scrooge

scrooge

üstat
kadirşinas
yazar · 15 Ocak 2016

...

 • 27

  başlık

 • 1591

  entry

 • 34

  geçen ay

 • 18

  bu ay

 • 2

  bugün

 • scrooge

  adamdır.
  hala star wars filmlerine bakıyorsam en büyük etken obi wan ustadır.
  sith'in intikamında, anakin piçini kestikten sonraki "sen benim kardeşimdin, Anakin! Seni sevmiştim." tiradı unutulmazdır. göz doldurur!

  3
 • scrooge

  güce dengeyi getirecek kişidir! pardon o başka bir filmdeydi.
  azor ahai, muhtemelen jon snow olacaktır. o olmalıdır. gerçi gönlümden jaime lannister geçsede tek aday kış tepesinin piçidir.

  kitapta, daenerys targaryen'in ölüler evinde gördüğü imgeler vardı. yanlış hatırlamıyorsam ikinci kitapta geçiyordu. burada dany, bir odaya giriyor ve odada bir adam, kadın ve bebek görüyor. adamın tasviri rheager targaryen ile birebir. rheager, elinde bir arp ile şarkı söylüyor ve karşısındaki kadına bebeği göstererek "o vadedilen prens, buz ve ateşin şarkısı onun!" gibi bir şey söylüyor. rheager'in konuştuğu kişi muhtemelen lyanna stark ve çocukta bizim jon. vaadedilen prensten kasıt kehanetlerde anlatılan azor ahai.

  edit: şimdi aklıma geldi. aemon targaryen, dany ve ejderhaların varlığını öğrenince, sam'e kehanetin yanlış yorumlandığını ve vadedilen prensin daenerys targaryen olduğunu söylemiştir. (valyria dilinde prens kelimesi kadınlar içinde kullanılır, ancak azor ahai hep erkek olarak düşünülmüştür.) tabi ki üstat aemon jon'un gerçek babasını bilmediği için dany'nin son targaryen olduğunu düşünerek bu şekilde düşünmüş olabilir.

  4
 • scrooge

  --- spoiler ---

  efsane bir kadro ile duvarın karşısına geçtiler. hedef ötekilerden birini esir almak. jon snow, jorah mormont, tormund, tazı, beric dondarrion, thoros ve gendry. birbirleri ile tamamen alakasız bir takım. nuh'un gemisi gibi. şüphesiz hepsi sağ salim dönemeyecek. beric dondarrion'un öleceğini düşünüyorum. alevli kılıcı ile kahramanca bir son onu bekliyor!

  ayrıca, diyelim ki ötekilerden bir numuneyi kralın şehrine getirdiler. Benim tanıdığım cersei, ötekiler gerçeğine inansa dahi koltuğunu kaybetmek istemez. taht için gece kralı ile müttefik olmayı bile kabul eder!

  --- spoiler ---

  1
 • scrooge

  buz ve ateşin şarkısı serisinde yer alan karakterler.
  çoğul kullanıyorum çünkü farklı dönemlerde yaşasalarda iki tane aegon targaryen var.

  birincisi game of thrones dizisinde de adını sık sık duyduğumuz fatih aegon. kız kardeşleriyle birlikte devasa ejderhaları ile ejderha kayasından havalanarak yedi krallığı feth edip, kuzey kralına bile diz çöktürmüştür.

  ikincisi ise dizide neden yer almadığını anlayamadığım prens aegon'dur. aegon, rheager targaryen'in öz oğlu. yani, tahttaki hakkı halası daenerys targaryen'den öncedir. yıllarca yargıç Illyrio ve rheager targaryen'in eski dostları tarafından gizlenmiş ve eğitilmiştir. en son ejderhaların annesini görmek için çıktığı meereen yolculuğunda tanıştıkları tyrion'un tavsiyesi üzerine emrine verilen altın mürettebat ile birlikte dorne topraklarına gitme kararı almıştır.

  1
 • scrooge

  beşiktaş, "cüneyt çakır ile görüşmelere başladığını kap'a bildirdi!"
  cüneyt çakır'a mı kızılmalı yoksa kendini yere atan emek hırsızına mı bilmiyorum, ama beşiktaş hakem hataları ile maç almaya kaldığı yerden devam ediyor. sanırım bu yıl geçen yıldan daha da komik penaltılar izleyeceğiz!

 • scrooge

  bir street fighter karakteri. yüzünde maskesi, elinde wolverine'i andıran pençesi ile tellere tırmanan, zıplayan, çevik bir tiplemeydi. nedendir bilinmez vega pek seçilmezdi. bir ryu, ken olamadı ama bir honda ya da dhalsim da değildi. kendi halinde her zaman bir karizması oldu.

  1
 • scrooge

  bir ingiliz kasabası!
  türk'ten çok ingiliz mevcut. çarşısında bir çok karaoke bar var ve saçma sapan müzikler çalıyor. ingiltere'nin serdar ortaç'ını, doğuş'unu felan düşünün. bu adamların şarkıları turistlerin kart sesi ile tüm sokaklarda yankılanıyor. kaçış yok!

  fiyat konusunda şikayet etmeyeceğim, çünkü bodrum'u aratmayacak oranda pahalı yerler olsa da, uygun fiyatta hizmet ve ürün veren yerlerde mevcut. arayan kendine göre bir şeyler bulabilir.

  son olarak ölüdeniz'i özel kılan o doğa harikası lagünden bahsedelim. çok güzel ama çok kalabalık. insan dolu.

  3
 • scrooge

  masaya ne vurduğu ile ilgili, dosta da korku salabilir!

  1
 • scrooge

  geçen yıl oynanan galatasaray beşiktaş süper kupa final maçında çıkan olaylar sonucu galatasaray 'a bir maç seyircisiz oynama cezası vermesine rağmen eleştirilmeyen, ancak konyaspor ve beşiktaş arasındaki 2017 süper kupa final maçı sonrası beşiktaş'a verilen bir maç seyircisiz oynama cezası sonucu topa tutulan kurum.

  pfdk' nın kararlarını saçma buluyorum ama rakibe aynı ceza gelince kafayı kuma gömüp, kendisi aynı cezayı alınca ortalığı yıkan beşiktaş camiasına duyduğum saygınında altını çizmek istiyorum. sanırım beşiktaşlılık duruşu bunu gerektiriyor!

  1
 • scrooge

  kimine çok yakışan, kiminde ise çok kötü duran saç. ortası yok!

 • scrooge

  "seksenlerin sonu doksanların başında çocuk olmak" ve benzeri başlıkları hortlatabilecek şarkı.
  dikkat edin! pandora'nın kutusu bir açıldı mı, bir daha kolay kolay kapanmaz. leblebi tozundan, voltron'a; boyna asılan pelikan silgilerden, he-man'e kadar sürer gider.

  1
 • scrooge

  "bozuk saat bile günde iki kez doğruyu gösterir" sözüne uyan kişi.
  son oynanan süper kupa maçına dair, tff hakkında şöyle bir açıklama yapmış.
  "Passolig diyorsun, olmazsa oynatmam diyorsun, Süper Kupa oynanıyor. Passolig kullanmıyor. Sorumlu Federasyondur."
  aziz efendi bu konuda sonuna kadar haklıdır.

  3
 • scrooge

  Makoto Shinkai'nin, dram, romantizm ve fantastik türlerini harmanlayan 2016 yapımı anime filmi.
  Kimi no Na wa, özellikle japonya'da yoğun ilgi gördü ve yılın en sevilen filmlerinden birisi oldu. işin güzel yanı aynı başarıyı batı pazarında da yakaladı. film çok sayıda övgü aldı ve adeta ödüle boğuldu. Son yılların en iyi animesi olduğunu iddia edenlerden tutunda, (haklı olabilirler) spirited a way ile kıyaslayanlar bile mevcut. (Bu konuda şüpheliyim!)

  Hikaye kısaca, itomori isimli küçük bir kasabada yaşayan Mitsuha adındaki genç bir kızın ve tokyo'da yaşayan taki isimli gencin birbirlerinin bedenlerini değişmeleri ile hayatlarında oluşan tuhaf olayları konu alıyor. Taki, mitsuha ile tanışmak için itomori'ye gitmek isteyince, hikayenin asıl ilgi çekici ve tuhaf yönleri ortaya çıkıyor. Birden kendimizi kafa karıştıran ilginç bir kurgunun içinde buluyoruz.

  Evet, bir kişinin başka bir kişinin vücuduna girmesi ve onun hayatını yaşaması sinemada onlarca kez işlenmiş klişe bir konu. Ama Kimi no Na wa, klişe okyanusunda boğulmadan bu konuyu mükemmel bir şekilde işliyor. Bunun asıl nedeni, mizah ve romantizm unsurlarını tadında sunmasının yanı sıra, zaman paradoksu konusunu ilgi çekici bir şekilde işlemesi yatıyor. donnie darko, kelebek etkisi gibi filmlere selam çakılıyor!

  Filmin en çok konuşulması gereken yanı belkide görselliği. Karakter tasarımları standartın üstünde, ancak arka fon ve mekan tasarımları olağanüstü. Özellikle tokyo çizimlerindeki ince ayrıntı ve itomori'de kullanılan renk paleti şaşırtacak derecede iyi. Hemde çok iyi! Print screen tuşu ile alacağınız herhangi bir kareyi, duvarınıza manzara resmi diye asabilirsiniz. o derece iyi. Görsel yönden son yıllarda izlediğim en iyi çizgi film.

 • scrooge

  grafik tasarım alanında kullanılan vektörel çizim programı. corel, adobe illustratör ile rekabet içerisindedir ve genelde adobeciler tarafından tabelacı programı diye aşağılanır.

 • scrooge

  adamdır.
  dizide, senaristlerin saçma sapan fantezileri yüzünden kızını yaktığını görsekte, kitapta böyle bir saçmalık yaşanmamış ve hatta ölümü sonrası tacının kızına verilmesi talimatında bulunmuştur.
  hatta bırakın kızını yakmayı, melisandre'nin robert baratheon'un gayri meşru oğlu edric 'i yaktığı taktirde taş ejderhaları canlandırabileceğini söylemesine ve ısrarcı olmasına rağmen kendi kanıma zarar vermem diyerek kırmızılı kadını reddetmiştir.

  bu adam güneyli olmasına rağmen, kuzeyi yabani istilasından kurtardı. derin orman kalesini, demir adamlardan aldı ve kuzeye geri verdi. kuzeyi sadist bolton'un eziyetinden kurtarabilmek için, dağ kabilelerini bir araya getirdi. Ama nedense bir türlü sevilemedi. izleyiciler tarafından sevilmediği gibi, westerosta'da sevilemedi.
  buna dair stannis soyle demişti;
  "Robert bir kadehin içine işese, insanlar kadehtekine şarap derdi. Ben onlara berrak ve soğuk su veriyorum ama yüzlerini buruşturup ne kadar tuhaf koktuğunu söylüyorlar."

  2
 • scrooge

  ailesi ile yaşamasına rağmen, azimle yürüyenide vardır!
  https://kotusozluk.com/gorsel/2017/08/05/ailenle-mi-yasiyorsun-1.jpg+ailenle mi yaşıyorsun

 • scrooge

  orta sahaya kalite katabilecek, iyi bir futbolcu. hatta abarttığımı düşünebilirsiniz ama, galatasaray'ın bu yıl en faydalı transferi olacağını düşünüyorum. maliyeti biraz yüksek, kabul ediyorum. ama ndiaye sayesinde selçuk inan denilen yan pas ustası top tepici, yedek kulübesinin müdavimi olacaktır. sırf selçuk'u takımdan uzak tutabilmek adına bile değerli bir transfer.

 • scrooge

  minyonların solo filmini saymazsak serinin üçüncü filmidir. henüz izleme şansım olmadı, ancak bu film hakkında ciddi şüphelerim var. animasyon konusunda, toy story serisi dışında başarılı bir devam filmi hatırlamıyorum. shrek, ice age ve the cars filmleri dâhil olmak üzere, devam filmleri ticari kazanç dışında hiç bir işe yaramadı ve kalite anlamında birinci filmleri mumla arattı. âdeta öncülerinin kötü birer kopyaları gibiydiler.

  Illumination Entertainment firması için despicable me serisi altın yumurtlayan kaz gibi. ilk iki film çok güzeldi ve karakterler çok sevildi. umarım despicable me 3, yukarıda belirttiğim serilerin akibeti ile karşılaşmaz.

 • scrooge

  buz ve ateşin şarkısı serisinde bahsi geçen, oldukça değerli bir çelik.
  valyrian çeliği adı üstünde Valyria'da bulunuyordu. valyria ise yıllar önce kıyameti yaşamış görkemli bir şehir. dolayısıyla bu çelik bir daha dövülemiyor. bu nedenle westeros 'da az sayıda bulunan bu çelik çok degerli. tabi ki valyrian çeliğinin en önemli özelliği yapımında ejderha alevinin kullanılması. yani efsunlu kılıçlardan bahsediyoruz. game of thrones dizisinde, çetinocak'da jon snow, valyrian çeliği kılıcı ile bir ak gezeni yenebilmişti.

  seride en bilinen valyrian çelikleri yaşlı ayı mormont 'un hayatını kurtardığı için jon snow'a hediye ettiği uzun pençe ve ned stark'ın çift el kılıcı olan buz. buz, ned'in infazından sonra eritilerek iki kılıca bölünmüştü. biri kral joffrey'e, diğeri ise jamie lannister'a verilmişti.

  birde valyrian çeliği zaman zaman ejderha camı olarak nitelendirilen obsidyen ile karıştırılıyor. ikiside ak gezenlere karşı silah olarak kullanılsada, bunlar farklı şeyler. obsidyen ile ilgili zamanında şöyle bir entry girmiştim. #3146319 merak eden bakabilir.

  1
  «
 • 80
 • »