veda

 • monalisa

  (bkz: veda busesi)

 • anjelika

  veda - bir atatürk filmi.
  ölüme meydan okuyan bir kuşağın hikayesi olarak adlandırıyor kendini. yazan-yöneten zülfü livaneli. film 26 şubat 2010 tarihinde vizyona girecek. fragman ve film hakkında daha fazla bilgi için www.vedafilm.com/

 • juliet

  ayşe kulin kitabıdır, veda 'esir şehirde bir konak'. kitap ayşe kulin'in kendi anneannesinin doğduğu ve yaşadığı evi, annesinin dedesini falan anlatır. velhasıl cok da güzel bir osmanlı romanıdır, okunasıdır.


  --alinti--
  ayşe kulin, osmanlı imparatorluğunun son günlerinde, işgal altındaki istanbulda bir konakta yaşananları anlatıyor bu kez. son maliye nazırı ve ailesi aracılığıyla o dönemin resmini çizen veda, çökmekte olan bir tarih ile yeni bir gelecek arayan milliciler arasında sıkışan o dönem osmanlı aydınının da öyküsünü dile getiriyor. ayşe kulinin her zamanki ustalıklı ve sürükleyici üslubu ile okurlarının elinden bırakamayacakları bir kitap bu. günümüz türk edebiyatında neredeyse eşsiz olan, biyografik veriler ile roman tekniğini birleştirmekteki ustalığını bir kez daha sergileyen kulin, bu kez bir istanbul öyküsü bir imparatorluk tarihini birlikte ele alıyor.


  --alinti`--

  3
 • magicalbronze

  zülfü livaneli'nin yazıp yönettiği, atatürk'ün yaveri salih bozok'un anılarından derlenmiş film. merakla beklemekteyiz.

 • soli deo gloria

  26 şubat'ta vizyona girecek olan zülfü livaneli filmi. fragmanı bile harika olmuş, film de şukela olmuş demektir. heyecanla bekliyoruz.

 • dilsiz yazar

  bir ayşe kulin romanı.

  uzun süre elif şafak okudukdan sonra dilini çok basit buldum.hatta bu basitliği bir adım öteye götürüp,''bu bilgiler bende olsam bende yazarım lan bunu'' deme noktasına da geldim.velhasıl içeriği incelersek;o dönemin koşullarını ve halkın o dönemki hükümete bakış açısını iyi anlayabilmek açısından okunmasında bir sakınca görmüyorum...

  1
 • apple

  bugün sinemalara çıkan film. merak konusu.

 • apple

  ekşi sözlük yazarlarının bazı yönleriyle haklı fakat bu kadar boktan bir ülkede yapılanlara göre iyi bir yerde olması gereken bu filme bu kadar olumsuz eleştirisini anlayamadım. mustafa filmini tarafsız izleyememiş atatürkçü kitlenin bir de bu filmi izlemesi gerek, islamcı kesim de izlesin ki görsün mustafa kemal'in büyüklüğünü. atatürk'ün 1000000'da 1'i adam etmeyecek pezevenklere gösterdiği saygıyı atatürk'e göstermeleri için. atatürkçü değilim fakat din sömürücülerine saygı gösterenlere saygım yok. atatürk *yoktan var etmiştir. o pezevenkler ise var olanı yok etmiştir. herneyse fazla konuştum.

  ---spoiler---
  bazı çekim hataları var. örneğin fikriye'nin kendini vurma sahnesinde görünen kaldırımın o dönemle alakası olduğunu sanmıyorum. bunun yanı sıra yapmacık sahneler söz konusu, doğallıkta sıkıntı var. ölüm betimlemesi bu kadar güzel mi yapılır, tebrik ederim tekrar sayın livaneli.
  ---spoiler---

  spoiler vermek zor, hepimiz biliyoruz az çok atatürk'ün hayatını. fakat izlenmeli, mustafa belgesel olan bir filmdi, çok güzeldi. bu film sanatsal yönü ağır basan anı filmi. beğendim.

 • kayra

  zülfü livaneli'nin yönetmenliğini yaptığı dördüncü filminin adıdır. milos forman'ın amadeus filminde, mozart'ı anlatmak için sailieri'nin anılarından yola çıkması gibi öznel bir bakış açısıyla anlatılan bu film, yönetmenine göre; sadece atatürk filmi değil, dostluk filmidir.

  atatürk'e hakaret etmenin neredeyse moda haline geldiği günümüzde, hayranlık uyandıran bu lider, klişelerden uzak, tabulaştırmadan, insan ve en önemlisi bir dost olarak anlatılmıştır.salih bozok'un oğluna yazdığı mektup ekseninde başlayan ve devam eden etkileyici ve başarılı bir filmdir.

  1
 • soli deo gloria

  zülfü livaneli'nin yönetmenliğini yaptığı etkileyici ve oldukça başarılı film. müzikleri de bir o kadar güzel olmuş. izlenesi izlettirilesi filmlerden biridir.

 • al dedi git dedi

  (bkz: veda filmi)

 • start wearing purple

  can dündarın mustafa kemal ile ilgili çektiği filmden sonra işte film budur diye bağıran yapıt. sadece olumsuz ya da sadece olumlu değil gerçekçi bir yaklaşımla anlatılmış olaylar. gerçekten etkileyici bir film. balkanlardan göç eden annesini aylarca aradıktan sonra bulduğu sahne çok çarpıcıydı, o zamanın koşullarından güzel bir alıntıydı. zülfü livaneliyi takdir etmek gerekir.

  edit: can yücel yazmışım kusura bakmayın.

  1
 • saykotikdisordirs

  izlenmesi gerek filmdir.

 • evremm

  atatürk'ün zekası,askeri dehasından daha çok insancıl yönüne,duygusal taraflarına dem vuran,kim ne derse desin şimdiye kadar yapılan atatürk konulu filmlerin hepsinden daha üstün olan başarılı film.

 • pai

  az önce izleyip geldiğim ve çok tadında bulduğum film. abartısız ve sakin, izlemenizi tavsiye ederim.

 • asdfghit

  kesinlikle iğrenç bi film. bi kere filmde duygu yok. atatürk sadece askeri dehası olan saçma sapan bir adam olarak gösterilmiş,latife acımasız, fikriye ve salih bozoksa aciz. film benim sevdiğim atatürke çok ters. mustafa filminde atatürkü gerçekten bi insan olarak görmüştüm ve çok sevmiştim ama bu film beni soğuttu. sevimsiz, hiç bi akıcılığı olmayan sanattan yoksun bi film. iki tane iyi sahne dışında filmin hiç bir etkiliyiciliği yok filmi izlenebilir kılan tek şey 3 kadının oyunculuğu. neyse ben söyliyim eğer atatürkü zaten tanıyan ve seven biriyseniz mustafayı izliyin bu filme basar.

 • hayyam

  şimdi sen gidiyorsu ya......
  neyse bişey bulamadım hadi siktirgit demenin terim haline gelmiş şekli şemali.

  1
 • mutlu

  son buruk gülümsemedir veda.

  2
 • perceneige

  eski hint kültürünün kutsal yazıları; dinsel metinler ve bunlarla ilgili açıklamalar.

  1
 • shut the fuck up

  bir deniz arcak parçası.

  (bkz: bu mal severdi deniz arcak)

  (bkz: siktir ol git kalbimden)

  (bkz: allah belanı versin ibne)

 • blackred

  vedat ile eda adlı çiftin çocuklarının olması durumunda çocuğun muhtemel ismi.

 • assenzio

  aşk-ı memnu // *

  edit: 21.00'daymış...

  1
 • itinteki

  kıza "biz genç kızları önce kendisine aşık edip sonra sıradaki lütfen,kapı açık..."diyen kişin sesli ve bakışlı vedasıdır

 • elmakurdu

  toygar ışıklı şarkısıdır. 'yıllanmış aşklara hayata, mağlubum, derin sevdalara, büyük ihtiraslara, mağlup. ben hayatın mağlubuyum, derin sevdaları beceremedim mağlubum.' diyerek sizi sizden alcak olan şarkıdır aynı zamanda.

 • sunshine

  kısa bir sürede koca hayatı anlatmaya çalışan atatürk filmi.keşke daha kısa bi zaman aralığı alsaydı denilir ama zülfü livaneli'nindir güzeldir.