zona

 • punchup

  latince; bölge, çevre.

 • nickimi kaybettim hukumsuzdur

  bir cengiz hakkı zariç şiiri.

  "unutulmuş doğum günlerinden bilinmezliğine ölümün
  bir yanardağ patlamasıdır içerde zona

  zona

  uysal bir ormanın uğultusunda kaybedilmiş
  patikayı kim arar
  herhangi bir mevsimin sonuna doğru
  kim özler ilk şiirlerini
  baş dönmesi, karmaşa bir de kör olma isteği
  zona; sırtımda taşıdığım bıçak izleri sıkıntımın

  karşı kıyıdan gelen ışık seslerinin içindeki gizin tılsımı
  uzaktan görülene olan kemirgen merak,
  nereye dökülür ırmaklar
  kim koydu bu ömrü müziksiz bu kentin kupkuru yerine
  zona; göğsümün duvarına asılı yaraları sıkıntımın

  yine deniz çekilmesi boğazımda, çaresizliğimin armağanı
  rıhtımlar, yokolmak için gitmenin sağanaklı duldaları
  avlulardan yükselen kuşların ürküttüğü yaprakları serinliğin
  zona; ürpertili uçuk izleri sıkıntımın

  şehvetli bir kadının tanrısı ve imzasız mektupları
  sokaktan gelen ayak sesleri ve kokuları ıslak çiçeklerin
  bakmayan, dokunmayan, sevişmeyen yalnızlığım benim
  zona; okşayamadığım yara izleri sıkıntımın

  bağırmaktan başka dil bilmeyen tiranlar
  reklamlardan aşırılmış çok sevimli gülüşler
  yapaylık, adına ben'ini sormayanlar
  zona; sustukça çoğalan kabuksuz yaraları sıkıntımın

  günün ilk dakikalarında dikilen bir fidan gibi
  bir ege türküsüyle yan yana olmak gibi
  bir intihar girişiminden sonraki ilk duyuş gibi
  bir çift dudağın dokunuşuyla iyileşir kimi yaralar

  hatta zona !.."

  1
 • chicqo

  göğüs veya gövdede ya da yüzde ve gözde, çoğunlukla yalnız bir tarafta olmak üzere görülen ve sinirler boyunca yakıcı ağrılara, zona veya herpes zoster denir.

  hastalık başladıktan birkaç gün sonra ağrıların olduğu yerde, bir kırmızılık ve ortasında içi su dolu küçük kabarcıklar görülür. bu belirtiler bir hafta kadar devam eder.

 • valeryan

  halk dilinde gece yanığı olarak bilinen hastalık sinir köklerinde olusmakta. yasayan biri olarak cok sancılı bi hastalık oldugunu belirtmek isterim. öss dönemimde en alt kaburgamın agrımasıyla bişiler olacaıgını hissetmiştim. ardından kasınmaya basladı. en sonunda gece bi anda yanmalar oldu.sanki etinizi kesiolarmıs gibi.ertesi sabah doktora gittim.yaşlılarda daha cok gözüktügünü ifade etti.zonaya yakalanmamın nedeni stresli bi dönem yasamam ve b12 eksikliğiydi.b12 takvie ve antibiyotiklerle 2 günde geçti.belirtileri hissettigim anda doktora gidip ilaclarımı kullansaydım gece o yanmalara katlanmak zorunda kalmayacaktım. ayrıca o su ciceği görünümlü kızarıklar olmayacaktı.leke kalır mı diye korkmustum ancak virüslerin ele gecirdiği o bölgemi kasımadıgım ve kabarcıklar da cok fazla olmağı için leke kalmadı.
  social msg: erken teşhis hayat kurtarır.

  1
 • chicqo

  zoster kelimesi yıllar boyu vücudu saran döküntüleri tarif etmek için kullanılmıştır. hastalığı tarif etmek için birçok, renkli terim kullanılmıştır; norveçliler cehennemden güller kemeri, danimarkalılar cehennem ateşi olarak isimlendirmişlerdir. çok ağrılı bir hastalık olduğu için bu isimler son derece uygundur… başlıca nedenleri
  zona ile suçiçeğinde, etkenin aynı virüs varicella zoster olmasına karşın, iki hastalık birbirinden farklıdır. zona genellikle orta yaşın üstündeki insanlarda görülür. suçiçeği geçirildikten sonra konak sinir hücrelerinde bekleyen virüsün yeniden aktive olması ile ortaya çıkmaktadır.

  belirtileri nelerdir?
  en çok hissedilen belirti ağrıdır. ağrı genelde kuşak şeklinde belirli bir hat üzerinde kendini gösterir. ilk belirti genellikle deride bir ya da daha fazla dermatoma uyan bölgede çok şiddetli ağrı veya uyuşma hissinin duyulmasıdır. bu ağrı yedi gün devam eder. ağrı geçtikten sonra daha yoğun bir biçimde geri dönebilir; arka planda sürekli bir rahatsızlık vardır ve buna bıçak saplanması tarzında daha kısa süreli ama daha şiddetli ağrılar eşlik edebilir.

 • fg2a410

  sinir uçlarının iltihaplanması ile çıkan bölgede inanılmaz bir kaşıntı hali yaratan ve geçtiği zaman muhakkak iz bırakan bir hastalıktır.

  1
 • levye

  suçlusu herpes.

 • astrozz

  insan vücudunda yıllarca gizlenen, bağışıklık sisteminin zayıflamasını fırsat bilerek korkunç ağrılar eşliğinde kendini gösteren hastalıktır. su çiçeği geçirmiş kişilerde, virüsün atılamayıp saklanması sonucu görülürmüş.hastalığın virüsü yok edecek kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, sadece tekrar uyumasını sağlayacak tedavileri vardır. sistem zayıfladığı an yine uyanacaktır.

  küçüklüğümden beri sağ gözümün yanında çıkar belirsiz aralıklarla, beni kıvrandırır, sokağa çıkamaz hale getirir, hatta başımı oynatacak gücümü bile alır. doktorların verdiği ilaçlarla o yara iyileşir, ama sonra tekrar çıkar aynı yerde.bir de göze yakın çıkması durumunda kalıcı körlüğe sebep olabilirmiş, öyle de tehlikeli bir şey. ama kör olmadım şimdiye kadar çok şükür.

  1
 • homo anatolius

  çocukluk döneminde suçiçeği hastalığını geçiren kişilerde, suçiçeği hastalığına sebep olan virüs hastalık geçtikten sonra vücutta kalmaya devam etmekte olduğundan, bu kişilerin vücut direnci düştüğü zaman bu virüs aktif hale gelerek zona hastalığını meydana getirir.

  suçiçeği hastalığı sonrası virüs bazı sinir içlerine yerleşerek orada uyur ve hastanın sağlık durumunu olumsuz etkileyecek bir soruna yol açmaz. ancak kişinin vücut direnci düştüğünde, yoğun strese maruz kaldığında ya da herhangi bir kaza geçirdiğinde işte bu uyuyan virüs uyanmakta ve bulunduğu sinir bölgelerinde çoğalıp yayılma başlamaktadır. zonanın meydana gelmesindeki asıl sebep budur.

  zonanın belirtileri

  ağrı ve cilt döküntüsü ile seyir eden bir hastalık olan zona, yorgunluk, uykusuzluk, dengesiz beslenme, aşırı kilo kaybı, stres,alınan bazı ilaçlar, kanser gibi hastalıklar neticesinde vücut direncinin düşmesinden kaynaklı olarak görülen bir hastalıktır. zona yalnızca sinir bulunan bölgelerde husule gelen bir sorundur. bu sorun daha çok yaşı 50′nin üzerinde olanlarda, yaşlı kişilerde ve ciddi hastalığı bulunan kişilerde ağır bir şekilde seyir etmektedir. ağrı ve deri döküntüsü zona belirtileri olmaktadır.

  zona hastalığının belirtileri yüz, saçlı deri, gövde, kol ve bacaklar gibi vücudun mütenevvi bölgelerinde bulunan sinirleri tutmaktadır. bu bölgelerin yanı sıra zona göğüs bölgesinde de meydana gelir.

  zonanın belirtisi olan ağrı bu bölgelerde yanma, zonklama, batma, bıçak saplanması, karıncalanma, uyuşma şeklinde hissedilir. derideki kızarıklık ve döküntüler zamanla yerini su kabarcıklarına bırakır ve bu su kabarcıkları 3-4 hafta içinde kuruyup kabuklaşır ve hastalık geçer.

  1
 • apartman yengesinin sevgilisi

  Yıllar önce ilkokulda saatimi çaldırdığım zaman bir kere geçirdiğim sonrasında dünya görüşümün oturup çarpmaya gelen göktaşının şerefine diyecek moda girdiğim için bir daha zerre yanımdan geçmeyen hastalık.

  1
 • eru

  Doktora gidin internetten çare aramayın. (tecrübe konuşuyor)

  varisella nam-ı diğer su çiçeği geçiren kişilerde bu zıkkıma sebep olan varisella zoster virüsünün sinir köklerine yerleşmesi sonucu vücudun üzerinde su toplayan kabarıklıklar ve kızarıklıklar ve kaşıntı şeklinde ortaya çıkıyor.
  Su çiçeği geçiren kişilerin toplamda %10'una yakında görülmektedir.

  *****Şimdi bu hastalıktan şüpheleniyorsanız ya da internetten tedavi arama niyetindeyseniz kesinlikle google görsellerden uzak durunuz ve bir doktora gidiniz.*****

  Bağışıklı sisteminiz zayıfladığında bir anda ortaya fırlar. Vücudunuzun ya sağ kısmında ya da sol kısmında görülür. Örneğin vücudunuzun sol kısmında ortaya çıktı ise ebediyete kadar hep sol kısımda çıkacaktır. Eğer ilerlerse hiç tatmadığınız ağrılara sebep olabiliyor.

  *****Şimdi bu hastalıktan şüpheleniyorsanız ya da internetten tedavi arama niyetindeyseniz kesinlikle google görsellerden uzak durunuz ve bir doktora gidiniz.*****

  Çünkü orada göreceğiniz fotoğraflar bu hastalığın ya farklı varyasyonları ya da çok çok ileri durumlarında ortaya çıkan kişilere ait. Bu yüzden böyle bir şüpheniz varsa hemen doktora gitmelisiniz.

  Doktora gidin internetten çare aramayın.(tecrübe konuşuyor)

  edit: doktora gidin demiş miydim?
  doktora gidin.

  4
 • abraham linkkoy

  duvarı nem insanı gam yıkar sözünün karşılığı.

  sinir stres bu koduğumun hastalığının en büyük manevi destekçisi. mutsuzluk stres ile birlikte bağışıklık sisteminizin biraz yerle yeksan olması sonucunda zurnanın zırt deliğinden el sallayıp kendisini hissettirmekte.

  bulaşıcıdır.

  su çiçeği geçirmeyen kişiye bulaşır ve su çiçeği olarak kendini gösterir.

  hayatınız boyunca en fazla iki defa yaşarsınız

  2
 • balta

  göğüs kısmının yarısını kaplayan viral hastalık. 1 haftadır allahımla allahsızlığımı yer değiştirendir.
  güçlü bi vücudum olduğu için 3 gün sürdü yaşlılarda 1 ay falan sürüyormuş.

  2
 • eskilerinladyssii

  lanet ötesi hastalık.Bu hastalığın lanet ağrısı yaşayan hastalar için ağrı merkezleri mevcut çünkü bazen öyle şiddetli ağrı yaşıyorsunuz ki kafasını duvara vura vura kendini bayıltan mı dersiniz ne ararsanız var yani ama en güzeli morfin bence.vücudunuzun herhangi bir yerinde göz ve dudak da dahil hiç ummadığınız yerlerde uçuk gibi çıkıyor.sinir sisteminizin tepki vermesi oluyor.

  1
 • 1988

  ooo zona club alırım bi’ dal. ben de yeni iyileşiyorum. çok ağrılı geçirmedim ama yüzümde yara çıkması sebebiyle beni üzdü çünkü bir beybi feys bireyin başına gelebilecek en kötü şey. doktor sıkıntı, stres ve üzüntüden olur dedi. elin çocuğunu yurt dışına götürüp getirmek dünyanın en stresli işlerinden biri. bedelini bu hastalıkla ödedim. 1 sene daha bu olayı gerçekleştireceğim. lütfen, no more zona, just erasmus.