scrooge

scrooge

üstat
kadirşinas
yazar · 15 Ocak 2016

Ölünce mezar taşıma "Tanrı'ya iade, defoludur!" yazın.

 • 17

  başlık

 • 1394

  entry

 • 46

  geçen ay

 • 26

  bu ay

 • 3

  bugün

 • scrooge

  günün mağduru olarak, sabah sabah sorduğum soru.
  yine bugünün özelinde, sözde akıllı telefonların bizleri nasıl esir aldığına dair bir gerçek! Akıllı telefonmuş, pehh! bundan sonra analog dünyasına dönüş yapıyorum. Eve en yakın zamanda şu resimdeki tavuklu saatten alacağım.

  https://kotusozluk.com/gorsel/2017/03/26/saat-kac-1.jpg+saat kaç

  2
 • scrooge

  o kadar gizlidirler ki, haklarında her türlü açıklamanın yapıldığı, her şeyin bilindiği örgütlerdir!
  işin komik yanı genelde bu örgütlerin isimlerini, "Putin sker oğlum!", "aslında var ya Atacan iki dane atom bombası..." şeklinde devam eden liseli tartışmalarında duyarız.

  8
 • scrooge

  Fragmanı ile heyecan yaratan film.
  fragmanın 30.saniyesinde üzerinde ışıklar beliren mekanik bir kutu göze çarpıyor. arkasından da bir Parademon çıkıyor. işte o kutu dünya'ya geçit olarak kullanılan bir boom tube olabilir. titreyin justice league, darkseid reis geliyor!

 • scrooge

  walt disney'in ilk uzun metrajlı çizgi filmlerinin masal uyarlamaları olması ile birlikte çizgi dünyasına giren ve süreç içerisinde günümüze kadar evrim geçiren prenseslerdir.
  pamuk prenses ve sindirella'dan, Mulan ve merida'ya kadar olan süreç kadın imajının nedenli değiştiğini açıkça göstermektedir.

  Bu arada Disney prensesleri son dönemde iyiden iyiye pop ikonu olmaya başladılar ama bence sorun yok. Özellikle genç illustratörler tarafından, "Disney prensesleri 21. yüzyılda yaşasaydı nasıl olurdu?", "Disney prenseslerinin karanlık yüzü", "Disney prenseslerinin anime çizimleri" ve benzeri konseptte yapılan çok sayıda farklı illustrasyonlar var ve bu görsellerden bazıları hakikaten çok iyi çizimler.

  3
 • scrooge

  galaksinin en kötü nişancıları olmasına rağmen tuhaf bir şekilde övülen askeri birlik.
  Sanırım ilk star Wars filminde geçen bir replik vardı. Obi wan kenobi, luke'a bir yüzeydeki isabetleri göstererek, atışların başarılı olduğundan ve bu kadar iyi atışları sadece stormtrooper birliklerinin yapabileceğinden bahsediyordu. herhalde yaşlı Obi wan bunamış olacak ki, seri boyunca bir tane bile isabetli atış yapamayan bu beyaz askerler hakkında olumlu cümleler kuruyordu.

  1
 • scrooge

  bir çok renkli marvel karakterinin aksine karanlık bir adam, bir anti kahraman! hikayesi az çok batman'i andırsada, the punisher daha acımasız ve öldürmekten çekinmeyen bir karakter!

  çocukluğumda, çizgi roman ya da sinemadan önce bu adamla atari salonunda karşılaşmıştım. oyun konsept olarak Cadillac Dinazorları'na benziyordu. The punisher ya da nick fury'i seçip envai çeşit silah ile önümüze gelen düşmanları yok ederek ilerliyorduk. ancak ikinci ve daha sonraki aşamaların bölüm sonu canavarı oldukça zordu ve jeton dayanmıyordu. Bu nedenle kısıtlı okul harçlığını atari jetonlarına yatıran dönemin çocukları için uzun vadeli bir birliktelik olamadı.
  https://kotusozluk.com/gorsel/2017/03/21/the-punisher-2.png+the punisher

  https://kotusozluk.com/gorsel/2017/03/21/the-punisher-3.jpg+the punisher

  bir sonraki görüşmemiz star tv'de yayınlanan örümcek adam animasyon serisi ile oldu. Sanırım örümcek adam kullandığı ilaçlar ile büyük boyutta gerçek bir örümceğe dönüşmüştü ve peşine takılan ise The punisher olmuştu. hemde spidey'i yok etmeye kararlı bir şekilde! Yanlış hatırlamıyorsam bu hikayede kraven ve Michael Morbius gibi karakterler bile vardı.
  https://kotusozluk.com/gorsel/2017/03/21/the-punisher-4.jpg+the punisher

  The punisher çocuk bünyem üzerinde bir etki bırakmış olacak ki, ilk yarattığım çizgi karakterlerden birine esin kaynağı olmuştu! ama ne yaratıcılık! venom kostümlü bir karakter çizip, üzerine the punisher'ın kuru kafasını ekledikten sonra mahalledeki diğer çocuklara gösterip "bakın ne çizdim" diye hava atardım. halbuki karakterin Özellikleri farklıda olsa dış görünüm itibariyle direk the punisher ve venom'un kolaj hali gibiydi.
  Neyse çok uzatmayayım. The punisher, hikayesi, karakteri ve atmosferi ile sinema için biçilmiş kaftan. iyi ellerde kaliteli bir filmi sonuna kadar hakediyor.

 • scrooge

  Her gördüğünü illuminatiye bağlayan yurdum ergenlerini ölümü ile üzen isim.
  yakında, "aslında ölmedi, ıssız adada yaşıyormuş" ya da "aydan arsa almış ve oraya yerleşmiş!" şeklinde tuhaf iddialar çıkabilir.

  1
 • scrooge

  insanı şapşal göstermekten başka bir işe yaramayan çabadır.
  ani hareketler ya da parlak nesneler ile bebeklerin dikkati çekilebilir ancak "agucuk, gugucuk", ya da "çeni yeyim beyn, hanimijjj bıcı bıcı bıcı..." gibi tuhaf sesler çıkararak bir bebekle sağlıklı iletişim kurabilen birini henüz görmedim. bu hareketlerin bebekliğin ilk evrelerinde faydası olmadığı gibi pek bir zararıda yoktur. Ancak bir kaç evre sonra bebeğin dil gelişimine ciddi anlamda zararı olabilir.

 • scrooge

  Beşiktaş'ın yatıp kalkıp rakip kaleciye dua etmesi gereken maç. ikinci ve üçüncü golleri standart bir halı saha kalecisi bile yemezdi. ama dördüncü gol hakikaten çok klastı.

 • scrooge

  Tarihi kazananlar yazdığından devamlı bok atılan, değeri bilinmeyen liderdir. Persil adama benzeyen, yeşil hayaletler olmasaydı bugün kitaplar sauron'un büyüklüğünü, saruman'ın bilgeligini yazıyor olacak ve rohan çayırlarında orklara yapılan katliamların yası tutuluyor, ağıtlar yakılıyor olacaktı.

  1
 • scrooge

  Banka kredisi ile sınava girecek olan gençlerin habercisidir.

 • scrooge

  Katsuhiro otomo'nun yapımcısı olduğu 1995 yapımı anime. üç farklı yönetmen, üç farklı hikaye ve tamamen farklı çizgi Tarzları ile üç farklı animasyon. Magnetic Rose, Stink Bomb ve Cannon Fodder isimli Kısa filmler seyirciyi hayal kırıklığına uğratmıyor.
  https://kotusozluk.com/gorsel/2017/03/12/memories-1.jpg+memories

  https://kotusozluk.com/gorsel/2017/03/12/memories-2.jpg+memories

  magnetic Rose, memories'ın ilk animasyonu olarak karşımıza çıkıyor. adeta bir uzay çöplüğünü andıran gezegen yörüngesinden yardım çağrısı alan gemimiz, içindeki az sayıdaki personel ile sinyalin kaynağına ilerliyor. bundan sonrası bir hayalet öyküsünü andırıyor. yardıma giden gemi personelini sanrılar ve kabuslarla dolu ilginç bir son bekliyor.
  magnetic Rose'un müzikleri oldukça iyi. zaten anime müziği denilince belkide ilk akla gelen yoko kanno'nun imzasını taşıyor. çizgi kalitesi fena değil, ancak biraz karamsar bir yapısı olduğunu kabul etmeliyim. karakter olarak olmasada renk kullanımı ve mekan tasarımları bana macross plus ve cowboy bebop gibi kült animeleri anımsattı.
  https://kotusozluk.com/gorsel/2017/03/12/memories-3.png+memories

  Stink Bomb ikinci film olarak karşımıza çıkıyor. laboratuvarda çalışan genç bir adamın nezlesine çare olarak henüz deney halindeki bir ilacı yanlışlıkla kullanması ve kendisinin müthiş kötü koku yayan bir kimyasal silaha dönüşümünü mizahi bir dille konu alıyor. saf delikanlı olaydan bi haber ordunun neden peşine düştüğünü anlamadan onlardan kaçarken başına komik ve ilginç olayların gelmesine engel olamıyor. Stink Bomb, memories'ın tek eğlenceli ve bence en vasat yapımı. çizgi tarzı olarak standart bir anime özelliğinde, şahsen pek sevemedim.
  https://kotusozluk.com/gorsel/2017/03/12/memories-4.jpg+memories

  Cannon Fodder, memories'ın son ve bana göre en iyi animasyonu. bir kere çizgi kalitesi oldukça iyi ve farklı! bir animeden ziyade heavy metal dergilerindeki çizimleri andırıyor. konu olarak ise 1984 romanına ve benzer distopik hikayelere göz kırpıyor. devasa toplardan oluşan bir şehir, halkın neden ve kiminle savaşıldığını bilmemesine rağmen devamlı olarak bilinmeyen düşmana ateşlenen dev toplar, topu ateşleyen yönetici sınıfına duyulan şaşırtıcı hayranlık ve itaat, sadece bu amaç için yaşayan makineleşmiş sömürülen işçi sınıfı ve benzeri detaylar bir çocuğun gözünden anlatılıyor.
  Cannon Fodder'ın yönetmeninin anime ustası Katsuhiro otomo olduğunu belirtmek isterim ve bu hikaye sırf doyurucu görselliği için bile izlenebilir.
  https://kotusozluk.com/gorsel/2017/03/12/memories-5.jpg+memories

  https://kotusozluk.com/gorsel/2017/03/12/memories-6.jpg+memories

  1
 • scrooge

  nostalji kokan, gerilim dozu yüksek, gizemli ve sürükleyici dizi. izlemeyenlere tavsiyem, nedir diye pek araştırmadan direk izleyin. yanlışlıkla spoiler yerseniz tadı kalmaz. zaten sekiz bölümden oluşuyor ve iki günde bitiyor. Ayrıca filmin müzikleri gayet iyi. ara ara yapılan orta dünya göndermeleri ve the thing filminin afişinin gözümüze sokulması hoşuma gitti. küçük ama güzel detaylar.

  --- spoiler ---
  ikinci sezon için will'in istemeden kapıyı açacağını ve eleven'ın bu sayede geri döneceğini düşünüyorum.
  --- spoiler ---

  2
 • scrooge

  huysuz bir ihtiyarın emeklilik bunalımı sonrası eski işine dönüşünü anlatan bir hikaye. sgk aylığı yetersiz mi kaldı, yoksa fotoğrafçılık dahil herhangi bir hobi mi bulamadı bilinmez ama, bu yaşta eski mesleği icra etmek gerçekten zor olsa gerek!

  Şaka bir yana, the dark knight returns hakkında daha önce defalarca yazdığım için tekrar dil dökmek istemezdim. frank miller'ın avukatıda değilim, ancak peter'in yorumuna istinaden bir kaç kelime daha ekleyebilirim.

  --- spoiler ---
  bence bu hikayede batman'in herhangi bir 10 yıllık kalkınma planı bulunmuyor. her şey spontane gelişiyor. Bruce'un akıl sağlığının tam olarak yerinde olduğunu söyleyemeyiz. Jason'ın kaybından kendini sorumlu tutuyor ve bay hyde'ı bastıran Dr. jekyll misali içindeki kara şövalyeyi devamlı bastırmaya çalışıyor. gotham'da şiddetin giderek yükselmesi ve mutant çetesinin katliamları sonucu Bruce, içindeki canavara yenik düşüyor. batman'in dönüşü eski düşmanlarını inlerinden çıkarıp, daha da azdırınca ortaya çıkan şiddet sarması gotham'ı aşıyor ve beyaz saray kriptonlu dostumuzdan yardım istiyor. daha doğrusu emir veriyor!
  işte batman'in Superman'e dersini vererek kendine bir ölüm tasarlaması ve fiziki yokluğunda, suçla Savaşacak bireyler yetiştirme düşüncesi bundan sonra oluyor.
  selina konusuna katılıyorum, Sahiden de tuhaf bir meslek çizilmiş!
  --- spoiler ---

  1
 • scrooge

  şehir olmadığı durumda ilçe isimleri ile kodlama yapıldığından çokta sıkıntı yaratmayan durum.
  " L" harfi için Laleli kullanılmaktadır.

 • scrooge

  kaldırımı işgal ettiği yetmezmiş gibi, arsızca yol kenarına göz koyan esnaftır.
  dubayı olduğu yerden kaldırıp söz konusu yere park etmeniz halinde koşarak yanınıza gelip, aracı çekmenizi isteyecek ve olumsuz yanıt alması haline giderek çirkeflik dozajını artıracaktır. hatta işi abartıp dükkanın önüne park eden araçların dış yüzeyini gizlice çizen esnaf bile var.

 • scrooge

  Entertainment Weekly’nin gelecek sayısının kapağına konuk olan karakterleri ile merak uyandıran thor filmi. görselde thor'un görkemli çekici yerine elindeki kılıçlar ve tuhaf duran kısa saçları dikkat çekiyor. Umarım filmde thor'u bu hali ile görmeyiz!

  https://kotusozluk.com/gorsel/2017/03/09/thor-ragnarok-6.jpg+thor ragnarok

  1
  «
 • 70
 • »