzun uzun yazmaya gerek yok.

  böyle giderde önümüzdeki yıllarda bir kaç istisna dışında fantastik ve bilim kurgu alanındaki filmlerin tamamında walt disney imzasını göreceğiz. umarım iyi olur. ama bu konuda ciddi şüphelerim var. disney köklü bir firma. bir çok alanda öncü, ancak sinema konusunda hala tatmin edici değil. çizgi filmlerine tabi ki bir laf edemem. allah çarpar, zeus kafama şimşek atar. ama çizgi filmleri dışında, ellerinde gerçekten kaliteli diyebileceğiniz ne var?

  insan düşünmüyor değil. zamanında disney pixar'ı alacağına, pixar disney'i alsaydı daha mı iyi olurdu acaba? Bugün daha iyi filmler izliyor olabilir miydik?

 • scrooge

  minik hobbitlerin yapabileceği eylem.

 • scrooge

  birileri beşiktaş'ın 1860 munich ile değil, bayern munich ile karşılaşacağını arkadaşlara anlatsın!

  3
 • scrooge

  fantastik film sevmeyen insandır. muhtemelen tolkien'in kitaplarından da uzak durmuştur ve yazarın yarattığı orta dünya kurgusuna, bu mitolojiye uzaktır.
  çevresindekilerin "beşinci günün şafağında..." esprilerine anlamsızca bakıyordur. the riders of rohan müziğinde ise gaza gelme oranı düşüktür.

  edit: insan bir filmi, bir edebi eseri ya da herhangi bir şeyi tabi ki izlemeyebilir ya da sevmeyebilir. ama beğenebilecegi bir şeye sırf popüler diye burun kıvırıyorsa burada bir tuhaflık var demektir.
  bu başlık altına yazan yazarların özeline girmeden, çevremden örnek verirsem, malesef bu tarz insanlarla sıklıkla karşılaşıyorum.

  3
 • scrooge

  after credits sahnesinde anlamsız bir şekilde flash ve superman'in hız yarışı yaptıkları film.
  bu anlamsız sahneden daha da kötüsü, sırf bu sahneyi ekleyebilmek için green lantern üyelerinin olduğu sahneyi yemeleri. evet, asıl planlanan ve üzerinde çalışılan, iki yeşil fener üyesinin batman'e görünmesiymiş. muhtemelen darkside tehlikesine karşı bir uyarıda bulunacaklardı. ama biz lanternler yerine "ehehee" diye koşuşturup yarışan iki adam izledik.

  1
 • scrooge

  ilk çıkan flash, kafasına çorba kasesine benzer bir şey takan bir adammış. bu nedenle barry allen' i sevin. barry candır.

  1
 • scrooge

  karikatürist bülent üstün'ün ilginç paylaşımlarda bulunduğu instagram hesabı.

  bülent üstün'ün, uykusuz dergisinde hayvan büstün isimli bir köşesi vardı. hayvan büstün, yıllar önce l-manyak kerizleri adı ile hazırladığı sayfası gibi, kendisi ve çevresi hakkında anlattığı gerçek ve uydurma mizahi hikayelerden oluşuyordu. muhtemelen söz konusu instagram hesabının adı buradan geliyor.

  #3202482 nolu entryde vandal savage'nin paylaştığı görsellerde, bülent üstün'ün obje art adını verdiği albümü için yaptığı çalışmaları içeriyor. gündelik yaşamda kullanılan objelere kalemi ile küçük dokunuşlar yaparak, onlara mizahi anlamlar yüklüyor. iyi de yapıyor. çok başarılı.

  «
 • 90
 • »