ya dünya başka bir hayatın cehennemiyse

 • dmnrzv

  Yanmanın ne demek olduğunu pek bilmeyen liseliler bu soruyu çok soruyor.

  Aynen canım cehennem evet.

  2
 • tenchu

  günahımız neydi mk

  1
 • fuckyourfeelings

  aldous huxley aforizmalrından yaşanılan acıları dayanağını en iyi açıklayanlardan birisidir. devam niteliğinde ki ‘insanlar uykudadırlar, öldükleri zaman uyanırlar’ ve ‘Doğası gereği her vücut bulmuş ruh yalnız olarak acı çekmeye ve zevk almaya mahkumdur.’ cümleleri ile devamlılığını getirerek artefakt ‘in kurgulanmış gerçekliliğini cehennem ile oluşturmuştur. bu oluşum belki de sadece evren üzerinden değildi ve belki de cehennemimiz de kurgulanmıştı ve bu kurguya her gün kendimiz yön veriyoruz. philip k. dick’in söylediği gibi: "belki de Artefaktın kurgulanmış dünyası şeytani değildir, artefaktın kendisi de kötü değildir. Ancak artefakt insafsızlık derecesinde yönlendiricidir ve aynı zamanda da mekaniktir. Ondan medet umulamaz. iç yüzünü anlayamadığı amaçların gerçekleşmesi için görevini yerine getirmektedir. Bu modelde ızdırap iki kaynaktan beslenir:

  1.kurgulanmış gerçekliğin ve artefaktın duygudan uzak nedensellik kuralının işlediği düşünce içermeyen mekanik yapısı;

  2.hem makrokozmos hem de insan mikrokozmosunda yer alan ve Yeni Ahit’in deyişiyle (evrenin doğum sancıları) şeklindedir."

  yaşanılan ya da yaşadığımıza inandığımız durumu tanımlamak belki de sadece bize bağlıdır. kurgulanıp yaşanılan bir dünya ya da cehennem olup olmaması gibi.

  7