yurtdışında ikinci sınıf vatandaş olacağım korkusu

 • adetadonjuan

  beynimizi yiyip duran ve algımızı kapatan bir klişe. daha ötesi değil.

  yurtdışına doktoraya gideceğimi söylediğimde bana bu cümleyi kuran, ve "aman bizden destek almadan gitme" diyen enstitü müdürü, üç aylık bir araştırma için yurtdışı masraflarımı karşılayacak ve tarafıma yatırılması gereken ücreti gasp edilmeye çalışılan projenin altına imza atan ve bu katakulli de doğrudan rol oynayan bir kişi idi.
  bu insanlar yurtdışına gitmenizi istemezler. bunun sebeplerinin bir kısmı şöyledir:
  "- türk insanı beceriklidir. kendi krallıklarında becerikli köleler isterler.
  - ego tatmini. zevk alırlar mutsuzluğunuzdan.
  -bu bok çukurunda yalnız kalmaktan korkarlar, siz olmazsanız burası gerçekten yaşanmaz bir hale gelir çünkü.
  - gerektiğinde övgü aygıtı olarak kullanırlar sizi, emeğinizden geçinirler, havanızı atarlar sizin ağzınz kokarken.
  -olur da giderseniz, örnek olursunuz."

  türkiyede sizler - yani işini düzgün yapmaya çalışan, güzel bir dünya düşleyen ahlaklı ve doğru dürüst insanlar- birinci sınıf vatandaş falan değilsiniz.

  ve işin gerçeği şu ki, yurtdışında ikinci hatta üçüncü sınıf vatandaş olmak, türkiyede bulunduğunuz konunmdan çok daha olumludur, onurludur, huzurludur.

  türkiyede oruç tutmadığınız için dayak yiyebilirsiniz. türkiyede yere izmarit atmaya çekinirken soyulabilirsiniz. türkiyede aşık aşık gezerken yanınızdaki kadın taciz edilebilir. türkiyede çocuğunuzu yolladığınız okulda din kisvesi altında taciz ve tecavüle karşılaşabilirsiniz. türkiyede sosyal çevreniz itibariyle, psikolojiniz falan kalmaz, insanlığa inancınızı yitirirsiniz. türkiyede haftalık market alışverişini yaparken bile soyulursun, o kadar ki o ikinci sınıf vatandaş olacaksın dedikleri ülkelerde herkes gibi sen de markette bir ürünün değerini ve ürüne ödediğin vergiyi ayrı ayrı görürsün.

  daha da çok sayarım.
  birinci sınıf vatandaşlık mı?

  ulan ahlaklı olmak ezilme nedeni, yemişim öyle birinci sınıf vatandaşlığı.

 • goliath of gath

  hayır ne bekliyorsun ? burada aldığın üçüncü sınıf eğitim ve bir işte profesyonelleşmeni engelleyip, 5 tane iş yapmanı isteyen iş yerlerinde uzmanlaştığından ötürü ne bekliyorsun ? tabi ikinci sınıftan başlayacaksın. hatta belki üç olacaksın. o süreden sonra sınıfın değil, uydu anteninin yönü ve çeken tek türk televizyonunun trt olduğu gerçeğiyle avunacak ve mutlu olacaksın.

  2