umut

 • mor

  1970 yapımı * filmidir.bu film * beş çocuklu bir aile babasıdır.at arabacılığı yapmaktadır ve çok fakirdir.borç içinde yüzer ve sefalet içinde yaşar.bir gün zengin bir adam at arabasına çarpar ve atının birini öldürür.karakola düşer ancak polis zenginden yanadır.atı öldüğü için artık çalışamaz.daha önceleri yanlarında çalıştığı ağaların borç almak için kapılarını çalar.ancak bundan da bir sonuç elde edemez.bir gün alacaklılar sonunda kapıya dayanır ve elinde son kalan atı ve arabasına el koyarlar.çaresizliğin gittikçe arttığını hisseden cabbar define macerası peşinde koşan arkadaşı hasan'a * inanır ve define arayaşına çıkar.''umut''diye çıkılan yolculuk hüsranla sonuçlanır.çözümlemesine geçecek olursak;

  yılmaz güney'in politik duruşu bu filminede epeyce bir yansımış durumda.ufak detaylar aslında filmin ana yapısını oluşturmaktadır.güney bu filminde aslında çocukluğunda iyice gözlemlediği kendi ailesini anlatmaktadır.çorak toprakların*ortasında sefalet bir yaşam ve beş çocuk...işte güney'in ailesi.7 çocuklu fakir bir ailenin oğluydu güney'de.çocukken babasının define sevdası içine düşmesinin perdedeki iz düşümü aslında bu film.ve yine kendi yaşantısında bir çok iz taşıyor.güney bu filminde de silahını elinden bir türlü bırakamıyor.*polislerden ve karakollardan yakası kurtulmuyor.yine halkının yanında ve sistem eleştiriyor.çok zengin insanların kapısını çalıyor ancak onlar umursamıyor.kendi yaşadığı yere dönüyor ve herkes sefalet içinde.orta sınıf kavramının yokluğunu iyice gözlerimize sokuyor.mekanlar yine çocukluğunda bayılarak izlediği western filmlerini anımsatıyor.yolda yürürken sinemaların afişlerine bakmdan da edemiyor.yine sinema aşkını bir şekilde yansıtıyor bizlere.at arabalarını belediye kaldırmak istiyor onlarla birlikte halkın yanında yine eylemini yapıyor.kısacası yine yılmaz güney, yine politik sinema...karşı duruşları,direnişleri,türkiye gerçeği için izlenmeye değer bir başyapıt...

  güney bu filminde ayrıca yeni gerçekçilik yaklaşımınıda ''kör göze parmak''şekilnde anlatıyor.victoria de sica'nın bisiklet hırsızlarından etkilenmiştir.aynı yeni gerçekçi yaklaşımı sergiler.konuları benzer olan bu iki filmin sonuçları birebirdir.bir sonuç yoktur ve umutsuzluk vardır.umut'ta da devamlı gösterilen bisikletler aslında de sica'ya güzel göndermeler yapmakta ve etkilenildiğine işaret etmektedir.

  3
 • antikaman

  umut her gün yenilsen de hayata 1-0 mağlup başlayanlardan da olsan yarının çok şeyi değiştireceğine inanarak o yastığı başını koymaktır. her şey sana karşıymış gibi görünse de sabretmeyi bilip kendine güvenmektir. artık bittiğini dibe vurduğunu düşündüğün bir anda son bir gayretle kalkıp bazen yaşadığın hayata sövüp yıkılmadım umudumu kaybetmedim demektir bazense kalktıktan sonra etrafına bakıp ufak bir tebessümle yoluna devam etmektir. umut aslında yaşamdır yeni doğan her bebek bir umuttur hayatını kaybeden her insan bir umuttur insanlar ölmez bedenleri ölür ama umudunu kaybettiği gün bedeninin yanına ruhu da gömülür. o yüzden yaşadığınız sürece asıl umut sizsiniz yeter ki bunu görmek isteyin..fuat kütük..

  2
 • north

  her seferinde hançerlense de kendi küllerinden yeniden doğan şey. bi nevi zümrüd-ü ankadır umut. fakirin ekmeği, insanın yaşam adına en büyük desteğidir. lakin bakınızda da derin bi şekilde belirtildiği üzre şemsiyedir aslında.


  (bkz: göte giren şemsiye açılmaz)

  3
 • kasimpati

  her defasında aranan ama kıymeti bilinmeyen, çabucak tüketilen hayatın bize karşılıksız verdiği en güzel nimet. 'umutta '-mut' varsa, 'umutsuzlukta' da umut vardır. diyerek umudu anlatmış cemal süreya.

  1
 • bisnev

  bir cahit külebi şiiri.

  yorgunsun uzaklardan gelmişsin
  yitirmişsin ne varsa birer birer.
  bir sağlık,bir sevinç,bir umut
  onlar da nerdeyse gitti, gider.

  dost bildiğin insanların yüzleri
  aynalar gibi kapkara.
  suyu mu çekilmiş bulutların
  dönmüşsün kuruyan ırmaklara.

  taşlara düşen saat gibi
  ne artı ne eksi.
  bir sağlık, bir sevinç,
  bir umut hikaye hepsi...

  1
 • galadirel

  kalbini öldürmediğinin en büyük kanıtıdır umut.bazen bir hayale sımsıkı bağlanmak bazen de dua etmektir tanrıya.

  ve * *tan umut, ayşe'nin doğumuyla biter.

  1
 • bortubocek

  umudun yaşamı güzelleştirdiğini söylerler,yalan.umut düş kırıklığı yaratmaktan,gereksiz yere acı çekmemizi sağlamaktan başka bir işe yaramaz.insana gereken yalnızca gerçektir:basit,yalın ve kaba gerçek.

  akıl vermeyi sevmem ama bu kez kendi deneyleriyle öğrenmiş bir adam olarak,gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim:''bize gereken gerçektir,hayalden,rüyadan,büyüden arınmış gerçek.içinize işleyen bakışlara kanmayın,hiçbir bakış masum değildir;buna çocuklarınkide dahil.tatlı sözlere inanmayın;yalansız söz olmaz..şarkılara,şiirlere,romanlara,filmlere kulak asmayın;onlar olanları değil ollması gerekenleri söyler.çiçeklerin narin güzelliğ,günbatımının lezzetli kederi,gökyüzünde usulca kayan akbulutlar,denizlerin menevişli kıpırtısı,toprağı yemyeşil bir buğu gibi kaplayan agaçların sevinç veren görüntüsü yüreğinizi yumuşatmasın,

  onlar volkan,deprem,fırtına,sel gibi büyük felaketleri gizlemek için yaratılmıştır.içinizi kararttığım için üzgünüm ama ne yazık ki durum budur.''

  not:ahmet ümit'in kukla adlı kitabının yedinci bölümünden alıntıdır.

  2
 • birarkadasabakacaktim

  soyadı "çetin" olan günümüz suskun şairlerinden birisi. annemden hüzün genleri adlı kitabıyla kocaeli üniversitesi şiir ödülünü almışlığı vardır. keder şairidir. dikkatli okumak gerek.

  1
 • mikeamca

  2009'un şubatın da gösterime girmiş ve izleyenleri hıçkırıklara boğmuş bir murat aslan filmi. murat aslan bu filmi hem yazmış hem yönetmiştir. babam ve oğlum gibi bir film'den sonra bu film de izleyenlerine, baba ve oğul bağının ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.

  cover

  --spoiler--

  umut, yurtdışında hapis yatan yılmaz'ın yıllar sonra vatanına dönmesiyle şarköy'de başlayan ve istanbul'da devam eden olaylar zincirini konu ediyor. köyüne varan yılmaz'ın hasret kaldığı yuvası paramparça olmuş, bebekliğinden beri görmediği altı yaşındaki oğlu umut ise kendisine yabancılaşmıştır. üstelik kader henüz en büyük oyununu oynamamıştır. yılmaz umut'la yeniden yakınlaşırken bu kez oğlunu tümüyle yitirme tehlikesiyle karşı karşıya gelir. umut ile çıktığı zorlu macerası yılmaz'ı çocukluktan beri görmediği eski bir arkadaş, bir otelin veteran sakinleri ve karşılık veremediği bir aşk ile buluşturur.

  umut'u kurtarmak için çareler azaldıkça yılmaz kaderle işbirliğine girer ve kendini akıl almaz bir can pazarlığının içinde bulur. umulmadık bir şekilde karşısına çıkan bir teklif, yılmaz'ı verebileceği en kritik kararla yüz yüze getiririr. şimdi yüreğini ortaya koyup karşılığında oğluna geleceğin yolunu açabilecektir. ancak bu dar geçitte yılmaz'a yer yoktur.

  --spoiler--

  5
 • water nymph

  her umut dert ile çare arasındadır.

  2
 • radyosyonlu

  murat aslanı gözümde şahlandıran filmdir. artık bu saatten sonra hiç bir filmini kaçırmam bu adamın.

 • portobello cadisi

  fakirin ekmeği.

  6
 • caramio

  her zaman 'bir yol' bulacağına inanmaktır.

  1
 • voice of the soul

  yapma çiçek gibidir umut; ölümsüz görünür, yaşamaz aslında.

  1
 • dmnrzv

  fakirin ekmeğidir. şükür ki fakir değilim lan ne yapardım yoksa? en nefret ettiğim şey bu umut. bekle bekle gelmesin mınakoyim ne anladım ben bu işten? artık kendisini beslemiyorum, azat ettim.

  1
 • sucukekmek

  kimin umuda ihtiyacı yoktu ki sürekli sürüklendiğimiz "umut kaybı" hayatında.

  1
 • gregor samsa

  "dünya döndükçe
  umut, fakirin ekmeği

  ye mehmet ye
  ye mehmet ye!..."

  orhon murat arıburnu

  2
 • smilenowcrylater

  chatroulette de am göreceğim diye çeşitli ebatlarda penis görmeye katlanmaktır umut..

  bir başka umut dünyası yelpazesi için;

  (bkz: omegle)

  1
 • frida

  umut mutluluktan alınmış bir miktar borçtur -alıntı-

 • sondaj

  konusu:
  yurtdışında hapis yatan yılmaz, köyüne döndüğünde yuvası paramparça olmuş, bebekliğinden beri görmediği altı yaşındaki oğlu umut kendisine yabancılaşmıştır. yılmaz, bu kez oğlunu tümüyle yitirme tehlikesiyle karşı karşıya gelir. umut'u kurtarmak için kendini bir can pazarlığının içinde bulur. karşısına çıkan bir teklif, onu en kritik kararla yüz yüze getiririr. şimdi yüreğini ortaya koyup karşılığında oğluna geleceğin yolunu açabilecektir.

 • denizim

  umut veya ümit bir kimsenin kişisel yaşamındaki olay ve durumlarla ilgili olumlu sonuçlar çıkabileceği ihtimaline dair duygusal inanc.

  umut farklı yönlerden farklı kullanımlara sahip olabilir. örneğin bazı dinlerde umut bir erdemdir ve tersi yani umutsuzluk tanrı'ya (veya tanrılara) karşı bir isyan olarak tanımlanabilir. bu dinlere islam ve hıristiyanlık örnek olarak verilebilir. bu dinlerde inanç ile umut birliktedir ve her zaman ahirete dair umut edilmesi gerekir. kişi hiçbir zaman tanrı'dan umudunu kesmemelidir.

  mitolojilerde umut kavramı farklı hikayelerle açıklanmıştır. çoğu mitolojide umut belirli bir tanrı veya tanrıça ile özdeşleştirilmiştir. örneğin, yunan mitolojisinde umut kavramı elpis olarak vücut bulmuştur yani elpis umudun tecessümüdür. pandora, pandora'nın kutusunu açtığında tüm kötülükler uçup gitmiştir - bir şey dışında: umut. mitte insanlığın umutsuzluk içinde sonsuza kadar kalmaması pandora'nın kutudaki umudu bir süre sonra çıkarması ile başarılmıştır. roma mitolojisinde ise umut son tanrıça olan spes'tir; ultima dea, derler.

  1
 • siyahdeniz

  insanların hayatını devam ettirme nedeni. kaybetmenin bedeli her şeyden büyüktür.

 • destina

  umut dim dik ayakta.!

 • gozlerim sigmiyor yuzume

  "umud...
  benim beslediğim. beni besleyor sandığım".**

  1
 • guneslenen yarasa

  ingilizce (bkz: hope)