yuhanna

 • intangible

  ukdeyi veren: bilirkisi
  notu: " ?"

  muhtemelen rihanna'nın mozambik'te yaşayan, ilkokulu beraber okuduğu kardeşidir. farklı bilgisi olan varsa yardım bekleniyor.

 • fasistsirin

  yeni ahitin 4 bölümünden sonuncusu. bir kanonik incil.

  havari yuhanna tarafından yazılmıştır. m.s. 90'lı yıllarda yazıldığı tahmin edilmektedir. vaftizci yahya'nın dini faaliyetlerinden, isa'nın göğe yükselişine kadar olan zaman aralığını kapsar.

  yeni ahiti oluşturan incillerden 4.südür.

  ukde: bilirkisi

  3
 • rakohammas

  yuh'un bir üst modeli.*(abkz: mu?)
  (bkz: oha)
  (bkz: ohannes)

  2
 • burda

  kelime anlamı sevgili, sevilen demektir. yuhanna 12 havariden en genç olanıdır, balıkçılık yaparak geçimini sağlamıştır. efesde öldüğü bilinmektedir.
  yazdığı incile yuhanna incili denir, yahya peygamberin dini faaliyetlerinden, isa'nın göğe yükselişine kadar olan zaman aralığını anlatır.

  2
 • utkujack

  aziz yuhanna vahiy

 • seedofcorruption

  isa'nın havarisi. kardeşleri büyük yakup ve petrus ile birlikte isa'nın ilk tilmizlerinden sayılır.
  havari yuhanna, isa'nın görevlisi olmadan önce büyük bir ihtimalle vaftizci yahya'nın tilmiziydi. kilise geleneği, dördüncü incil'i, yuhanna'nın mektubuadını taşıyan üç katolik mektubu ve yeni ahit'in vahiy bölümünü ona mâleder. fakat, ne bu yazılardan herhangi birinin havari yuhanna'ya ait olduğu, ne de dördüncü incil'de geçen "sevgili şakirt" deyiminden onun anlaşılması gerektiği kesin sayılabilir.
  havari yuhanna'nın yaşamına gelince, bu mevzubahisde geleneğin anlattıklarında gerçek tarihin payıyla efsanenin payını ayırmak güçtür. eski yazarlara göre yuhanna, anadolu'ya hıristiyanlığı yaymış ve sonra domitianus döneminde patmos adasına sürgün edilmiş ve uzun ömrünü traianus döneminde efes'te tamamlamıştır.

  2